Radomszczańska premiera „Jaracza” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Radomszczańska premiera „Jaracza”

Zdjęcie z próby. Fot. Marcin Nowak

Premiera spektaklu „Kartoteka” w wykonaniu Teatru im. Jaracza w Łodzi już 9 X w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Przedstawienie w reżyserii Rolfa Alme zostanie zaprezentowane na Festiwalu 3 x Różewicz, w ramach projektu „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki”. Podniesienie kurtyny o godz. 19. Bilety – 20 zł. Premiera w Łodzi zaplanowana jest na 14 X.
Opublikowana i po raz pierwszy wystawiona w roku 1960, „Kartoteka” Tadeusza Różewicza zaliczana jest do dramatów z nurtu teatru absurdu. Tak jak sztuki Samuela Becketta, Eugène”a Ionesco i innych przedstawicieli tego gatunku, pokazuje sytuację egzystencjalną człowieka w dwudziestym wieku.

Norweg Rolf Alme, reżyser spektaklu, wprowadzając widza w świat snu Bohatera, eksploruje absurd zawarty w tekście Różewicza. Tworzy surrealistyczne uniwersum. Wybrzmiewają w nim echa drugiej wojny światowej zagłuszane jednak momentami radość młodego człowieka, który po prostu chce żyć i żyć może, bo nie spadają mu na głowę bomby, żaden żołnierz nie mierzy do niego z broni, nikt nie chce go zabić. Do starcia tych dwóch rzeczywistości dochodzi w głowie Bohatera, tworząc na scenie wizję niepokojącą i wzruszającą. Jest w niej miejsce na chwile powagi, ale też beztroski, zadumy i euforii.

W spektaklu wystąpią: Łukasz Stawowczyk, Aleksandra Posielężna, Maja Polka (gościnnie), Wiktor Piechowski (gościnnie) i Krystian Pesta.

Bilety można kupić w kasie MDK oraz tutaj.