Muzyczny wirtualnie - cd. | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Muzyczny wirtualnie - cd.

Fot. z archiwum Teatru Muzycznego

Ponad 200 osób zgłosiło się na prowadzony przez Teatr Muzyczny w Łodzi casting do musicalu „Pretty Woman”. Premiera we wrześniu. Poza tym:
Festiwal OFF-Północna zostanie przeniesiony na wiosnę 2021. W tym roku Teatr Muzyczny proponuje wirtualną edycję OFF/ON, w ramach której online zaprezentuje spektakle z ubiegłych edycji.
Casting do "Pretty Woman" trwa

Zgłosiło się ponad dwieście osób, na główne role szansę ma kilkanaście. Prowadzony przez Teatr Muzyczny w Łodzi casting do musicalu „Pretty Woman”, chociaż wirtualny i przeprowadzany w trudnym momencie, cieszy się sporym zainteresowaniem artystów z całego kraju. Dobiega końca pierwszy etap. Ze względu na obecną sytuację w kraju casting do „Pretty Woman” odbywa się jak dotąd wirtualnie. Każdy zainteresowany przesyła link do filmu – nagranego nawet telefonem – w którym najpierw opowiada coś o sobie, a następnie prezentuje do podkładu przygotowanego przez teatr wybrany utwór z musicalu.

– W znakomitej większości zgłoszenia reprezentują całkiem wysoki poziom – podkreśla Jakub Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi, a zarazem reżyser spektaklu. – Lista castingowa jest już w zasadzie zamknięta, ale myślę, że przymkniemy oko, jeśli w ciągu najbliższych dwóch dni jakiś gapowicz dośle swoje zgłoszenie.

Nabór zakończono w nocy z 29 na 30 marca. Wśród osób, które chciałyby zagrać główne role, znaleźli się uznani wokaliści musicalowi m.in. Olga Szomańska, Joanna Gorzała, Malwina Kusior, Tomasz Bacajewski, Filip Cembala czy Karol Drozd. Teraz reżyser Jakub Szydłowski i kierownik muzyczny Jakub Lubowicz na podstawie zgłoszeń wybiorą 30–40 osób, które zaproszą do kolejnego etapu. Czas na tę decyzję mają do 12 kwietnia. Wtedy wyniki ogłoszone zostaną na stronie Teatru Muzycznego w Łodzi.

– Bardzo byśmy sobie życzyli, żeby drugi etap odbył się już na żywo na scenie teatru. Jeśli to się nie uda, to zapewne kolejne przesłuchania zrealizujemy również online – zapowiada reżyser i dodaje, że ostatecznie obsadę wyczekiwanej polskiej prapremiery „Pretty Woman” powinniśmy poznać w maju. Wtedy dowiemy się, kto zagra Vivian, a kto wcieli się w postać Edwarda. W drodze castingu wyłonieni zostaną też aktorzy kreujący postaci przyjaciółki głównej bohaterki – Kit Deluca, sprzedawcy map – Happy Mana, menedżera Beverly Wilshire Hotel – Mr. Thompsona oraz bezwzględnego prawnika – Phillipa Stuckey’a.

Już teraz wiadomo natomiast, że teatralną wersję jednej z najsłynniejszych filmowych historii o miłości publiczność będzie oglądać tłumnie. Na wrześniowe spektakle bilety rozchodzą się w błyskawicznym tempie, zapewne dlatego, że „Pretty Woman” to ponadczasowa historia miłosna, którą wszyscy kojarzą z kinowego przeboju z Julią Roberts. Musical na jego kanwie powstał zaledwie dwa lata temu. Kompozytorem jest Bryan Adams, a łódzka inscenizacja będzie polską prapremierą tytułu. Scenografię przygotowuje Grzegorz Policiński, kostiumy – Anna Chadaj. Za choreografię odpowiada Jarosław Staniek, współpracujący z Katarzyną Zielonką. Polski tekst wyjdzie spod pióra Daniela Wyszogrodzkiego. Premierę zaplanowano na 26 września.

Bilety na pokazy przedpremierowe w dniach 24 i 25 września, premierę 26 września i pokaz 27 września są jeszcze dostępne. Można je kupić wyłącznie online, dopóki Teatr Muzyczny w Łodzi i jego kasy są zamknięte z powodu zaleceń epidemiologicznych.

OFF-Północna wiosną

Recitale, muzodramy, małe formy i pełnoobsadowe spektakle – program Festiwalu OFF-Północna 2020 pokazać miał różnorodność teatru muzycznego poza jego głównym nurtem. I pokaże, ale za rok. Festiwal wraz Konkursem Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w całości przeniesiony zostaje na wiosnę 2021. Podobnie jak rozstrzygnięcie III edycji Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zgłoszenia nadesłane w tym roku automatycznie zostaną włączone do przyszłorocznych zmagań o statuetkę Jonaszka.

W tym roku Teatr Muzyczny w Łodzi proponuje wirtualną edycję festiwalu - OFF/ON, w ramach której online zaprezentuje spektakle z ubiegłych edycji festiwalu. Bilety zachowują ważność na przyszłoroczną edycję, jeśli jednak ktoś chciałby dokonać zwrotu, to może to zrobić nie wcześniej niż w dniu, kiedy dane wydarzenie miało się odbyć.

– Z żalem podjęliśmy decyzję o przeniesieniu całego festiwalu wraz z konkursem na kolejny rok, postanowiliśmy jednak przygotować na ten czas propozycję, która zapełni tę repertuarową lukę – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. Tą propozycją jest program OFF/ON.

– Od 18 kwietnia, a więc od dnia, kiedy rozpocząć się miała czwarta edycja festiwalu zaprosimy wszystkich fanów repertuaru z nurtu off do podróży w czasie – zapowiada Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu. – W każdy weekend będziemy przypominać widzom dwa tytuły, które gościły u nas w poprzednich edycjach wydarzenia – wyjaśnia.

Spektakle będą w każdy weekend udostępnione online do niedzielnego wieczoru włącznie. Szczegóły programu wirtualnej edycji festiwalu prezentowane będą na stronie www.offpolnocna.com. Repertuar przygotowany na pierwszy weekend podany zostanie do 3 kwietnia, już teraz wiadomo jednak, że w ramach kilku tygodni OFF/ON zobaczymy brawurową „Osiecką po męsku” Marcina Januszkiewicza, przejmujący „Projekt Koffta” Anety Todorczuk,  ale też monodram „Być jak Charlie Chaplin” Mateusza Deskiewicza czy „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”  w wykonaniu Reni Gosławskiej i Krzysztofa Wojciechowskiego.

Koncertowy piątek 

Kolejne dwa minikoncerty online Teatru Muzycznego w Łodzi poświęcone zostaną Stanisławowi Moniuszce. W najbliższy piątek o g. 20.00 na blogu Muzyczny Wirtualnie (tmlodz.com) premiera recitalu Justyny Kopiszki. Zachęcając do pozostania w domach w najbliższy piątek Teatr po raz kolejny zaprosi do wirtualnego spotkania z muzyką w ramach cyklu „Dusza śpiewa”, na które składają się zarejestrowane w formie 20-minutowych filmów premierowe minikoncerty z udziałem artystów łódzkiej sceny, zrealizowane w ramach większego projektu „Muzyczny wirtualnie.” W piątek 3 kwietnia o g. 20 w ramach trzeciego już koncertu z cyklu „Dusza śpiewa” wystąpi Justyna Kopiszka.

– Sytuacja w której się znaleźliśmy jest zupełnie nowa, ale też wyzwala naszą kreatywność i przypomina, dlaczego wykonujemy ten zawód. To niesamowite uczucie gościć w domach naszych widzów – mówi artystka. Akompaniować jej będzie Krzysztof Brzeziński. – Razem wykonamy pieśni i arie Stanisława Moniuszki, w niecodziennych aranżacjach. Zaśpiewam między innymi… arię Skołuby ze „Strasznego dworu” – zapowiada.

Justyna Kopiszka – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach – od 2014 r. związana jest z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie śpiewa partie: Marii Magdaleny  w „Jesus Christ Superstar”, Karczmarki w „Człowieku z La Manchy” i Damy dworu w „Wielkiej księżnej Gerolstein”. Jej repertuar obejmuje także partię Siostry Hubert w musicalu „Nunsense” i Pani Pearce w „My Fair Lady”. Śpiewa również partie operowe. W 2014 r. wzięła udział w prapremierze musicalu „Śpią wystawy” Jonasza Sołtyka pod batutą Giuseppe Gimellego w Krakowie. Koncertowała w salach Filharmonii Narodowej, Filharmonii Szczecińskiej i Częstochowskiej.

Jej minirecital  będzie można oglądać online na blogu „Muzyczny wirtualnie” (www.tmlodz.com), gdzie w piątek o 20.00 opublikowany zostanie premierowy występ. 10 kwietnia, również w repertuarze Moniuszkowskim wystąpi Paweł Erdman.

mat. nadesłane / red.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.