55 lat z operą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

55 lat z operą

"Halka", 1972 rok, fot. materiały Teatru Wielkiego w Łodzi

Kurtyna Teatru Wielkiego w Łodzi po raz pierwszy podniosła się 19 stycznia 1967 roku na Moniuszkowskiej „Halce”. Kolejne lata potwierdzały, jak słuszna była decyzja o budowie sceny operowej w Łodzi. Opera zaprasza na Galę Jubileuszową.
Wspaniali realizatorzy i znakomite zespoły artystyczne w ciągu 55 lat zaprezentowały 333 premiery operowe i baletowe, na scenie wystąpiły największe gwiazdy światowej wokalistyki, zrealizowano 25 edycji Łódzkich Spotkań Baletowych z udziałem najważniejszych światowych zespołów. Organizowano wystawy, warsztaty operowe i zajęcia edukacyjne.

Podczas Gali Jubileuszowej 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi 22 i 23 stycznia \zostaną odegrane fragmenty oper „Halka” i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina i „Carmen” Georgesa Bizeta – spektakli, które były wystawione na otwarcie teatru w 1967 roku. Za pulpitem dyrygenckim stanie czterech dyrygentów od dawna związanych z Teatrem Wielkim: Tadeusz Kozłowski, Wojciech Michniewski, Andrzej Knap i Adam Banaszak. Wrażenia zapewnią soliści z towarzyszeniem chóru, baletu i orkiestry. Będą wspomnienia, życzenia i upominki.

Na jubileusz przygotowano też dwie wystawy. „Mój teatr” – to prezentacja prac Chwalisława Zielińskiego, fotografa, który ponad 30 lat swojego artystycznego życia spędził w Teatrze Wielkim, dokumentując wszelkie wydarzenia związane z tą sceną. Wystawa „Ryszard Kaja – scenograf teatru największego” również poświęcona jest pracy wybitnego artysty. Można nie tylko zobaczyć projekty kostiumów, dekoracji i plakatów, ale również przekonać się, jak Ryszard Kaja widział ludzi teatru.