Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Umowę na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rewitalizacji Księżego Młyna w Łodzi podpisał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Miasto Łódź, które będzie realizować to zadanie, otrzyma ponad 13,5 mln zł z funduszy unijnych i blisko pół miliona zł z budżetu państwa.
Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi dr hab. Milenia Fiedler wystosowała oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na wypowiedź i publikację absolwentki Wydziału Aktorskiego.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej wydało komiks "Prószyński. Odwieczne pieśni", którego głównym bohaterem jest Kazimierz Prószyński (grudzień 2020 r.). Dziś nieco zapomniany ojciec polskiego kina, który na kilka miesięcy przed lumierowskim kinematografem skonstruował pierwszy na świecie aparat do rejestracji i odtwarzania filmów – pleograf.
W Domu Literatury łódzkim artystom i animatorom kultury wręczono "Plastry Kultury" za 2020 rok.
W grudniu 2019 r. świętował 70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych, w której spędził większą część zawodowego życia. Odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Stanisław Śliskowski razem z grupą twórców doczekał się takiego podziękowania za współtworzenie polskiej kinematografii. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
Gośćmi Igrzysk Wolności 2021 będą Yuval Noah Harari oraz Frans de Waal, którzy wystąpią w dyskusji o empatii, kryzysie ekologicznym i wyzwaniach dla przyszłości ludzkości.
Wydział Kultury UMŁ przyznał w marcu w sumie 100 tys. zł na 14 projektów w ramach tzw. Małych Grantów.
23 lutego 2021 r. w wieku 99 lat zmarła Maria Kondek, artystka i poetka.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Zbliża się debata organizowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w związku z obecnością Łodzi w sieci Miast Kreatywnych UNESCO i z opracowywaną Strategią Miasta Filmu. Medialnie patronujemy wydarzeniu. O festiwalach jako narzędziach do eksperymentowania i tworzenia nowych rozwiązań dla kultury oraz o strategiach, która umożliwiają większą elastyczność w reagowaniu na zmieniające się realia pisze kolejny z gości debaty – Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi i współzałożyciel Łódź Art Center.
EDYTORIAL / marzec 2021. Kiedy skończyliśmy rozmawiać? Pytam bez pretensji do szerszych kategorii. Myślę o rozmowie, którą prowadzić mogą między sobą związani z różnymi tytułami publicyści i dziennikarze kulturalni, freelancerzy, twórcy, szeroko rozumiani uczestnicy sfery publicznej. Nie próbuję idealizować, zastanawiam się nad samą umiejętnością prowadzenia sporu i miejscami dla niego. Pisze Łukasz Kaczyński we wstępniaku do numeru 03/21.