Premiera musicalu zachwyciła i wzruszyła | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Premiera musicalu zachwyciła i wzruszyła

Scena z musicalu. Fot.P.Reising

Wiem,że wśród dzieci i młodzieży panuje moda na śpiewanie, więc różnych zespołów wokalnych i chórów nie brakuje w wielu sprawnie działających placówkach kultury, szkołach, remizach a nawet parafiach. Jednak czy zabieranie się za wystawienie musicalu to nie jest już przesada?
Takich wątpliwości nie mieli widzowie, którzy wykupili wszystkie bilety i w dniu 24 maja 2019 roku zapełnili po brzegi salę widowiskową piotrkowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Musical „Łóżko” nie okazał się przedstawieniem lekkim, łatwym i przyjemnym. Okazał się natomiast czymś pięknym, mądrym i wzruszającym! Jego autorki – Katarzyna Jarszak i Justyna Jędrusik podjęły się opowiedzenia o tym, co najważniejsze, czyli o miłości, rodzinie i zjawiającej się nagle ciężkiej chorobie dziecka. To było trudne wyzwanie, lecz autorki i wykonawcy wyszli z niego zwycięsko. Długie owacje na stojąco po zakończonym przedstawieniu nie pozostawiły złudzeń niedowiarkom, że „Łóżko” odniosło sukces!

Podczas godzinnego przedstawienia zaśpiewano 17 piosenek różnych autorów. Utwory posiadały w znacznej części specjalnie nagrane podkłady muzyczne, więc dobrze ze sobą współbrzmiały, natomiast ich poetyckie teksty podkreślały emocjonalność fabuły. Publiczność usłyszała  znane przeboje, a także utwory mniej popularne. Na przykład „Dziękuję za miłość” Janusza Radka, „Się ściemnia” Maanamu, „Odchodząc” Republiki, „Gołębi puch” Lombardu, „Nadzieja” Patrycji Kosiarkiewicz, „Ktoś do kochania” Doroty Osińskiej, czy „Czarny świt” Ani Karwan.

Wszystkie dwanaście osób występujących w musicalu śpiewało świetnie, a w kilku przypadkach bardziej odpowiednim przymiotnikiem jest określenie „znakomicie”! Oprócz autorek -  Katarzyny Jarszak i Justyny Jędrusik, na scenie zaprezentowali się - Daniel Wochyń,  Zosia Pierek, Zuzia Olczyk, Justyna Tomecka, Ewa Lebeau, Majka Bakalarz, Katarzyna Zawisza, Alicja Kulbat, Oliwia Łubowska i Emilia Łukasik.

Oczywiście mógłbym mieć pewne uwagi do oświetlenia, scenografii, ruchu scenicznego,  czy momentami dość topornych dialogów, a w jednej ze scen do wykorzystania naiwnego symbolu. Bo przecież jeśli wykonywane piosenki zachwycają poetyckimi tekstami, to również pozostałe elementy również powinny trzymać się tej konwencji. Ale te zastrzeżenia to tylko drobiazgi, bo premiera musicalu „Łóżko” była prawdziwym artystycznym WYDARZENIEM.

Po spektaklu wiele osób pozostało jeszcze na sali i na gorąco dzieliło się swoimi emocjami. Wśród wypowiadanych słów najczęściej słyszałem opinię, że to co właśnie ujrzeli było piękne,fantastyczne, zachwycające, wzruszające… Mam nadzieję, że widzowie kolejnych przedstawień będą pod równie wielkim wrażeniem piotrkowskiego musicalu jak uczestnicy premiery i niżej podpisany.

Paweł Reising

Kategoria

Teatr
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.