szwalnia.DOK2 - ciąg dalszy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

szwalnia.DOK2 - ciąg dalszy

Wernisaż wystawy „Bitwa o Mosul” grupy Outriders oraz pokaz spektaklu „Wolny Kurdystan” Marcina Brzozowskiego i Kacpra Majewskiego.
27 października g. 19
W ramach wydarzeń towarzyszących przeglądowi szwalnia.DOK2 zostanie otwarta wystawa interaktywnego reportażu z bitwy o Mosul grupy Outriders. W 2014 roku zszokowany świat patrzył, jak kilka tysięcy dżihadystów zajęło Mosul. Abu Bakr al-Baghdadi ogłosił tam powstanie kalifatu. Miasto stało się jego stolicą i symbolem nowego porządku. Ci, którzy zostali, trafili w kleszcze okrutnego reżimu. Zmiana nie miała jednak nic wspólnego z prawami Koranu, ale z grabieżą, strachem i okrucieństwem. Gdy po trzech latach siły irackie powróciły, by odbić miasto, jego mieszkańcy przekonali się, że rzeczywistość może być jeszcze gorsza – doświadczyli głodu i pragnienia, stali się ludzkimi tarczami. Kule snajperów lub miny czekały na uciekających.Po miesiącach walk Mosul ponownie stał się symbolem, ale tym razem – upadku kalifatu stworzonego tam przez Daesh.

Marcin Suder – fotograf i fotoreporter. Przez wiele lat pracowal dla francuskiej agencji Corbis. Wsółpracował także z organizacjami pozarządowymi jak UNDP czy UNICEF. Autor fotoreportaży z kilkudziesięciu państw, które publikowano na łamach czołowych gazet i magazynów na świecie. Od lipca 2017 współpracuje z Outriders.

28 października g. 19
„Wolny Kurdystan”
Koncepcja i realizacja: Marcin Brzozowski/ Kacper Majewski
Marcin Brzozowski o „Wolnym Kurdystanie”:
– Rok 2016 to mój „rok kurdyjski”. W maju, po latach czekania na bezpieczny moment i długim procesie przygotowań, znalazłem się w Kurdystanie. Stało się to dzięki wsparciu mieszkających w Łodzi Kurdów: Sihada i Ariana Khalil, którzy zorganizowali mój pobyt i ochronę na miejscu. Dokumentacja wyprawy miała posłużyć jako materiał dla stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego, przywołującego drogę irackiego Kurdystanu do niepodległości. Wideo zrobione przeze mnie amatorską kamerą to w sumie ponad 10 godzin filmu. Siła rażenia większości tych nagrań i montażowa klęska urodzaju kazały zapomnieć
o planowanej teatralizacji i oddać pole gry Kurdom. W efekcie powstaje wideorelacja pokazująca życie mieszkańców irackiego Kurdystanu w przeddzień niepodległości, z elementami – nie bójmy się tego sformułowania – tragifarsy heroicznej w moim wykonaniu.