Rezydenci prezentują | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Rezydenci prezentują

Fot. Jacek Olszewski

Trzy teatralne przedsięwzięcia wyrosłe w „Szklarni – Inkubatorze Teatralnym” w Fabryce Sztuki w Łodzi przygotowują się do premierowych spotkań z publicznością. Pierwsza premiera już w najbliższy piątek. Będzie to przygotowana przez Macieja Waltera performatywna medytacja nad naturą naszych pragnień, kryjąca się pod tytułem „Maddie”.
– To bardzo ciekawe projekty, dotykające ważnych tematów egzystencjalnych, ekologicznych, społeczno-politycznych, niejednokrotnie tabuizowanych, niedostrzeganych. Rezydenci wyłonieni w ramach konkursu pracowali przez ponad trzy miesiące, otrzymując od nas wsparcie merytoryczne i organizacyjne. Mieli szansę brać udział w wybranych przez siebie warsztatach i szkoleniach, prowadzonych przez artystów i pedagogów Teatru CHOREA oraz przez zaproszonych specjalistów. W tym czasie ich pomysły mogły dojrzewać i nabierać scenicznego kształtu – mówi Wiktor Moraczewski, kurator projektu.

Trzy najciekawsze propozycje projektów teatralnych zostały wybrane spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z regionu łódzkiego, z których do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało sześć.

Pierwszym z laureatów konkursu jest Maciej Walter i przedstawiona przez niego koncepcja spektaklu „Maddie”, który w założeniu dotyka trudnych, skomplikowanych i delikatnych tematów pracy seksualnej, handlu ludźmi i przemocy. Monodram powstał w oparciu o pogłębione badania i współpracę z psychoterapeutą i aktywistkami wspierającymi ofiary przemocy seksualnej. Premiera spektaklu 8 grudnia o godz. 20.

Drugi projekt, który zobaczymy w Fabryce Sztuki to „Ptaki” Kolektywu San Junipero, tworzonego przez Marynię Janus i Dariusza Zakrzewskiego, spektakl oparty formalnie na różnorodnych technikach teatralnych i wizualnych, a tekstowo korzystający z twórczości Brunona Schulza. Premiera spektaklu: 12 grudnia o godz. 20.

Trzeci spektakl to „Grzybki”, stworzone przez Kolektyw NoHardFeelings (Aleksandra Skraba, Ela Zajko, Maciej Białoruski), dotykające tematu macierzyństwa. Różnorodne lżejsze formy parateatralne (stand-up, psychodrama, game show) i temat zderzający to, co prywatne, z tym, co publiczne, podejmują feministyczne tematy bez cienia moralizatorstwa. Premiera spektaklu: 13 grudnia o 20.

W ramach projektu Przestrzenie Sztuki każdy z rezydentów „Szklarni” otrzymał na realizację projektu 15 000 złotych oraz opiekę kuratorsko-produkcyjną i możliwość skorzystania z warsztatów z pracownikami Fabryki Sztuki w Łodzi, artystami Teatru CHOREA czy zewnętrznymi specjalistami, którzy zaoferowali wsparcie przy tworzeniu scenografii, muzyki, ruchu scenicznego, dramaturgii. Rezydenci otrzymali również wsparcie w rozwoju swoich zespołów w postaci szkoleń z zakresu działalności niezależnych zespołów i twórców. Każda grupa otrzymała także możliwość profesjonalnej rejestracji spektaklu, zdjęcia, trailer oraz plakat, które w przyszłości dadzą możliwość dalszej eksploatacji i promocji dzieła.