"Rutka" - spektakl o łódzkim getcie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

"Rutka" - spektakl o łódzkim getcie

W Teatrze Lalek Arlekin premiera "Rutki" w reżyserii Karoliny Maciejaszek. Przedstawienie oparte jest na książce pod tym samym tytułem, której autorką jest łodzianka Joanna Fabicka. Powieść "Rutka" została nagrodzona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie.
„Jako dziecko lubiłam dotykać murów kamienic – zdawało mi się, że czuję jak oddychają. Zaglądałam w okna domów i zastanawiałam się, kto w nich wcześniej mieszkał. Jakie dzieci się tu bawiły, czyje stopy biegały po kocich łbach bałuckich uliczek? (…) Każde miejsce ma do opowiedzenia jakąś historię. Wystarczy tylko przyłożyć ucho i słuchać”
Joanna Fabicka

Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżyją emocjonalną podróż w przeszłość.
Opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia.

Spektakl grany był w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w szkołach mieszczących się w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce.

Scenariusz i reżyseria spektaklu: Karolina Maciejaszek
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek
Choreografia: Ewelina Ciszewska
Działania pedagogiczno-teatralne: Monika Tomczyk
Współpraca pedagogiczna: Hanna Jastrzębska-Gzella

Obsada:
Teresa Kowalik
Katarzyna Pałka
Wojciech Stagenalski
Maciej Kuczyński (muzyk)

Premiera teatralna: 1 lutego 2020
Dla widzów od 10 lat
Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

TERMINY:
1 lutego godzina 17.00 - Premiera
4 lutego godzina 9.00 i 11.00
5 lutego godzina 9.00 i 11.00
6 lutego godzina 9.00 i 11.00
7 lutego godzina 9.00, 11,00 i 18.00
8 lutego godzina 16.00
9 lutego godzina 12.00
11 lutego godzina 10.00

Opis wydarzenia: materiały organizatora/pi
Grafika: materiały organizatora