Premiera "Replay" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Premiera "Replay"

13 V Teatr Powszechny zaprasza na polską prapremierę sztuki Flavii Coste „Replay” w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. Francuska komedia opowiada historię nietypowego spotkania w gabinecie terapeutycznym, stawiając pytanie: kto tak naprawdę bardziej potrzebuje pomocy - pacjent czy terapeuta?
„Replay” to pierwszy spektakl zrealizowany w ramach współpracy pomiędzy łódzkim Teatrem Powszechnym i Akademią Teatralną w Warszawie.

- W teatrze bardzo ważne jest ryzyko artystyczne. Współpracujemy na stałe z czołówką uznanych reżyserów specjalizujących się także w komedii, ale chciałabym zainspirować młodych twórców, aby z szacunkiem, ale zarazem z odwagą chcieli uszlachetniać gatunek komediowy, interpretować go na nowo, dekonstruować. Zaproponowałam rektorowi warszawskiej Akademii Teatralnej Wojciechowi Malajkatowi, aby studenci ostatniego roku reżyserii zainteresowani gatunkiem komediowym mieli szansę zrealizować na naszej Małej Scenie prapremiery współczesnych sztuk – z naszym wsparciem, opieką i godnym budżetem - mówi dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

- Zaczynamy ten projekt małymi krokami, uznaliśmy, że na początek poszukamy sztuk małoobsadowych. Pierwszą realizacją będzie „Replay” - polska prapremiera sztuki francuskiej autorki Flavii Coste. Reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich, uznana altowiolistka i twórczyni z doświadczeniem w spektaklach operowych, która dopiero rozpoczyna drogę reżyserską w teatrze dramatycznym. Mam wrażenie, że będzie to bardzo ciekawe spotkanie – podkreśla Pilawska.

Akcja sztuki Flavii Coste rozgrywa się w gabinecie terapeutycznym podczas nietypowej sesji. Pacjent decyduje się zakończyć leczenie, a psychiatra próbuje namówić go, by spróbował jeszcze raz… Przyglądamy się „grze", w której role są dość płynne. Kto tak naprawdę bardziej potrzebuje pomocy - pacjent czy terapeuta? - mówi Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka spektaklu.

Sięgamy zarówno do współczesności, jak i do stylu retro, bawimy się w spektaklu konwencją filmową, przywołując cytaty z klasyki kina i popkultury, oraz zapraszając na scenę takie postaci jak Catherine Deneuve czy Marilyn Monroe. Myślę, że ta sesja terapeutyczna - paradoksalnie - upłynie w komediowej atmosferze - zapowiada reżyserka.

Flavia Coste to autorka, której debiutanckie sztuki zostały bardzo dobrze przyjęte przez francuską krytykę i publiczność. Spektakle na podstawie jej sztuk w Europie i Ameryce Południowej obejrzało ponad milion widzów. „Replay” doczekał się scenicznych realizacji m.in. we Francji i Niemczech.

Polska prapremiera „Replay” odbędzie się 13 V o godz. 19.15. Kolejne przedstawienia obejrzeć można 14, 16, 17 i 18 V oraz 14 i 15 VI. Bilety kosztują 60 i 50 złotych.

Flavia Coste
"Replay" ("La roue tourne”)
Przekład: Witek Stefaniak
Reżyseria: Magdalena Małecka-Wippich
Scenografia i kostiumy: Anna Adamek
Muzyka: Albert Stensen
Choreografia: Milena Czarnik
Multimedia: Jagoda Chalcińska
Obsada: Filip Jacak, Jakub Kotyński
Ze specjalnym udziałem Anny Seniuk, Małgorzaty Goździk, Moniki Kępki i Pauliny Nadel
Teatr Powszechny
  • 13-05-2023 godz 19:15
  • 14-05-2023
  • 16-05-2023
  • 17-05-2023
  • 18-05-2023
  • 14-06-2023
  • 15-06-2023

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Legionów 21

Kontakt

tel. 42-633-25-39