Premiera "Kwiatu paproci" online | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Premiera "Kwiatu paproci" online

Fot. HaWa

29 I o godz. 18 na platformie PPV odbędzie się premiera spektaklu „Kwiat paproci” w reżyserii Justyny Zar. Zaprasza Teatr Pinokio.
„Kwiat paproci” to pierwszy spektakl online w historii Teatru Pinokio w Łodzi. Jak mówiła reżyserka, jej przedstawienie skierowane jest do wszystkich widzów, którzy tęsknią za magią teatru i chcieliby oderwać się od rzeczywistości. Magiczność, niezwykłość jej opowieści, tylko luźno inspirowanej staropolską legendą, objawia się na wielu poziomach, począwszy od samej fabuły i fantastycznych postaci, a skończywszy na scenografii.

Głównym bohaterem „Kwiatu paproci” jest Jaś, kilkunastoletni chłopiec pochodzący z biednej rodziny, najmłodszy z trójki rodzeństwa. Prześladowany wrażliwiec, mający poczucie, że jest gorszy i słabszy od innych. Nieoczekiwanie los daje mu szansę na zmianę swojego statusu. Pewnego dnia mama prosi go pomoc i wysyła do lasu. Jaś napotyka na swojej drodze słowiańskiego boga Czarnogłowa, który obiecuje mu władzę, o jakiej mały chłopiec marzył. Jedyne co musi zrobić, żeby jego marzenie o potędze się spełniło, to zerwać urokliwy kwiat paproci w Noc Kupały. Chłopiec dostaje to, czego pragnął – bogactwo. Nie zdaje sobie sprawy, że o jego losie zadecydują dwaj potężni pradawni słowiańscy bogowie – Czarnogłów i Białobóg. Czy uda mu się uwolnić od czaru, jaki rzuciła na niego magiczny kwiat i wyjść zwycięsko z tej próby? Czy będzie miał siłę, aby przekroczyć siebie i znaleźć w życiu szczęście?

„Kwiat paproci” Justyny Zar to uniwersalna opowieść o potrzebie akceptacji, miłości do siebie samego i bliskich i przewartościowaniu własnych ideałów. Spektakl daje młodemu widzowi możliwość zdobycia wiedzy na temat staropolskich legend, poznania muzyki ludowej, skomponowanej przez Łukasza Damrycha i zanurzenia się w mityczny słowiański świat, kiedy wszyscy żyli w „przeczaderskiej Jedni”, jak śpiewają trzy siostry Zorze – Jutrzenka, Południca, Wieczernica. O klimacie spektaklu decyduje też scenografia Aleksandry Redy, która stworzyła świat na poły mroczny, magiczny i realistyczny. Opowieść dopełniają piosenki autorstwa Justyny Zar i układy taneczne, które przygotował choreograf Maciej Florek.

Szczegółowe informacje odnośnie platformy, za pośrednictwem której będzie można obejrzeć spektakl odpłatnie online, będą dostępne na stronie www.teatrpinokio.pl i Facebooku Teatru Pinokio w Łodzi: www.facebook.com/teatrpinokiowlodzi


Tekst i reżyseria: Justyna Zar
Scenografia: Aleksandra Reda
Muzyka: Łukasz Damrych
Choreografia: Maciej Florek
Obsada aktorska: Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder-Mieszek, Natalia Wieciech, Anna Woźniak-Płacek, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Krzysztof Ciesielski, Piotr Osak.