Teatralny maj | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Teatralny maj

Fundacja Teatru Scena Poczekalnia z okazji 600-lecia Łodzi przygotowała sześć spektakli teatralnych. Partnerem projektu jest Dom Literatury, na scenie którego będą się odbywały przedstawienia.
„Maj w Poczekalni...” - to przegląd teatralny, którego artystycznym kuratorem jest Fundacja Teatru Scena Poczekalnia. W ramach projektu między 26 V a 5 VI zaprezentowanych zostanie sześć spektakli. Bilety kosztują 20 zł. Na "Boga mordu" Yasminy Rezy przygotowano 40 bezpłatnych wejściówek dla osób niepełnosprawnych (spektakl z audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku). Po każdej prezentacji odbędzie się spotkanie aktorów z publicznością.


26 maja (sobota) 2023 – godzina 19

Margaret Aquis & Zam Believingood
KONSERWA – komedia psychoterapeutyczna


reżyseria: Sebastian Nowicki, Dariusz Taraszkiewicz
Izabela Noszczyk | Hacen Sahraoui | Dariusz Taraszkiewicz

Co łączy konserwę z gabinetem psychoterapeuty? Co takiego może zdarzyć się za drzwiami gabinetu seksuologa? Wszystko może się zdarzyć. Tym bardziej, jeśli narzędziem terapii jest hipnoza. Beniamin i Alina mają poważne, nieuświadomione i zakorzenione lęki. Beniamin w sugestywnych transach znajduje się w dwuznacznych sytuacjach na granicy życia i śmierci. Alina zaś za wszelką cenę, bez względu na okoliczności, dąży do zachowania spokoju i uprawy swego pięknego ogrodu. Kiedy wybudzają się z seansów, ich zachowania są skrajnie odmienne.
Pomysłem Psychoterapeuty na rozwiązanie problemów jest zorganizowanie spotkanie pary. Nie jest ono łatwe, ani przyjemne, szczególnie kiedy pojawia się niespodziewanie puszka... Jednak, co pomyśleć o Psychoterapeucie, który swoje diagnozy omawia z Misiem.

Czas trwania przedstawienia: 65 minut (bez przerwy)
Spektakl dla widzów od 18 lat

27 maja (niedziela) 2023 – godzina 19

Willy Russell
SHIRLEY VALENTINE


reżyseria: Robert Czechowski
monodram w wykonaniu Izabeli Noszczyk

Fantastyczny komediodramat autorstwa brytyjskiego dramaturga Willy'ego Russela w reżyserii Roberta Czechowskiego to sztuka o Kobietach i dla Kobiet, choć nie tylko. To spektakl, który rozbawi, wzruszy i zainspiruje. Zamiast mówić "mam czterdzieści dwa lata", lepiej któregoś dnia krzyknąć "mam dopiero czterdzieści dwa lata – jakie to cudowne!". Shirley Valentine chciała zostać stewardessą, poznawać nowych ludzi, zwiedzać obce kraje, ale od lat wiedzie życie przykładnej żony – kury domowej. Wspomina młodość przygotowując obiad, popijając wino i przemawiając do... kuchennej ściany. Shirley brakuje
odwagi, by zacząć realizować swoje dawne marzenia. Aż pewnego dnia decyduje się na szaleństwo. Mając powyżej uszu małżeńskich powinności, postanawia zacząć wszystko od nowa.
„Shirley Valentine” to spektakl terapeutyczny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Doskonały na poprawę nastroju. Mimo gorzkiej prawdy o życiu nie sposób przestać się wzruszać i śmiać równocześnie.

Czas trwania przedstawienia: 90 minut (bez przerwy)
Spektakl dla widzów od 16 lat

30 maja (wtorek) 2023 – godzina 19

Wanda Szymanowska
GRUBASKA - czyli życie w rozmiarze XXL


reżyseria: Błażej Baraniak
monodram w wykonaniu Izabeli Noszczyk

Główna bohaterka ze względu na swą posturę bywa dotkliwie upokarzana. Nigdy nie jest chwalona, natomiast krytykowana przy każdej okazji. Również narzeczony nie szczędzi jej złośliwości. Nikt nie staje po stronie grubasów. Zofia często popada w rozpacz, lecz w końcu postanawia stanąć do walki. Ma do zrzucenia 50 kg wagi, a do wyrzucenia wiele lat przyzwyczajeń. Mierzy się ze swoim łakomstwem, przeżywa tortury diet, wyrzeczeń i gimnastyki. Czasem robi wielki krok do przodu, a czasem załamuje się i cofa. Walka jest ciężka, ale musi ją wygrać, gdyż współczesny świat dyskryminuje grubasa pod każdym względem, a media są w tym zagorzałym sprzymierzeńcem. Zobacz, jak stracić na wadze, nie tracąc na poczuciu własnej wartości. Jak utrzeć nosa chudym zołzom i odnaleźć smak życia. Niezwykle pogodna i pełna humoru opowieść o walce o swoje.

Czas trwania przedstawienia: 65 minut (bez przerwy)
Spektakl dla widzów od 12 lat

31 maja (środa) 2023 – godzina 19

Marek Koterski
DZIEŃ ŚWIRA


reżyseria: Zbigniew Rybka
monodram w wykonaniu Michała Wielewickiego

Przypomnijcie sobie, że żyjecie w świecie stworzonym wyłącznie dla Was i tylko z myślą o Was. O Waszym szczęściu osobistym i rodzinnym. O Waszym dobrobycie... W świecie o znanym, przewidywalnym i akceptowanym porządku, który daje Wam poczucie bezpieczeństwa, zachęca do rozwoju i myślenia o przyszłości. Twórca tej rzeczywistości swoimi wypowiedziami i działaniami ugruntowuje i wzmacnia w Was zadowolenie, zagrzewając w ten sposób do budowania naszego wspólnego domu. Skoro tak jest, to teraz możecie być pewni, że od tej pory nikt Wam nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe – białe! Witajcie w raju!
Tekst Koterskiego nie zestarzał się ani na jotę (chciałoby się powiedzieć – niestety). Jak trafnie ośmieszał rzeczywistość sprzed dwudziestu lat, tak samo skutecznie i zabawnie opisuje nasze współczesne sprawy. Śmiejmy się, ale pamiętajmy: jesteśmy towarzyszami podróży naszego bohatera. Ale czy aby na pewno chcielibyśmy powtórzyć jego los? Dobrej zabawy!

Czas trwania przedstawienia: 80 minut (bez przerwy)
Spektakl dla widzów od 16 lat

4 czerwca (niedziela) 2023 – godzina 19

Yasmina Reza
BÓG MORDU


reżyseria: Zbigniew Rybka
Izabela Noszczyk | Marta Maria Wiśniewska | Hubert Jarczak | Michał Wielewicki

Dwa małżeństwa spotykają się, aby omówić niesforne zachowanie swoich pociech. Co się wydarzy? Spokojna i racjonalna rozmowa między dorosłymi? Może jednak coś mniej cywilizowanego? To, co zaczyna się jako dialog pełen konwenansów, szybko przeradza się w prawdziwe pole bitwy na słowa i emocje. „Bóg mordu” Yasminy Rezy to błyskotliwie rozpisane, inteligentne dialogi, pełne ironii i czarnego humoru, które są doskonałym pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów. To czarna komedia z manierami i bez manier! Na podstawie dramatu Roman Polański nakręcił film, nieprzypadkowo nadając mu tytuł „Rzeź”.

Spektakl przygotowany dla osób z dysfunkcją wzroku – bezpłatne wejściówki
Czas trwania przedstawienia: 90 minut (bez przerwy)
Spektakl dla Widzów od 16 lat
Cena biletu: 20,00 złotych za osobę

5 czerwca (poniedziałek) 2023 – godzina 19

Eric Bogosian
SEKS, PROCHY i ROCK & ROLL


reżyseria: Hubert Jarczak
monodram w wykonaniu Huberta Jarczaka

Tekst utrzymany w konwencji monodramu podzielony został na pięć monologów, w których każdy z bohaterów obrazuje wizję swojego życia. Pośród galerii różnych typów znajdzie się kloszard, mężczyzna uzależniony od seksu czy młody chłopak z ogromnym kacem po sobotnim wieczorze kawalerskim. Monologom wszystkich bohaterów towarzyszy seks i prochy, i chociaż wydaje się, że wszyscy dobrze się bawią w swoich mikro światach, każdy pod maską pewności siebie skrywa wewnętrzną pustkę i niemożność odnalezienia się we współczesnym świecie.
Eric Bogosian, Ormianin z pochodzenia, urodził się w 1953 roku w Woburn, w Massachusetts. Ukończył studia teatrologiczne w Oberlin College. Mieszka w Nowym Yorku, gdzie występuje w klubach undergroundowych, wcielając się w postaci z własnych sztuk. Bogosian to mistrz transformacji, skandalista i prowokator. W swoich sztukach używa świadomie wulgaryzmów i języka ulicy. Demaskuje ludzkie zakłamanie i potrzebę udawania kogoś, kim się nie jest. Bohaterowie jego sztuk traktują siebie jak towar, który należy ładnie zapakować i sprzedać.

Czas trwania przedstawienia: 80 minut (bez przerwy)
Spektakl dla widzów od 18 lat


Rezerwacja i sprzedaż biletów: kasa Domu Literatury w Łodzi, rezerwacje i informacje pod numerem telefonu: 42 636 68 38 lub adresem e-mail: kontakt@dom-literatury.pl
Bilety online: KupBilecik.pl