Premiera spektaklu "Bezimienny/Nieznany” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =

Premiera spektaklu "Bezimienny/Nieznany”

Fot. Rafał Czekajewski

Zamknięta premiera spektaklu w Teatrze Pinokio odbędzie się 10 IV.
Spektakl opowiada o trudach migracji, do której zostali zmuszeni przez los bezimienni bohaterowie. Oglądając spektakl widz towarzyszy im w długiej podróży do miejsca mającego być ich nowym, ale niekoniecznie wymarzonym domem. Ta długa, niebezpieczna podróż to nie tylko życie na walizkach, życie tymczasowe, bez pewnego jutra. To także nieraz jedyny sposób na rozwiązanie problemów egzystencjalnych, z którymi borykają się w ukochanej ojczyźnie.

Spektakl w sugestywny sposób opowiada o poszukiwaniu bezpiecznej przystani w niepewnym (materialnie, bytowo) świecie, w którym często trzeba poświęcić cały swój dobytek i przeszłość, aby mieć jakąkolwiek przyszłość dla siebie samego i najbliższych.

Cała historia tułaczy opowiedziana została praktycznie bez słów. Pomysłodawca spektaklu - Łukasz Batko - wykorzystał bowiem tak wiele technik lalkarskich i tyle możliwości kreowania historii za pomocą scenografii, że jakikolwiek komentarz odautorski jest tu praktycznie zbędny. Ten teatr wizualny i fizyczny operuje bogactwem dźwięku i obrazu oddziałującym pośrednio na wyobraźnię widza. A przy tym pobudza do samodzielnej interpretacji tego spektaklu, w którym
wszystko jest płynne dosłownie i metaforycznie, w ciągłym ruchu. Trzymając w dłoni bilet podróżny widzowie sami zdecydują o przebiegu historii, która zostanie im opowiedziana. Każdy pokaz jest unikatowy i jednorazowy również za sprawą muzyki tworzonej na żywo przy pomocy instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku. Czy udasz się w daleką podróż z bezimiennymi bohaterami i wyruszysz z nimi gdzieś, w nieznane?

„Bezimienny/Nieznany” powstał z inspiracji serią „Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią graficzną „Przybysz” Shauna Tana, „Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego oraz wspomnieniami emigrantów. Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium Młoda Polska 2020 finansowanego ze środków MKiDN.

Premiera: 10 kwietnia 2021 r.

Twórcy:
Pomysł i realizacja: Łukasz Batko
Opieka artystyczna: Magdalena Miklasz
Muzyka: Łukasz Batko
Scenografia: Anna Adamiak, Radosław Pacholczyk, Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko,
Żaneta Małkowska, Łukasz Batko
Lalki: Justyna Bernadetta Banasiak
Kostiumy: Renata Batko
Wizualizacje: Piotr Osak
Plakat: Monika Kryszczyńska i Piotr Osak
Ilustracje: Marta Kazimierczak

Obsada:
Aleksandra Batko
Masza Lesiak-Batko
Żaneta Małkowska
Łukasz Batko

Czas trwania: 60 minut

Kategoria wiekowa: 13+

Projekt powstał w wyniku współpracy grupy Gra/nice z Teatrem Pinokio.

www.teatrpinokio.pl