Przedpremiera "Idioty" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Przedpremiera "Idioty"

"Idiota", fot. Tomasz Zawadzki

Scena Monopolis przygotowała przedpremierowy pokaz sztuki "Idiota". Można obejrzeć go dziś, 25 VI. Premiera odbędzie się 9 i 10 X 2021 r.
W rolach głównych Agnieszka Skrzypczak i Kamil Maćkowiak. Scenariusz "Idioty" napisał hiszpański dramaturg, pisarz i reżyser Jordi Casanovas. 
Casanovas studiował inżynierię telekomunikacji i sztuki piękne. Jest autorem ponad trzydziestu tekstów, laureatem liczących się nagród, założycielem i dyrektorem artystycznym hiszpańskiego teatru Sala Fly Hard.

Spektakl "Idiota" pokazuje mechanizmy myślenia człowieka w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. W ciekawy sposób przedstawione są interakcje bohaterów, oparte na gorzkiej ironii i lekkim poczuciu humoru. 

W trudnej sytuacji znalazł się Karol (w tej roli Kamil Maćkowiak) – bohater przedstawienia „Idiota”, właściciel plajtującego baru karaoke, który ma do spłacenia niemałe długi. Tragiczna sytuacja finansowa skłania go jednak do poszukiwania rozwiązań i takie nadeszło – udział w dobrze płatnym eksperymencie, który jawi się Karolowi jako antidotum na wszystkie jego kłopoty. Zaintrygowany i wiedziony pokusą zdobycia łatwej gotówki zgłasza się więc na test przeprowadzany przez lekarkę (Agnieszka Skrzypczak). Ale eksperyment okazuje się kolejną pułapką. Konsekwencje mogą być druzgocące.

Przedstawienie jest aktualne ze względu na tematykę, mówiącą o zagrożeniach psychologicznych, społecznych i ekonomicznych w dobie pandemii. Analizuje dezintegrację osobowości, rozpad związków międzyludzkich, utratę prestiżu społecznego, brak perspektyw na przyszłość. Główny bohater desperacko próbuje zawalczyć o własne życie, co wymusza na nim dramatyczne wybory. Ludzie jego pokroju, przegrani, właśnie ze względu na skutki pandemii, ale wciąż pełni niezgody na ten fakt, łatwo stają się łupem cynicznych manipulatorów, którzy w bezwzględny sposób żerują na ludzkim nieszczęściu. Jednak wiara w siłę, jaką daje trwanie przy swoich wartościach, daje nadzieję. Finalnie dramat przegranego bohatera przeradza się w historię zwycięstwa nad trudnościami i przede wszystkim nad własnymi słabościami.

obsada: Agnieszka Skrzypczak, Kamil Maćkowiak
autor: Jordi Casanovas
tytuł oryginalny: Idiota
tłumacz: Rubi Birden
reżyseria i scenografia: Waldemar Zawodziński
opracowanie muzyczne: Kamil Maćkowiak
asystent reżysera: Anna Bednarek
kierownik produkcji: Joanna Dutkowska
Spektakl dla widzów od 16 lat.