Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zakończył się VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MonoFest. Nagrodzono wszystkie cztery konkursowe monodramy.
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na spektakle w ramach 24. Jesiennych Spotkań Teatralnych z BAT-em, które odbędą się 28 października, podczas Teatralnej Jesieni. Na scenie wystąpią: grupa BAT-Minki oraz BAT-PodTekst.
Firma Lim8, która od ponad 12 lat zajmuje się produkcją eventów oraz wydarzeń kulturalnych, została operatorem teatru w kompleksie Monopolis. Pierwsze przedstawienia zawitają na deski łódzkiego teatru już w przyszłym roku. Co ciekawe, Lim8 była organizatorem paryskich wydarzeń, towarzyszących promocji polskiej kandydatury do EXPO 2022.
Są spektakle, których nie da się zapomnieć. Które od pierwszej sceny hipnotyzują autentycznością, wyrazistym językiem. Jak „Starość jest. Piękna” Aktorów Czytania Performatywnego i Teatru Wewnętrzna Emigracja w reżyserii Kingi Zajdel-Karasińskiej. Przyćmił on wszystkie inne spektakle wystawiane nie tylko trzeciego dnia ŁóPTA, ale i podczas całego festiwalu. A wcale nie były to spektakle słabe. Pisze Paulina Ilska.
Radni Komisji Kultury jednogłośnie poparli kandydaturę Macieja Wojtyszki na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Dzień wcześniej mówił do dziennikarzy: - Nie rzucajcie się nam od razu do krtani. 
Uczymy się dystansu do siebie, bo to jest najważniejsze w zawodzie aktora – mówi Dawid Chybalski, reżyser „Pchły Szachrajki” ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych  DRATWA. I świetnie się to sprawdza na scenie, bo drugiego dnia ŁóPTA „Pchła” skradła serca fanów teatru, nie do końca słusznie zwanego amatorskim. 31. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA relacjonuje i z jego gośćmi rozmawia Paulina Ilska.
W 1922 roku Franz Kafka napisał opowiadanie "Głodomór". W 1976 roku Tadeusz Różewicz stworzył na jego podstawie dramat "Odejście Głodomora". Po kolejnym półwieczu Michał Rzepka dokonał adaptacji, która sztukę zmieniła z monodram, przy okazji przywracając tytuł Kafki. W pokazanym na tegorocznym Różewicz Open Festiwalu "Głodomorze" wystąpił młody aktor z warszawskiej Akademii Teatralnej - Kamil Suszczyk.
RECENZJA. Dwa lata po prapremierze w Nowym Jorku i rok po premierze polskiej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na spektakl „Madagaskar. Musicalowa przygoda” George’a Noriegi i Joela Someillana. Łódzkie przedstawienie plasuje się w strefie stanów średnich.
Dobór spektakli pierwszego dnia festiwalu jest bardzo istotny, bo  po pierwsze – mówi o teatralnych hierarchiach, przyjętych przez organizatorów, po drugie stanowi punkt odniesienia dla dalszych prezentacji. 31. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA relacjonuje, i pyta młodych twórców czym jest dla nich teatr, Paulina Ilska.
Notatki wokół spektaklu „2.0.4.5. Miniopera metafizyczna” w Teatrze Chorea.