Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Przesiadywanie w garderobie i „nastrajanie się”, by ową gotowość uzyskać, moim zdaniem, nic nie daje. Nie da się za każdym razem osiągnąć tego samego skupienia, tak jak nie da się dwa razy zagrać tak samo – o latach nauki w Szkole Filmowej w Łodzi mówi MAGDALENA WIECZOREK, laureatka Nagrody „Kalejdoskopu” za kulturę słowa na tegorocznym, 36. Festiwalu Szkół Teatralnych.
„Tramwaj zwany pożądaniem”, słynna sztuka Tennessee Williamsa, znana również dzięki oscarowej ekranizacji Elii Kazana (z niezapomnianymi rolami Vivien Leigh i Marlona Brando), doczekała się operowej wersji...
Wywiad z Konradem Dworakowski, reżyserem, autorem tekstów piosenek, aktorem, dyrektorem Teatru Pinokio w Łodzi: – To, co tworzymy dla młodszego odbiorcy, zawsze wynika z tematu, który mnie zajmuje. Nie rzucam widzowi kąska i nie zostawiam go z nim, tylko proponuję mu wspólną kolację, chcę przejść z nim tę drogę – dowiedzieć się, nauczyć
Drugi rok z rzędu, po małej przerwie, przyznaliśmy nagrodę za kulturę słowa dla młodego aktora podczas  Festiwalu Szkół Teatralnych. W tym roku nagrodzie towarzyszy nowa inicjatywa. Kto został laureatem i dlaczego? 
"Nic już nie będzie takie jak było. Nie oszukujemy się" - powiedział ze sceny prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, podczas inauguracji 36. Festiwalu Szkół Teatralnych. Dyplomowe spektakle ocenią m.in. Jan Frycz, Joanna Kos-Krauze, Bartosz Szydłowski, Anna Smolar. Swoją nagrodę przyzna ponownie "Kalejdoskop". Zapraszamy do śledzenia naszych relacji. 
– Nie musimy nikogo selekcjonować, specjalnie zapraszać. Wszyscy palą się, by tutaj przyjechać – mówił prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi przed rozpoczynającym się 14 maja 36. Festiwalem Szkół Teatralnych w Łodzi. W jury m.in. Jan Frycz, Joanna Kos-Krauze, Anna Smolar. Swoją nagrodę ponownie przyzna w tym roku "Kalejdoskop". FST potrwa do 20 maja.
– Pracowałem z wieloma fantastycznymi młodymi reżyserami. Traktuję ich zawsze jak profesjonalistów, dopóki się nie okaże, że jest inaczej. Na pewno nikogo nie pouczam – mówi ANDRZEJ WICHROWSKI, aktor Teatru im. Jaracza w rozmowie z Piotrem Groblińskim. Pierwszą część wywiadu można przeczytać w majowym KALEJDOSKOPIE.
Teatr Nowy w Łodzi pokaże „Ziemię obiecaną” w reż. Remigiusza Brzyka na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Teatrze Sztuki Ludowej w Pekinie.
W tym roku nie odbędzie się planowana na jesień 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Klasyki Światowej "Nowa Klasyka Europy" . Dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi, który jest organizatorem tego wydarzenia, zdecydował, że piąta edycja odbędzie się w roku kolejnym. Nastąpi też odświeżenie formuły.
Teatr Art. 51 na piętnastolecie swojej działalności przygotował premierę nowego spektaklu. "Comfort Zone" można potraktować jako trzecią część tryptyku zapoczątkowanego w 2013 "Planem B" i kontynuowanego dwa lata później "A wersją". Można by więc zapisać tytuł jako "C-omfort Zone" albo wręcz "C-Zone" - wtedy moglibyśmy go czytać także jako Crash Zone. Bo też jest to przedstawienie o wychodzeniu ze strefy komfortu poprzez zderzenie swoich racji z racjami innych. To podobno rozwija.