Festiwal Kryminału | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Festiwal Kryminału

W dniach 13-20 XI w filii Karolew Poleskiego Ośrodka Sztuki odbywa się III Festiwal Kryminału. W programie spotkania z autorami książek i warsztaty.
PROGRAM:

Zamknięte warsztaty z pisania kryminałów
Data: 13.11.2019
Godzina: 11.00

Spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim na temat kryminału pt. „Kastor” – prowadzenie: Marcin Filipowicz
Data: 14.11.2019
Godzina: 18.00
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 687 02 07.

O książce: Kastor przenosi czytelnika do Polski lat 90., a dokładnie do Krakowa, w którym Milicja Obywatelska zmieniła się w Policję. Tytułowy bohater, Kastor Grudziński, pełni służbę od 18 lat. Wydawałoby się, że widział już wszystko, ale nowa sprawa nawet jego zaskoczy i zbije nieraz z pantałyku. Komisarz dostaje zawiadomienie o zaginięciu bogatego biznesmena i tym samym wpada na trop serii niewyjaśnionych zabójstw…
O autorze: Wojciech Miłoszewski – powieścią „Inwazja” zadebiutował na rynku beletrystyki. Scenarzysta serialu „Wataha” dla HBO Europe oraz serialu „Prokurator” dla TVP2. Ten ostatni otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszy filmowy serial telewizyjny 2015 roku. Jest też autorem ponad osiemdziesięciu odcinków cieszącego się ogromną popularnością serialu paradokumentalnego „Policjantki i Policjanci”, emitowanego na antenie TV4. „Kastor” jest jego pierwszą powieścią kryminalną. Jest bratem pisarza- Zygmunta Miłoszewskiego.
Każdemu spotkaniu festiwalowemu towarzyszyć będzie sprzedaż omawianej książki.

Rozmowa na temat książki „Seans w Domu Egipskim”. Spotkanie z współautorami: Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim – prowadzenie: Maria Berkan-Jabłońska
Data: 15.11.2019
Godzina: 18.00
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 687 02 07.

O książce: Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan – Stanisław Przybyszewski. Parę tygodni później eleganckie towarzystwo – w tym niezwykle podekscytowana profesorowa Szczupaczyńska – zbiera się w ekstrawaganckim Domu Egipskim, by wspólnie obserwować całkowite zaćmienie Księżyca oraz wziąć udział w seansie spirytystycznym. Do stołu zasiądzie dwanaście osób. Jedna z nich już od niego nie wstanie. Krakowska panna Marple czuje, że zagadki tej zbrodni nie uda się rozwiązać bez jej pomocy. Będzie musiała zaniedbać domowe obowiązki i Ignacego – ale przecież morderca sam się nie złapie.
O autorze: Jacek Dehnel -pisarz, tłumacz i malarz-od września 2006 do lipca 2009, wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem, prowadził w TVP1 program kulturalny ŁOSssKOT, felietonistą portalu Wirtualna Polska (dział: Książki)
i tygodnika „Polityka” (dział: Kawiarnia literacka).W 2007 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura 2007 za „Lalę”, w 2012 za „Saturna”, w 2015 za „Matkę Makrynę”. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike .Odznaczony brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. O autorze: Piotr Tarczyński- tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.
Każdemu spotkaniu festiwalowemu towarzyszyć będzie sprzedaż omawianej książki.

Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem. Promocja najnowszej książki  „Ostra jazda” – prowadzenie: Maria Berkan-Jabłońska
Data: 16.11.2019
Godzina: 17.00
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 687 02 07.

O książce: „Ostra jazda”-jest rok 2015. Cały kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europą wstrząsa kryzys uchodźczy. W Poznaniu niedaleko szkoły oficerskiej żołnierze znajdują zwłoki swojego kolegi. Podoficer został zastrzelony. Żandarmeria Wojskowa rozpoczyna śledztwo, ale jest ono prowadzone tak nieudolnie, że większość śladów, które mogłyby pomóc w odnalezieniu mordercy, zostaje zatarta i dosłownie zadeptana. Kilka tygodni później pewien grzybiarz natrafia w lesie na zwłoki młodej kobiety. Dziewczyna została zabita strzałem w głowę z bliskiej odległości. Wkrótce okazuje się, że była jedną z prostytutek pracujących przy drodze.
O autorze: Ryszard Ćwirlej- dziennikarz telewizyjny i pisarz. Od 2010 r. wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najbardziej znany jako autor cyklu powieści kryminalnych o milicjantach / policjantach z Poznania, których akcja toczy się od lat osiemdziesiątych XX wieku do czasów współczesnych. Do tego cyklu należą m.in.: ”Ręczna robota”, Śliski interes”, „Masz to jak w banku” . ”Ostra jazda” , to najnowsza część tego cyklu. Trzykrotnie nagradzony Nagrodą Wielkiego Kalibru dla autorów powieści kryminalnych.
Każdemu spotkaniu festiwalowemu towarzyszyć będzie sprzedaż omawianej książki.


Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem. Rozmowa na temat najnowszej książki pt. „Rana” - spotkanie poprowadzi Andrzej Rostocki
Data: 18.11.2019
Godzina: 18.00
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 687 02 07.

O książce: „Rana” – podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają. Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć.
O autorze: Wojciech Chmielarz  – pisarz i dziennikarz. Autor książek z cyklu Jakub Mortka, publikował między innymi dla „Pulsu Biznesu”, „Polityki” czy „Nowej Fantastyki”. W 2013 r. oraz w 2014  nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, w 2015 r. został jej laureatem za powieść „Przejęcie”. Z cyklu z Jakubem Mortką powstały książki: ”Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń”, „Cienie”. Poza tym napisał powieści kryminalne pt. ”Wampir”, ”Zombie”. W sierpniu tego roku ukończono zdjęcia do serialu wyprodukowanego dla Canal + na podstawie powieści „Żmijowisko” W. Chmielarza.
Każdemu spotkaniu festiwalowemu towarzyszyć będzie sprzedaż omawianej książki.

Zamknięte warsztaty
Data: 20.11.2019

Wszystkie wydarzenia będą się odbywać w Filii Karolew przy ulicy Bratysławskiej 6a. Na każde ze spotkań wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 42 687 02 07.