Muzyczne Duchy Teatru w Pinokiu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Muzyczne Duchy Teatru w Pinokiu

Plakat: Justyna Bernadetta Banasiak.

„Duch Teatru i sceny nie zniknie…” – śpiewają aktorzy Teatru „Pinokio” w Łodzi w utworze kończącym płytę o zapomnianych i niedocenianych zawodach teatralnych. Jakie profesje próbują ocalić od zapomnienia? O tym traktuje projekt „Duchy Teatru” realizowany w ramach programu „Kultura w Sieci”. Album muzyczny jest już dostępny, koncert odbędzie się 18 września.
Kurtyniarz, perukarka, sufler, garderobiana to tylko niektórzy z bohaterów historii ubranej w muzyczną formę, zaaranżowaną przez autorkę tekstów – Agę Jun oraz kompozytora i aktora Teatru „Pinokio” w Łodzi – Piotra Osaka. „Duchy Teatru”, bo taki tytuł nosi również album muzyczny wydany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.

Celem jego twórców, jak wspomina osoba zajmująca się opracowaniem merytorycznym – Marta Magalska, było oddanie głosu do tej pory właściwie niesłyszalnym pracownikom i pracowniczkom teatru, oraz udowodnienie, że magię miejsca tworzą nie tylko reżyser, aktorzy i aktorki. Liczy się zespół; każdy element teatralnej układanki jest ważny i nie da się go niczym zastąpić. Bo też każdy człowiek–teatru wnosi swoją niepowtarzalną twórczą energię, dzieli się indywidualnymi doświadczeniami, angażuje się i podąża w jednym, wspólnym kierunku. Bez pracy i pomocy jednej z osób „niewidocznych” ta misterna budowla jaką jest spektakl, po prostu runie. O tym, ale nie tylko o tym, opowiadają Duchy Teatru, wskrzeszone do życia.

Projekt Teatru Pinokio w Łodzi zakłada nagranie długogrającego albumu muzycznego, który współtworzy cały zespół aktorski. Premiera wydawnictwa odbyła się 18 sierpnia 2020 roku. Oprócz walorów artystycznych – jakim są niewątpliwie teksty o Duchu Spracowanej Krawcowej, Duchu Suflera bez Budki, Duchu Poirytowanej Garderobianej i innych postaciach kobiecych i męskich, z akompaniamentem na żywo – warto podkreślić także niejednorodność gatunkową muzyki – jazz, blues, latino, country, soul, piosenka aktorska…

To, jak wspomniane elementy ze sobą współgrają, słuchacze i internauci będą mogli sprawdzić, odwiedzając profile społecznościowe Teatru Pinokio w Łodzi (Facebook i YouTube) już 18 września. Wtedy także odbędzie się koncert dla publiczności zgromadzonej w siedzibie Teatru – informacje o możliwości zdobycia bezpłatnych wejściówek pojawią się na początku września. Twórcy projektu „Duchy Teatru” kierują go do wszystkich osób zainteresowanych życiem teatralnym. Zapewniają, że dzięki materiałom edukacyjnym (e–book, słownik pojęć użytych w piosenkach) dzieci i młodzież poznają niepopularne profesje i barwne biografie ludzi z krwi a dorośli docenią album za jego walor rozrywkowy, autorskie pomysły muzyczno-tekstowe i jedno z założeń będące filarem projektu: odkrycie nieznanych losów tych, którzy poświęcili się swojej pasji.

Duchy Teatru – projekt muzyczno-edukacyjny
premiera albumu muzycznego: 18.08.2020
prapremiera sceniczna: 18.09.2020
idea i teksty piosenek: Aga Jun
kompozycje i aranżacje muzyczne: Piotr Osak
identyfikacja i oprawa wizualna: Justyna Bernadetta Banasiak
opracowanie merytoryczne i edukacyjne: Marta Magalska


mat.prasowe/pi
grafika: mat. prasowe
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.