Pszoniak w Manufakturze! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Pszoniak w Manufakturze!

18 maja na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze w spektaklu operowym "Człowiek z Manufaktury" Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk wystąpi Wojciech Pszoniak. Byli pracownicy Poltexu poszukiwani - zasiądą w pierwszych rzędach!
Słynny aktor filmowy i teatralny wcieli się w rolę Prokuratora w procesie wytoczonym przeciwko dyrektorowi fabryki "Poltex" (ostatecznie dyrektor został uniewinniony). Pszoniak znany jest z kreacji Moryca Welta w nominowanym do Oscara filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy według powieści Władysława Reymonta o fabrykanckiej Łodzi drugiej połowy XIX wieku. Opera Janiaka w pierwszym akcie pokazuje imperium "króla bawełny" Poznańskiego pod koniec XIX wieku ze słynnym strajkiem powszechnym robotników (tzw. "buntem łódzkim"), a w akcie drugim przenosi się do czasów nam współczesnych.

Wojciech Pszoniak, obchodzący 50-lecie pracy artystycznej, pokochał spektakle muzyczne jako chłopiec, gdy chodził ze swoją matką do Operetki Śląskiej w Gliwicach, gdzie oprócz lżejszego repertuaru gościnnie występowała również Opera Śląska z Bytomia z takimi sławami jak Andrzej Hiolski czy Krystyna Szostek-Radkowa. Ostatnio chętnie jest angażowany jako narrator w wersjach estradowych rzadko grywanych oper (m.in. na Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie), natomiast występ z prawie 200-osobowym zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi będzie jego debiutem scenicznym w przedstawieniu operowym. Autorem pomysłu stworzenia roli mówionej w operze dla Pszoniaka był reżyser Krzysztof Korwin-Piotrowski, koordynator opery "Człowiek z Manufaktury".

Spektakl został wyprodukowany przez Teatr Wielki w Łodzi, a jego mecenasem i głównym organizatorem wersji plenerowej megawidowiska jest Manufaktura. Widowisko odbędzie się przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Organizatorzy poszukują byłych pracowników Poltexu, by uhonorować ich miejscami VIP w pierwszych rzędach widowni podczas plenerowej premiery!
Byłych pracowników zakładów Poltex proszą o kontakt pod adresem mailowym: rsvp@manufaktura.com lub pod numerem telefonu: 513 127 689, w godzinach 10-15.