Przegląd solowej improwizacji teatralnej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

Przegląd solowej improwizacji teatralnej

Od 2 XII w Teatrze Komedii Impro w Łodzi odbywa się SoloIMPRO pe-el, czyli pierwszy przegląd solowej improwizacji teatralnej z udziałem czołowych postaci świata impro z kraju i z zagranicy. Wśród gości i trenerów są m.in.: Jacob Banigan, Alan Pakosz, Paulina Staniaszek, Remik Jankowski, Jerzyk Wierzbicki, Lee White oraz Wojciech Tremiszewski.
Między 2 a 7 XII w siedzibie Teatru Komedii Impro w Łodzi na OFF Piotrkowska uczestnicy będą mieli okazję nie tylko doskonalić swoje umiejętności improwizacji solowej, ale także wystąpić przed publicznością i wziąć udział w dyskusjach z innymi improwizatorami.

Formuła przeglądu „SoloIMPRO pe-el” oparta jest na przeplataniu warsztatów z pokazami mistrzowskimi. Dzięki temu improwizatorzy będą się mogli pokazać na scenie wielokrotnie, a także ocenić swoje postępy w improwizacji solowej.

Zgłoszenia uczestników są przyjmowane przez cały czas trwania festiwalu, aplikować mogą improwizatorzy posiadający różny stopień zaawansowania. Organizatorzy zaznaczają, że intensywne szkolenie dla profesjonalnych improwizatorów zapewni im narzędzia potrzebne do występów solowych, a forma festiwalu jest otwarta i inkluzywna – po każdym występie będą omówienia i dyskusje.

Głównym celem projektu jest edukacja improwizatorów w kierunku improwizacji solowej. Każdy z nich będzie mógł pokazać się na scenie kilka razy. Jedną z opcjonalnych kategorii ocen uczestników festiwalu będzie kategoria dokonanego postępu w improwizacji solowej na scenie.

Każdy uczestnik zainteresowany udziałem w „SoloIMPRO pe-el” będzie musiał wysłać wizytówkę (na adres uczestnik@soloimpro.pl), w której opowie kim jest, co robi i jakie ma doświadczenie w improwizacji. Na podstawie tych wizytówek organizator określi stopień zaawansowania uczestników i dobierze dla niego odpowiednich trenerów.

Improwizacja solowa to – w pewnym sensie – wyższy poziom improwizacji będący jednocześnie prawdziwym sprawdzianem dla aktora. To specyficzna forma występu solowego, rodzaj teatru improwizowanego, który w Polsce jest rzadko uprawiany. W przeciwieństwie do monodramu lub stand-upu bohaterem nie jest tu jedna postać. W improwizacji solowej aktor wciela się w kilka postaci w tej samej przestrzeni scenicznej, dialogując z samym sobą, co pozwala widowni poczuć, jakby faktycznie mieli przed sobą kilka osób. To fascynująca forma, bo otwiera się na autentyczne spotkanie z samym sobą na scenie.

Biorąc pod uwagę to, że improwizacją solową zajmuje się w Polsce niewielu improwizatorów, organizatorzy zdecydowali, że konieczne jest połączenie przeglądu z intensywnym warsztatem przygotowującym. Doświadczeni improwizatorzy potrzebują nowych narzędzi do występu solo, które mogą otrzymać w ramach jednodniowego szkolenia. Po dniu warsztatowym będą mogli zdecydować, czy następnego dnia chcą wystąpić przed publicznością, złożona w dużej części z innych improwizatorów.

Przegląd będzie trwał sześć dni. Pierwszy dzień to warsztaty, drugi – występy, omówienia i dyskusje. Trzeci dzień to także warsztaty (poziom wyżej), czwarty dzień – występy omówienia i dyskusje. Piątego dnia organizatorzy zapraszają na warsztaty na poziomie mistrzowskim, szóstego dnia – na występy konkursowe i zaproszonych gości.

Szczegóły TUTAJ