Dramaturg - intruz czy przyjaciel? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Dramaturg - intruz czy przyjaciel?

Wiktor Moraczewski, fot. Potato Films

Kim właściwie jest dramaturg i jaka jest jego rola w procesie pracy nad spektaklem? Jak pracować nad tekstem samodzielnie lub z grupą? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów „Dramaturg wewnątrz spektaklu”, które odbędą się 30 i 31 X w Teatrze Chorea w Łodzi. Warsztat poprowadzi teatrolog, pedagog teatralny i dramaturg Wiktor Moraczewski.
Laboratorium Kreatywnego Działania to propozycja dla nauczycieli, pedagogów teatralnych, instruktorów, edukatorów, animatorów kultury, młodzieży i seniorów. Kilkumiesięczny projekt obejmuje 13 warsztatów i szkoleń oraz zajęć Master Class z zakresu kultury i sztuki.

– Chcemy wyposażyć uczestników w nowe narzędzia do pracy z różnymi grupami i tworzenia sytuacji wykraczających poza mury szkoły czy instytucji, dających świeżość i wolność w działaniu. Naszym celem jest też wspieranie rozwoju zawodowego oraz promowanie kreatywnego myślenia w pracy – mówi Janusz Adam Biedrzycki, koordynator i pomysłodawca LKD.

Do tej pory odbyły się warsztaty z produkcji i promocji wydarzeń kulturalnych, wolontariatu w kulturze, scenografii teatralnej, tworzenia kostiumu scenicznego czy reżyserii światła, a już w ten weekend, w Fabryce Sztuki w Łodzi, uczestnicy będą mogli wziąć udział w dwudniowych zajęciach „Dramaturg wewnątrz spektaklu”. Głównym celem tego warsztatu jest poszerzenie doświadczeń i umiejętności w zakresie pracy dramaturgicznej, dostarczenie wiedzy do samodzielnej pracy nad scenariuszem teatralnym i zwiększenie kompetencji w obszarze metod pracy twórczej i rozwojowej z grupą teatralną, w oparciu o wybrany tekst. Warsztat złożony będzie zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. Spotkanie poprowadzi Wiktor Moraczewski – absolwent kulturoznawstwa, specjalności teatrologicznej i teatr w kulturze współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. W Teatrze Chorea zrealizował scenariusze do spektakli: „Ciemność. To co jest ukryte" (spektakl z udziałem osób niewidzących i słabowidzących, 2017), „Rój. Sekretne życie społeczne" (spektakl dla dzieci i młodzieży, 2018), „iGeneration?" (spektakl w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej, 2020). W 2021 roku, wspólnie z Januszem Adamem Biedrzyckim, wyreżyserował spektakl „Powinniśmy być… Impresja na kilka czasowników”.

Termin: 30-31.10.2021 r. (sobota i niedziela)
Godziny: 10-14
Czas trwania: 8h
Cena: 160 złotych
Miejsce: Sala A_218 w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCIE
https://www.chorea.com.pl/pl/home/news/629

PROWADZĄCY
Wiktor Moraczewski — kulturoznawca, teatrolog, pedagog teatralny, dramaturg. Absolwent kulturoznawstwa, specjalności teatrologicznej i teatr w kulturze współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 2014-2017 związany z Ośrodkiem Kultury „Górna” w Łodzi, gdzie był współorganizatorem i uczestnikiem polskich i zagranicznych projektów, m.in. projektu „Radar” (2017), realizowanego metodą Sensory Labirynth Theatre, której jest certyfikowanym instruktorem. W latach 2015-2018 współpracował z Instytutem Teatralnym im. Mieczysława Hertza w Łodzi. W 2016 roku zajmował się adaptacją tekstu i dramaturgią do spektaklu Anny Cichy-Fatygi „Ku wielkiemu morzu” w reżyserii Jacka Orłowskiego. Od 2017 roku współpracuje z Teatrem CHOREA w Łodzi przy projektach artystycznych, edukacyjnych i społecznych. Jako pedagog teatralny współpracuje z łódzkimi przedszkolami i szkołami. W latach 2019-2020 współpracował z Klubem Nauczyciela w Łodzi, gdzie prowadził zajęcia teatralno-literackie dla nauczycieli.


Zapisy na warsztaty prowadzi Teatr Chorea od poniedziałku do piątku, w godzinach 12-18:
- mailowo: teatrchorea@gmail.com
- telefonicznie: +48 667 326 711 (koordynator projektu: Janusz Adam Biedrzycki).


Trwają także zapisy na kolejne warsztaty LKD III: „Muzyka w teatrze” z Pawłem Odorowiczem (13 listopada), „Reżyseria dźwięku” z Marcinem "Dobisiem" Dobijańskim (20 listopada) i „Słowo w teatrze” z Michałem Jóźwikiem (11-12 grudnia).

Niezależnie od warsztatów odbywają się cotygodniowe spotkania warsztatowe z młodzieżą i seniorami. Zajęcia obejmują m.in. pracę z ciałem i głosem, elementy nauki tańca, akrobatykę, ćwiczenia wzajemnościowe i partnerskie oraz budowanie i wzmacnianie zaufania, a także techniki słuchania poprzez wspólną pracę.

Dokładne informacje o zapisach, warunkach udziału i terminach poszczególnych zajęć można znaleźć na stronie internetowej Teatru Chorea: www.chorea.com.pl lub pod numerem telefonu: 667 326 711.