Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łodzi zakończył się festiwal teatru dla dzieci Teatralna Karuzela. Jury przyznało swoje nagrody, honorując aktorów, autorów sztuk, scenografa. Nagroda zespołowa przypadła w udziale Instytutowi Teatralnemu im. Zbigniewa Raszewskiego za spektakl Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana.
Wbrew intelektualnej modzie na równość po prostu lubię bogatych. Lubię piękne samochody (nawet jeśli mogę je tylko oglądać), lubię kobiety w drogich strojach na operowych premierach, lubię ich perfumy o subtelnym zapachu.
Śmierć, ludobójstwo, anoreksja, poniżające rozmowy kwalifikacyjne - z tym rozprawia się młodzież, która przez teatr próbuje opowiedzieć o swoich lękach.
Andrzej Jakubas i Arkadiusz Wójcik, dwóch aktorów Teatru Powszechnego, tym razem w roli reżyserów sztuki Alana Ayckbourna Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki. Efektem ich pracy jest całkiem udane przedstawienie dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.
Jurorzy zakończonego w sobotę 34. Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Dziatwa" chcieli wydać wyrok salomonowy. Ogłosili, że festiwal wygrały... wszystkie startujące zespoły.
Aktorska młodzież się spięła i zagrała dwanaście spektakli konkursowych i dodatkowo, poza konkursem, trzy przedstawienia muzyczne. To była ciężka praca, a nie Dzień Dziecka.
Spektakl muzyczny oparty na piosenkach Siergieja Sznurowa, lidera rockowego zespołu Leningrad. Tłumaczenie i wykonanie piosenek - Przemysław Dąbrowski. Premiera na Dużej Scenie Teatru Nowego - 21 maja 2013.
Z Marcinem Kęszyckim, aktorem Teatru Ósmego Dnia, rozmawiamy o spektaklu Zgierska 38, który zakończył festiwal Łódź Czterech Kultur (19 maja), o teatrze alternatywnym, głośnej wypowiedzi Ewy Wójciak na temat papieża i o Łódzkich Spotkaniach Teatralnych.
Teatr Wielki w Łodzi zainaugurował działalność po 14-miesięcznym remoncie premierą opery „Anna Bolena”.
Kolejna sztuka Hanocha Levina na łódzkich scenach.Tym razem w Nowym gorzką rodzinną komedię Izraelczyka wystawia Marek Pasieczny.