Premiera "Szklanej menażerii" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Premiera "Szklanej menażerii"

fot. Dawid Stube

Toksyczne relacje, próba wpasowania się w społeczne ramy i sprostania rodzicielskim oczekiwaniom.Teatr im. Jaracza zaprasza 21 I na premierę debiutanckiego spektaklu Pawła Paczesnego „Szklana menażeria” wg Tenneesee Williamsa w nowoczesnym przekładzie Jacka Poniedziałka.
Po dobrze przyjętych przez publiczność pokazach przedpremierowych oraz premierze regionalnej w Bełchatowie, przyszedł czas premiery na rodzimej scenie. Autobiograficzny dramat autora stał się inspiracją dla zbiorowej pracy reżysera Pawła Paczesnego oraz obsady przedstawienia (Urszula Gryczewska, Natalia Klepacka, Mikołaj Chroboczek, Krystian Pesta). 

– Spektakl jest opowieścią o rodzinie, o blaskach i cieniach tej „instytucji”. Bohaterowie wiedzą jak wiele dla siebie znaczą. Walczą o to by być rodziną, jednak okoliczności im to uniemożliwiają – mówi reżyser spektaklu.

Chociaż sztuka powstała w latach 40. ubiegłego wieku, nadal jest uważana za jedno z najlepszych dzieł teatralnych Tenneesee Williamsa, która przyniosła mu rozgłos. Przekład Jacka Poniedziałka nadaje jej dodatkowo lekkości i współczesnego rysu. „Szklana menażeria” to kolejny spektakl, który powstał w ramach w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium.

Tekst dramatu jest aktualnym komentarzem do życia współczesnych rodzin i trudnych wewnętrznych relacji, przy podszytej czułością złożoności każdego z bohaterów. W świecie ograniczonym do ciasnego mieszkania i dusznej atmosfery rodzinnych niesnasek, przestrzeń domowego ogniska przestaje być wypełniona ciepłem i spokojem. Pełna wewnętrznych przeciwności i zapatrzona w przeszłość matka Amanda mieszka razem z wrażliwą i introwertyczną córką Laurą oraz synem Tomem, niespełnionym artystą pracującym w hurtowni. Przytłoczony wizją konieczności zajęcia się starzejącą matką Tom powoli dojrzewa do buntu i chęci ucieczki z domowego gniazda. Chęć zeswatania Laury z Jimem, kolegą Toma, zaogni tylko atmosferę i będzie kolejnym krokiem do podjęcia
nieodwracalnych życiowo decyzji dla całej rodziny.

materiały prasowe


Premiera spektaklu odbędzie się 21 stycznia o godzinie 19, kolejne pokazy w niedzielę (22 stycznia) g. 16 i 19, a także 7, 8, 9 lutego o godzinie 12 i 19. Bilety dostępne stacjonarnie w kasie teatru lub online na www.bilety.teatr-jaracza.lodz.pl