"Sztuka" w Teatrze Małym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

"Sztuka" w Teatrze Małym

Teatr Mały w Manufakturze 1 X wystawi swą pierwszą premierę w tym sezonie artystycznym. Będzie to "Sztuka", spektakl oparty na komedii obyczajowej Yasminy Rezy. Opowiada o przyjaźni trójki mężczyzn wystawionej na próbę, a reżyserem jest Mariusz Pilawski.
"Bohaterowie tej sztuki: Serge, Marc i Yvan stają w obliczu możliwego rozpadu swojej przyjaźni, która oby wróciła na właściwe tory. Wszak życie nie szafuje zbyt często tym cennym skarbem, a jedynie dozuje nam przyjaźń niczym legendarną rajską ambrozję z „drzewa wiadomości dobrego i złego”. Nawet najcenniejszy przedmiot nie zastąpi nam międzyludzkiej, zażyłej i prawdziwej przyjaźni" - pisze Mariusz Pilawski, reżyser spektaklu.

Yasmina Reza to francuska aktorka i dramatopisarka. W wieku 25 lat napisała swoją pierwszą sztukę "Rozmowy po pogrzebie". Jednak prawdziwą sławę przyniósł jej dramat "Sztuka", opowiadający o trzech czterdziestolatkach, między którymi rozpętują się sprzeczki z powodu pomalowanego na biało obrazu. Sztukę przetłumaczono na 35 języków. W 2006 napisała swoją najsłynniejszą sztukę "Bóg mordu". Przedstawia w nim spotkanie dwóch małżeństw chcących wyjaśnić przyczyny bójki ich synów. Sztukę po raz pierwszy wystawiono w 2007 w Zurychu, potem również w Londynie (2008) i na Broadwayu (2009). Na podstawie "Boga mordu" Roman Polański w 2011 r. nakręcił film pod tytułem "Rzeź".

"Yasmina Reza pisze jakby moim językiem, a mimo diametralnej różnicy pochodzenia, daje się znaleźć podobieństwo w rozumieniu i odczuwaniu świata. To świetnie napisany tekst o przyjaźni wystawionej na próbę. Słowo ważkie, istotne niby banalne, a jednak znaczy w życiu każdego z nas bardzo wiele. To, że miłość, ten największy ze wszystkich akt ludzkiej egzystencji ma prawo przeminąć to ogólna prawda. Jej utrata boli jak rana po strzelaninie, ale cios otrzymany od przyjaciela jest nie do wytrzymania i jak wbita drzazga tkwi w głowie zranionego, bywa, do ostatniego tchnienia. Noszę w sobie takie, na szczęście nieliczne rany od wielu już lat. I wiem, że się nigdy nie zabliźnią. A kłują jak diabli..." - dodaje Pilawski.

Premiera "Sztuki" odbędzie się 1 X. W październiku spektakl będzie wystawiony jeszcze: 2, 22, 23 i 24. Wszystkie spektakle rozpoczynają się o 19.15.

Obsada: Jan Jakubowski - Yvan, Michał Kruk - Serge, Witold Łuczyński - Marc. Autorka - Yasmina Reza. Reżyseria i scenografia - Mariusz Pilawski. Kostiumy - Anna-Maria Wolniak. Kierownictwo techniczne - Michał Kuś.


Dawid Brykalski


Teatr Mały w Manufakturze
  • 01-10-2021 godz 19:15
  • 02-10-2021 godz 19:15
  • 22-10-2021 godz 19:15
  • 23-10-2021 godz 19:15
  • 24-10-2021 godz 19:15

Kategoria

Teatr

Adres

Łódź, ul. Drewnowska 58

Kontakt

42 633 24 24
biuro@teatr-maly.pl
www.teatr-maly.pl