Retroperspektywy 2021 – czas na spotkanie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Retroperspektywy 2021 – czas na spotkanie

„Księżniczki”, fot. Agnieszka Cytacka

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021 pod hasłem „Spotkanie / Wspólnota / Święto” odbędzie się pod patronatem „Kalejdoskopu” w dniach 20 - 29 sierpnia w Fabryce Sztuki w Łodzi. Organizatorzy odrzucają podziały na teatralne gatunki i nurty, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów. Festiwal prezentuje najciekawsze zjawiska teatralne definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka, określaną nowoczesnym językiem sztuki.
Wydarzenie otworzy premiera „Śmierć na gruszy” w reżyserii Łukasza Kosa. W programie także premiera inspirowanego dziełem Philipa K. Dicka spektaklu „EXEGESIS 2-3-74”, przygotowanego przez Krzysztofa Garbaczewskiego. Poza tym „Wspólnota śniących” poznańskiego stowarzyszenia Scena Robocza – wydarzenie stworzone w całości online. W sposób szczególny w hasło festiwalu wpisze się spektakl „Ghost Dance”. Daniel Jacewicz z Teatru Brama symbolicznie przywołuje rytuał, który ma być obroną umierających wartości. Wyjątkowo zapowiada się też wydarzenie łączące elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego – „Ja jestem pamięcią. Kilka szkiców scenicznych o Łemkach” w reżyserii Wojciecha Farugi, przygotowane przez artystów i mieszkańców Gorlic i okolicy.

W programie tegorocznej edycji również: „Wybuch Wielkiej Wojny” Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej z Teatru Dada von Bzdülöw, „HIPERBOREA – rekonstrukcja święta” Jacka Hałasa oraz propozycje Teatru Chorea: „Księżniczki” w reżyserii Julii Jakubowskiej i „Schulz: Pętla” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który bierze za punkt wyjścia „Traktat o manekinach” z tomu opowiadań Schulza „Sklepy cynamonowe”, a także manifest dwójki młodych tancerzy: Wiktora Moraczewskiego i Janusza Adama Biedrzyckiego. Uzupełnieniem będą warsztaty teatralne, które poprowadzi Tomasz Rodowicz – dyrektor artystyczny Teatru Chorea.

Retroperspektywy to również koncert HarMálek Orchestr z Czech, wystawa prac Joanny Alanko czy instalacja performatywna Fundacji Jubilo „Kain in absentia”, powstała na podstawie nagrania spektaklu „Kain”, zarejestrowanego w zakładzie karnym we Wrocławiu. Wybrane spektakle zostaną zaprezentowane online, zaś koncerty odbędą się w plenerze.

Materiały prasowe