Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” na czele z Łukaszem Kwietniem wspaniale promuje patriotyczne śpiewanie wśród dzieci i młodzieży. Czyni to przy wsparciu lokalnych władz samorządowych Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego, a także Miejskiego Centrum Kultury.
W tym roku mija 50. rocznica tragicznej i przedwczesnej śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Z tego powodu 2019 rok UNESCO ogłosiło rokiem najsłynniejszego polskiego muzyka i kompozytora jazzowego, a w piotrkowskim Centrum Idei Ku Demokracji odbył się wyjątkowy koncert…
FELIETON. Moje spojrzenie jest o dwie, trzy sekundy za długie. Jesteście zawstydzeni, jakbyście mieli nie twarz, ale dziwną przypadłość. Ten kawałek ciała, o którym zdążyliście zapomnieć, zadziwia, nagle odbity od szyby albo od cudzego spojrzenia. Mimiczne dzieło sztuki. Pisze Anna Ciarkowska.
Znakomite efekty przynosi współpraca Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku z Piotrkowską Orkiestrą Kameralną pod kierunkiem Ewy Izydorczyk-Grzelak. Podczas koncertu „Moniuszkowcy Moniuszce w 200. rocznicę urodzin” publiczność mogła usłyszeć nowy program, w którym zaprezentowano kompozycje autorstwa nie tylko ojca polskiej opery narodowej.
DYSKUSJA. Dialog społeczny w kulturze, taki z prawdziwego zdarzenia, od dawna nie toczy się w Łodzi z braku przygotowanych do tego partnerów – po każdej ze stron. Jako środowisko nie widzimy odmiennej wrażliwości urzędnika lub artysty, wręcz odmawiamy poczynaniom ocenianym z zewnątrz jakiegokolwiek racjonalnego charakteru. Pisze Tomasz Majewski*.
KOMENTARZ. W rozgrywającej się dotąd w mediach dyskusji o konkursie na nowego dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana ślizgamy się głównie na powierzchni problemu. Jakkolwiek obrazoburczo to zabrzmi, wynik konkursu jest w nim sprawą – z pewnego punktu widzenia – drugorzędną. Pisze Łukasz Kaczyński.
Rozmowa z Kaludi Kaludovem, światowej sławy tenorem.
Pracownicy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wystąpili w obronie dyrektor Joanny Podolskiej. W liście, który napisali do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, apelują o pozostawienie na stanowisku obecnej dyrektor. List jest efektem pojawiających się od kilku dni w mediach nieoficjalnych informacji, że Podolską ma zastąpić wskazany przez komisję konkursową Jacek Grudzień.
Poniedzielski w dialogu z Koftą, Maciejewski w sporze z Żuławskim, Syska o wadze scenarzystów godnych Nobla, Zyner pyta o biznesowy sznyt Łodzi, Golec z podłódzkiej wsi koresponduje: jesteśmy milionem małych wysp. Rozmowa miesiąca: Marcin Brzozowski i 10 lat Teatru Szwalnia, Dariusz Stachura jako dyrektor opery, Jagiełło o tym czy przekładać na język współczesny np. "Treny" Kochanowskiego, w Galerii "K": Ty jesteś kuratorem... sztuka Józefa Robakowskiego. Temat numeru: Co mówi tkanina, czyli jak Triennale Tkaniny chce otworzyć nas na nowe myślenie o tkaninie.
Oddział w Radomsku Polskiego Towarzystwa Historycznego od prawie 15 lat prowadzi niebywale cenną pracę nad utrwalaniem i popularyzacją historii regionu. W tym czasie jego członkowie wydali kilkanaście interesujących książek oraz szesnaście tomów „Zeszytów Radomszczańskich”.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.