Pinokio w Wigencji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Pinokio w Wigencji

Teatr Pinokio, fot. lodz.pl

Jeden z najstarszych w Polsce teatrów lalkowych, działający od 1945 roku Teatr Pinokio przenosi się do supernowoczesnych wnętrz Wigencji, zrewitalizowanej fabryki na tyłach popularnej OFF Piotrkowskiej.
Poza salami teatralnymi, będzie to jedno z najważniejszych miejsc na ogólnopolskiej mapie edukacji kulturalnej, rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży.

Rewitalizacja i dostosowanie tej przestrzeni kosztowało 42 miliony złotych. Przed nami wielkie otwarcie nowego miejsca, tym bardziej ekscytujące, że odbywa się w roku 600-lecia Łodzi.

Już 1 i 2 IV od godz. 10 wszyscy są zaproszeni na spacery po Wigencji, by zapoznać się z nowymi przestrzeniami, w tym z teatralnymi zakamarkami. Wstęp wolny. Czekać będzie m.in. specjalna ścianka z monidłem i pracownicy teatru.

2 IV o godz. 12 widzowie zobaczą spektakl dla starszych dzieci "Mój cień jest różowy". To opowieść o chłopcu, który jako jedyny na całym bajkowym świecie ma cień w kolorze różowym i jest po prostu inny. Będzie to pierwszy spektakl w nowej siedzibie teatru. Każdy widz obecny na tym przedstawieniu otrzyma specjalny certyfikat pamiątkowy.

Po spektaklu, ok. 13.30, aktorzy z lalkami będą czekać na wszystkich chętnych do pamiątkowego zdjęcia.

Wydarzenia związane z uruchomieniem Wigencji i nowej siedziby Teatru Pinokio trwały będą do końca roku. W maju (5 i 12 V) zaplanowano pikniki rodzinno-sąsiedzkie.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Karuzela dla dzieci ruszy w Wigencji w czerwcu. Od 11 do 17 VI przed nami pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne, spotkania dyskusyjne, koncerty oraz liczne imprezy towarzyszące. Wrzesień przyniesie widzom dwie premiery, które rozpoczną jesienny sezon teatralny 30 IX.

Pierwsza to "Sekrety życia" - zdarzenie sceniczne dla widza w wieku 7+ na podstawie trylogii P. Wohllebena: "Sekretne życie drzew", "Duchowe życie zwierząt", "Nieznane więzi natury".

DALEKIE-BLISKIE: GRASZ W ZIELONE? - warsztat kontekstowy: 30 IX
opracowanie i realizacja: Marta Magalska
Do zdarzenia scenicznego zaprojektowana zostanie autorska gra terenowa, która będzie rozgrywała się w przestrzeniach nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi. Dzięki niej odbiorcy/uczestnicy wydarzenia poznają pojęcia merytoryczne: ekologii leśnej, ekosystemu, fauny oraz flory, a atrakcyjna forma pełna zadań do wykonania rozwinie ich umiejętność pracy w grupie oraz wzmocni poczucie współodpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość.

Druga to "Alfabe-Ty" - wydarzenie sceniczne dla widza w wieku 4+ inspirowane metodą nauki czytania opracowaną przez prof. UŁ - Monikę Wiśniewską-Kin

DALEKIE-BLISKIE: OD A DO Z - warsztat kontekstowy: 30 IX
opracowanie: prof. Monika Wiśniewska-Kin i Marta Magalska
prowadzenie: Marta Magalska

Kontekstowy warsztat do wydarzenia scenicznego zostanie wywiedziony bezpośrednio z metody opracowanej przez prof. Wiśniewską-Kin, choć na jego przebieg złożą się także ćwiczenia z zakresu arteterapii dla najmłodszych. Szczególnym celem pospektaklowych działań edukacyjnych jest bowiem wsparcie poczucia twórczej sprawczości i skuteczności u dzieci.

29 IX zostanie otwarta wystawa "Praca dla miejsca" (koncepcja i realizacja: Dominika Janicka). Wystawa stała (na sezon artystyczny 2023/2024) w przestrzeni nowej siedziby Teatru Pinokio ma na celu przedstawienie odbiorcom procesu dokumentującego przemiany architektoniczne obiektu, ale także działania tożsamościowe prowadzone wokół niego. Umacnianie historii miejsca i świadome działanie w jego kontekście stanowi jeden z celów strategicznych teatru, który jest realizowany przez cały okres prowadzenia inwestycji i będzie kontynuowany wraz z działalnością w nowej siedzibie.

1 X zaplanowano koncert CHŁOPCY KONTRA BASIA „W PREZENCIE"
Zespół Chłopcy kontra Basia wykona własne aranżacje do piosenek ze spektakli Teatru Pinokio w Łodzi


Kontakt do teatru: rezerwacje@teatrpinokio.pl

Teatr Pinokio w Łodzi
Miejsce działalności: Wigencja, ul. Sienkiewicza 75/77, 90-057 Łódź

Biuro Obsługi Widowni dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod numerem tel. 42 636 66 90, e-mail: rezerwacje@teatrpinokio.pl.

Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w dniach, w których grane są spektakle, na godzinę przed spektaklem do godz. 13.45, w niedziele w godz. 10.00-13.00, tel. 42 636 13 41, e-mail: bilety@teatrpinokio.pl.

Podobne artykuły