Premiera "Śmierci pięknych saren" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Premiera "Śmierci pięknych saren"

Autobiograficzna powieść Oty Pavla na deskach Teatru im. Jaracza. Premiera "Śmierci pięknych saren" - 20 V o godz. 19.
Spektakl to ciepła, komediowa opowieść o losach pechowego komiwojażera sprzedającego odkurzacze i lodówki, zapalonego wędkarza, platonicznie zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka (w tej roli Bogusław Suszka). Dopiero pod koniec historia nabiera tragicznego wymiaru. Ballady Jaromira Nohavicy wybrane przez reżysera puentują poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka. Adaptacja sceniczna Pawła Szumca jest wyborem pięknych opowieści, barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości Ota Pavla.

Dziecięce lata pełne magii i cudowności okresu przed II wojną światową, zanurzone w okrucieństwie wojny, aż po czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji, składają się na  historię czesko - żydowskiej rodziny opowiedzianej w typowy dla Czechów sposób, czyli śmiech przez łzy.

Autor pracował nad „Śmiercią pięknych saren” w ramach terapii po tym, jak zdiagnozowano u niego cyklofrenię, czyli psychozę maniakalno-depresyjną z elementami schizofrenii. Mimo to, a może właśnie dlatego, zgromadzone w tym niewielkim objętościowo tomie opowiadania, przynosząc ze sobą wiele smutku, zawierają w sobie także sporą dozę pocieszenia. Przekazują one bowiem tę, niekiedy trudną do uwierzenia, prawdę, że nawet w nieludzkich warunkach człowiek może pozostać ludzki i da się go kochać. W dramacie tym jest sporo goryczy, smutek, strach czy niepewność jutra. Ale jest też pocieszenie. Pavel potrafi znaleźć je i przekazać w formie poetyckiej wizji. W niej to prostolinijność, rodzaj dziecięcej naiwności, poczciwość charakteryzujące jego bohaterów zwyciężają nad złem, okrucieństwem i nienawiścią.

W roli Oty widzowie zobaczą Marka Nędzę. Partnerować mu będą: Monika Badowska (Pielęgniarka), Iwona Dróżdż (Irma), Urszula Gryczewska (Profesor Vratislav Nechleba, Ss-mann), Izabela Noszczyk (Mamusia), Aleksandra Posielężna (Pielęgniarka), gościnnie Eliza Sondaj (Hostessa firmy Electrolux, Ss-mann, służąca doktora Jakubczyka), Paweł Paczesny (Hostess firmy Elektrolux, biegacz, służący doktora Jakubczyka), Karol Puciaty (Doktor Jakubczyk, Karol Kowarzyk, Venegreen, biegacz, sędzia na wystawie królików), Łukasz Stawowczyk (Franciszek Koralik, biegacz) i Bogusław Suszka (Tatuś). 

Aktorzy w trakcie prób uczestniczyli w przygotowaniach wokalnych prowadzonych przez Paulinę Grochowską-Steklę.
Za scenografię i kostiumy odpowiada Marta Hubka. Opracowanie muzyczne przygotowała Teresa Wrońska.

Premiera spektaklu odbędzie się 20 V o godzinie 19 na Dużej Scenie. Kolejne spektakle 21, 23 i 24 V, a także 15 i 16 VI. Bilety dostępne są w kasie i na stronie internetowej teatru.
Teatr im. Stefana Jaracza
  • 20-05-2023 godz 19:00
  • 21-05-2023
  • 23-05-2023
  • 24-05-2023
  • 15-06-2023
  • 16-06-2023

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Jaracza 27

Kontakt

tel. 42 662-33-00
tel/fax: 42 662-33-33
e-mail: bow@teatr-jaracza.lodz.pl