Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Utwór Matthew Herberta „Dźwięki Łodzi”, skomponowany na zamówienie, zostanie wykonany 6 czerwca na inaugurację Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Do współtworzenia kompozycji Herbert zaprosił wszystkich łodzian.
6 maja w Łódzkim Domu Kultury uroczyście podpisano porozumienia między ŁDK a partnerami drugiej edycji regionalnego projektu „Kolorowa Lokomotywa”.
Mamy Rok Oskara Kolberga. Sondaże pokazują, że tylko niewielkiej części Polaków mówi coś to nazwisko. XIX-wieczny kompozytor i badacz polskiego folkloru jest jednak postacią, która jak żadna inna nadaje się na patrona mocno zaznaczającego się w życiu społecznym trendu – zwracania się ku tradycji.
24 kwietnia w wieku 93 lat zmarł Tadeusz Różewicz. Ten wybitny poeta, dramatopisarz, prozaik i scenarzysta związany był z regionem łódzkim. Urodził się 9.10.1921 r. w Radomsku, a po I wojnie światowej mieszkał z rodziną w Osjakowie w powiecie wieluńskim.
Naprawdę tego nie wymyśliłem. Zresztą, czy ktoś w miarę normalny mógłby coś takiego wymyślić? Takie rzeczy tylko w gazetach...
Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi "Krwinka" nagrała spot reklamujący przekazywanie 1% podatku małym pacjentom. Zagrał w nim Kuba Gołębiowski, uczeń Gimnazjum nr 2 w Koluszkach. 16 IV odbyła się w jego szkole uroczystość, podczas której Kuba otrzymał wymarzone prezenty od RTS Widzew - swojego ulubionego klubu.
W poniedziałek 14 kwietnia pożegnaliśmy Mariana Glinkowskiego, reżysera, animatora życia teatralnego, wychowawcę i mentora kilku pokoleń łódzkiej sceny alternatywnej. Wspominają go jego wychowankowie - przyjaciele z Teatru Kilku Osób.
„Festiwal robienia głupot – czyli jak okradać podatnika wbrew jego woli” – takie opinie pojawiły się po XV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku impreza odbywa się w dniach 15-17 V 2014.
Kolejny piątek bez felietonu Hanny Gil-Piątek w Kocham Łódź. Kolejny tydzień bez błyskotliwej analizy autorstwa Jarosława Ogrodowskiego w Gazecie Wyborczej. Wielu łodzian nie wie, co myśleć o swoim mieście, publicyści nie mają z kim polemizować, miejscy aktywiści piją na umór w modnych klubokawiarniach. Co się właściwie stało?
Krzysztof Candrowicz, szef Łódź Art Center, rozpoczyna pracę jako dyrektor artystyczny Hamburg Triennial of Photography.