Pokaz spektaklu "Imaginary Archive" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Pokaz spektaklu "Imaginary Archive"

"Imaginary Archive", fot. Piotr Jaruga

Dwa tygodnie po premierze podczas 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie Materia zaprasza na pokaz spektaklu Imaginary Archive autorstwa i w wykonaniu Patryka Durskiego, Katarzyny Kani, Anny Kamińskiej, Piotra Stanka i Katarzyny Ustowskiej.
Pokaz odbędzie się 29 XI o godz. 20.30 w siedzibie Instytutu Choreografii i Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi, w Ogrodach Geyera przy ul. Piotrkowskiej 295 w Łodzi.

Spektakl powstawał w Centrum Kultury w Lublinie w ramach programu Przestrzenie Sztuki, jego prezentacja jest częścią wymiany edukacyjnej i artystycznej pomiędzy operatorami Przestrzeni Sztuki skupionych na tańcu i choreografii.

Prace nad "Imaginary Archive" zapoczątkowały badania artystyczne w ramach grantu Hessische Theaterakademie (2020). Adaptując się do zmian, które nadeszły razem z pandemią, artystki i artyści spotykali się online. Poczucie niepewności, potrzeba wsparcia, przesycenie kontaktem zdalnym oraz tęsknota za bliskością fizyczną, usytuowały spektakl jako ”przedmiot troski”. How to take care of a dead performance? (Jak dbać o spektakl, który umarł?) - to pytanie od którego rozpoczął się proces twórczy. Imaginary Archive jest refleksją nad tym, jak i o co się troszczymy. Podejmując się rozważań nad spektaklami granymi “na żywo” budują paradoksalną narrację o ich śmierci. Artystki i artyści korzystając z archiwów zgromadzonych online, podejmują się strategii choreograficznego recyklingu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, bez rezerwacji.

Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.


"Imaginary Archive"

koncept, choreografia, performance: Patryk Durski /Katarzyna Kania / Anna Kamińska / Piotr Stanek / Katarzyna Ustowska
muzyka: Michał Drabczyk
produkcja, rezydencja: Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec oraz Hessischen Theaterakademie (HTA) - Postgraduate Grants for Artistic Research (2020)
premiera: 25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie (2021)
czas trwania: 60 min.

BIOGRAMY AUTORÓW:

Katarzyna Ustowska - tancerka, pedagog, choreografka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku oraz studia w dziedzinie edukacji tańca - Master in Contemporary Dance Education na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, Northern School of Contemporary Dance w Leeds (Wielka Brytania). Działa jako niezależna twórczyni. Zajmuje się tańcem i edukacją Montessori w ramach Montessori Dance Guide. Pracuje z osobami cierpiącymi na afazję w ramach Aphasia Dance Space. Współpracuje z grupą niezależnych twórców Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska oraz Teatrem Dada von Bzdülöw.

Katarzyna Kania - niezależna choreografka, performerka. Od 2014 pracuje przede wszystkim w Polsce i w Niemczech. W roku 2016 rozpoczęła Master Program na kierunku Choreography and Performance w Giessen (Institute for Applied Theatre Studies) pod kierownictwem Bojany Kunst. W 2014 roku ukończyła AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i do 2019 współpracowała z wydziałem w charakterze asystentki i wykładowcy. W 2017 została Stypendystką programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz niemieckiego stypendium artystycznego DAAD.

Patryk Durski - aktor, tancerz, choreograf. Absolwent AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Działa jako niezależny twórca. Współpracuje z Anną Kamińską i Przemkiem Degórskim w ramach Movement Sonification Lab. Współpracował m. in. z zespołem Burning Bridges J. Van Daele, Teatrem Narodowym w Warszawie i Teatrem J. Słowackiego w Krakowie. Współtworzy grupę Lineact oraz jest współtwórcą spektaklu “ONE” (Durski, Kania, Ustowska, Stanek). Stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca (Art Station Foundation).
Anna Kamińska - tancerka, choreografka. W 2016 roku ukończyła AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, a w 2019 kierunek Media Interaktywne i Widowiska w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów (UAM Poznań). Doktorantka w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów.
Prowadzi zajęcia na kierunku Wiedza o Teatrze oraz Media Interaktywne i Widowiska. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca na rok 2019 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2017. Tworzy na pograniczu choreografii oraz sztuki nowych mediów realizując instalacje, spektakle oraz performance, w których warstwa dźwiękowa kreowana jest poprzez ruch ciała i interakcję z obiektami. Współtworzy łódzką grupę LineAct, która zajmuje się sztuką site-specific.

Piotr Stanek - aktor, tancerz, choreograf. Absolwent AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Działa jako niezależny twórca. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw. W ostatnich latach występował w spektaklach m.in.: Rafała Urbackiego, Jacka Łumińskiego, Kuby Kowalskiego, Pawła Miśkiewicza, Simone Basani, Marty Bury, Mariusza Trelińskiego, Joe Altera. We współpracy z innymi artystami, stworzył autorskie projekty m.in.: SAMSARA, ZRABOWALI MI SKŁADAKA (Klub Żak Gdańsk, rezydencja/premiera 2014), EMERGENCY PLAN (rezydencja Krakowskie Centrum Choreograficzne 2015), ONE (produkcja teatru Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże Gdańsk 2018), Scores for yearning. The concert (Mousonturm) oraz Imaginary Archive.

Wydarzenie w języku polskim. Spektakl nie zawiera scen nagości, stroboskopu, nie ma ograniczeń wiekowych. Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1. piętrze bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział, proszone są o kontakt: materia@materialodz.pl.

Publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki i nosić je w trakcie wydarzenia oraz zachować dystans 1,5 metra od innych osób. Organizator będzie wymagać złożenia obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych przed wejściu na wydarzenie. Publiczność będzie mogła skorzystać ze środka do dezynfekcji rąk. Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź.