Festiwal TEATROPOLIS w Monopolis | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Festiwal TEATROPOLIS w Monopolis

Pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS odbędzie się na Scenie Monopolis w dniach 24-27 III. Przez trzy dni miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć osiem spektakli przygotowanych przez debiutantów i doświadczonych artystów. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Andrzej Seweryn.
- Przed nami wielkie wydarzenie. Pomysł festiwalu TEATROPOLIS zrodził się z wielu dyskusji o tym, co możemy zrealizować. Z Andrzejem Sewerynem pracowaliśmy wcześniej przy projekcie Letnia Scena Monopolis, w ramach której wystawialiśmy sztuki w Parku Źródliska. Teraz poszukiwaliśmy nowej formuły na realizację kolejnego wspólnego przedsięwzięcia. I tak uznaliśmy, że festiwal mniejszych form teatralnych skupionych na aktorze będzie ciekawą ofertą na mapie wydarzeń kulturalnych Łodzi. Praca przy projekcie trwała kilka miesięcy i cieszę się, że Andrzej mimo realizacji tylu innych przedsięwzięć zdecydował się na kolejne u nas w Monopolis – mówi Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.

- Wybór nie był łatwy, konkurencja była duża, każda z trzydziestu dwóch prac zgłoszonych do konkursu miała poważne zalety: tekstowe, plastyczne, aktorskie. Najważniejszym kryterium była jednak sztuka aktorska. Mamy festiwale, gdzie nagradzamy reżysera, scenografię, samo przedstawienie, ja tutaj postawiłem na aktorów. Zależy mi na tym, aby mówić o sztuce, aby łódzki Teatropolis stał się forum dialogu o sztuce aktorskiej – podkreśla Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny festiwalu TEATROPOLIS.

W kategorii Debiuty wybrano dwa spektakle:

• Mięso – autor tekstu i reżyseria Jacek Wilantewicz, wykonawca Tamara Yelchaninova, produkcja Teatr Stajnia Metamorficznej z Henrykowa.
• Miłość Ci wszystko wypaczy – Musicalowa Rewia Absurdu – autor tekstu Barbara Sanecka, reżyseria Adam Zgrajka, wykonawcy Barbara Sanecka, Łukasz Walczak i Kamil Olczyk, aranżacja muzyczna Maciej Zaforemski (fortepian), Mikołaj Kaniewski (gitara basowa) i Adam Zgrajka (perkusja), produkcja Musicalowa Rewia Absurdu z Częstochowy.

W kategorii Open wybrano sześć spektakli:

• Ginczanka. Przepis na prostotę życia – autor tekstu Piotr Rowicki, reżyseria Anna Gryszkówna, wykonawca Agnieszka Przepiórska, produkcja Teatr Łaźnia Nowa i Bałtycka Agencja Artystyczna.
• Byk – autor tekstu Szczepan Twardoch, reżyseria Robert Talarczyk i Szczepan Twardoch, wykonanie Robert Talarczyk, produkcja Teatr Studio w Warszawie.
• Zapowiada się ładny dzień – autor tekstu Anna Podczaszy, reżyseria Magda Skiba, wykonawca Joanna Gonschorek, produkcja Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
• Prime time – autor tekstu Wiesława Sujkowska, reżyseria Anna Sroka-Hryń, wykonawca Sławomir Grzymkowski, muzyka i wykonanie Robert Siwak, produkcja Fundacja Sztuki Kreatywnej Przestrzeń.
• Macbeth – adaptacja tekstu i reżyseria Klaudyna Rozhin, wykonanie Peter Zissman, produkcja Divadlo Kontra ze Spiskiej Nowej Wsi w Słowacji.

• Dziennik przebudzenia – autor tekstu Maria Kupryjanowicz (na podstawie Dziennika i Drugiego Dziennika Jerzego Pilcha), reżyseria Adam Ferency, wykonanie Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, produkcja Agencja Artystyczna CDN.

Festiwal zainauguruje spektakl Byk w wykonaniu Roberta Talarczyka. Termin festiwalu TEATROPOLIS nie jest przypadkowy. Otóż 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i właśnie w ten sposób organizatorzy festiwalu chcą uczcić święto Melpomeny.

Warto dodać, że 27 marca odbędzie się gala finałowa, podczas której wręczone zostaną statuetki i nagrody finansowe przewidziane dla laureatów festiwalu. W kategorii Open będzie to 20 tys. zł., a w kategorii Debiut 10 tys. zł. Oprócz tego będzie możliwość wpisania wygranych przedstawień do repertuaru Sceny Monopolis w następnym sezonie teatralnym.

- Jestem przekonany, że festiwal doskonale wpisze się w kulturalny krajobraz Monopolis, Łodzi i Polski, a dla gości odwiedzających Scenę Monopolis będzie uzupełnieniem dotychczasowej oferty teatralnej, muzycznej i kulturalnej - stwierdził Krzysztof Witkowski.

Na zakończenie TEATROPOLIS, w poniedziałek 27 marca, podczas Gali Finałowej odbędzie się pokaz mistrzowski w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Artysta wystąpi w monodramie przygotowanym z fragmentów „Dziennika” Witolda Gombrowicza.

Wyjątkowy plakat na wydarzenie przygotował znany grafik, plakacista Michał Batory, a statuetki, które trafią do zwycięzców obu kategorii, zaprojektował Sergiusz Kuchczyński z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

"Kalejdoskop" objął wydarzenie patronatem medialnym.

Karnety na wszystkie spektakle festiwalu fani teatru mogą już kupić za pośrednictwem strony www.monopolis.pl. Koszt karnetu to 250 zł. Bilety na poszczególne spektakle będą do kupienia w najbliższych dniach.


Wydarzenia towarzyszące w Centrum Festiwalowym (parter wieży Monopolis 2.0):

24 III godz. 16.30
Wernisaż wystawy wybranych plakatów ze zbiorów Muzeum Kinematografii do filmu „Ziemia obiecana” i innych, w których niezapomniane role stworzył Andrzej Seweryn.

25 III godz. 14
Rozmowa Kingi Burzyńskiej z Andrzejem Sewerynem, Katarzyną Kubacką-Seweryn i Dorotą Kędzierzawską.

26 III godz. 14
Rozmowa Łukasza Maciejewskiego i Katarzyny Janowskiej.

26 III godz. 18
Rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Robertem Więckiewiczem.


Wszystkie wydarzenia towarzyszące mają charakter otwarty.


PROGRAM FESTIWALU


***

Monopolis to wpisująca się w dziedzictwo pofabrycznych, łódzkich zabudowań przestrzeń, która stanowi mozaikę funkcji kulinarnych i kulturalnych. Rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego została doceniona prestiżową nagrodą – w 2020 roku obiekt uznano za najlepszy projekt w kategorii „mixed-used” na świecie. Monopolis to jeden kompleks skrywający wiele polis: 7 restauracji, biura, zielony pasaż, Scenę Monopolis, Muzeum Polmosu, Monosferę Kreatywności dla dzieci i galerie sztuki. To istny kombinat sztuki, kultury i rozrywki. Pofabryczny kompleks jest flagową inwestycją Virako – polskiej firmy deweloperskiej.

materiały prasowe