Czas na Tryptyk Łódzki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Czas na Tryptyk Łódzki

W związku z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Urząd Papieski Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych "Trzcina" oraz  Fundacja LOGTV Films Polska przygotowały "Tryptyk Łódzki". Wydarzenie odbędzie się 14 października o godz. 16:00 w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury.
PROGRAM:

16:00 adaptacja dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w reżyserii Jarosława Figury
18:00 wernisaż wystawy Chucka Fishmana pt. Jan Paweł II z wizytą w Polsce"
18:30 "Koncert papieski" w wykonaniu sopranistki Moniki Piechaczek i tenora Jacka Szymańskiego wraz z orkiestrą kameralną

Wystawa fotografii amerykańskiego fotografika, Chucka Fishmana, który udokumentował pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wystawie towarzyszyć będzie „Koncert Papieski” w wykonaniu wybitnej polskiej sopranistki, Moniki Gruszczyńskiej oraz tenora, Łukasza Wrońskiego wraz z orkiestrą kameralną. Podczas części muzycznej będzie można wysłuchać znanych utworów, m.in. „Ave Verum”, „Ave Maria” różnych kompozytorów, „Panis Angelicus” i innych. Nie zabraknie „Abba Ojcze” czy „Barki” – ulubionej pieśni Jana Pawła II. Ponadto utwory wybrzmią w trzech językach: polskim, włoskim i po łacinie.

Śpiewaczka Monika Piechaczek uświetni wydarzenie. Sopranistka kształcenie muzyczne rozpoczęła nauką w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie śpiewu solowego mgr Barbary Malinowskiej. Naukę kontynuowała na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Już w trakcie drugiego roku studiów podjęła współpracę z „Operą Polską” prowadzoną przez Marka Tracza, z którym nieprzerwanie kontynuuje współpracę. Spośród pierwszoplanowych ról operowych wykonywała partię Zuzanny z „Wesela Figara” W. A. Mozarta, partię Anny Reich z „Wesołych kumoszek z Windsoru” O. Nicolaia, partię Anny z „Nabucco” G. Verdiego, partię Lizy z „Krainy uśmiechu” Franz Lehar. Brała udział w licznych konkursach, zdobywając laury i wyróżnienia. Była wielokrotnie zapraszana przez wybitnych śpiewaków do wspólnych koncertów m. in Wiesława Ochmana, Alicję Węgorzewską-Whiskerd. Regularnie koncertuje w repertuarze operetkowym, operowym, sakralnym w kraju i za granicą m. in Niemczech, Austrii, Turcji. Współpracuje z wieloma państwowymi instytucjami kulturalnymi oraz licznymi organizacjami animującymi lokalne życie kulturalne. Jest częstym gościem licznych festiwali m. in Festiwalu Kiepury, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, Festiwalu Muzyka Epok, Letniego Festiwalu Operowego.

Wyjątkowości tej części nadadzą komentarze tenora Jacka Szymańskiego, który dodatkowo przyjmie też rolę konferansjera pomiędzy utworami. Treść narracji konferansjerskiej została zredagowana tak, aby przypomnieć sylwetkę Jana Pawła II oraz utrwalić nauki, które głosił i które nie straciły na aktualności.

Jacek Szymański  jest doktorem sztuki muzycznej (Akademia Muzyczna w Łodzi). Wieloletnim solistą Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, członkiem Sądu Koleżeńskiego w Gdańskim Oddziale Związku Artystów Scen Polskich, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn  w Sopocie. Od 1994 roku twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, w ramach którego reżyseruje koncerty i przedstawienia operowe oraz projektuje scenografię i kostiumy. Jest organizatorem koncertów na terenie całego kraju. Jako solista śpiewak występuje na festiwalach krajowych i zagranicznych. Prowadzi zajęcia ze śpiewu solowego i emisji głosu.

W wernisażu „Jan Paweł II z wizytą w Polsce” Chuck Fishman zawarł archiwalne zdjęcia z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski w latach 1979 i 1983, głównie z wizyt w Warszawie, Krakowie, Nowej Hucie, Częstochowie, Katowicach, Gnieźnie oraz z byłego obozu Auschwitz – Birkenau. Założeniem wykonania fotografii było opublikowanie ich w takich czasopismach jak: „Time”, „Paris Match”, „Stern”. Jedno ze zdjęć ukazało się na okładce pisma „Life” we wrześniu 1979 roku.

Za dokumentację filmową i fotograficzną projektu oraz przygotowanie reportażu z tego wydarzenia odpowiedzialna będzie Fundacja LOGTV Films Polska. Wydarzenie zostanie zarejestrowane przez światowej sławy filmowca i reżysera, Sławomira Grünberga, który przygotuje reportaż z tego przedsięwzięcia.
Sławomira Grünberg wyreżyserował ponad 45 filmów własnych, w tym m.in. „Karski i władcy ludzkości”, było operatorem przy blisko 60 filmach, z których kilka miało nominację do Oskara. Jest laureatem Nagrody EMMY.