Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W tym samym czasie w różnych miejscach Łodzi ruszają programy dla osób kreatywnych i przedsiębiorczych zarazem. Kto ma dobry pomysł, może uzyskać wsparcie.
Akurat w dniach 4-6 listopada, czyli w pierwszych trzech dniach "drogowej rewolucji" gości w Łodzi Jan Gehl, wybitny duński architekt i urbanista, specjalista od czynienia miast bardziej przyjaznymi ludziom. Człowiek, którego pomysły uczyniły Kopenhagę najlepszym miejscem do życia, przybył do Łodzi doradzać samorządowcom i architektom w sprawach rewitalizacji. Ironia losu polega na tym, że przybył w dniu rozpoczęcia inwestycji całkowicie sprzecznej z jego ideami.
Energię mierzy się w dżulach. Dużą energię w kilo- i megadżulach. A w czym zmierzyć słabość i inercję?
Kiedyś w domu miało się telewizor, pralkę, lodówkę i pismo, że „w odpowiedzi na podanie obywatela informujemy, iż prośba o zainstalowanie telefonu zostanie zrealizowana w terminie 12 lat”. Świat był prosty jak antena z drutu na dachu.
Najdłuższe pół wieku. Kalendarium Łodzi 1939-1989 - synteza historii miasta i jego mieszkańców w okresie oddziaływania  nazistowskiej i komunistycznej utopii.  Praca została przygotowana  w Instytucie Pamięci Narodowej w Łodzi.
Uliczna archeologia pozwala wyśledzić w mieście relikty dawnych czasów. Porównanie kilku ostatnich wzorów łódzkich tabliczek z nazwami ulic pozwala na postawienie śmiałej tezy: wszystko na świecie idzie ku gorszemu.
Martin Timothy Beer bierze mnie za rękę, oczy zachodzą mu łzami. – Powinienem coś poczuć – mówi, rozglądając się dokoła. Pośród małych sosen, październikowych traw, zarośniętych pagórków gruzu i smętnych resztek kamiennych okruchów, które pozostały po grobach jego przodków, snuje się wiatr.
Przyznano czwartą z kolei Nagrodę Łodzi Akademickiej dla Dziennikarzy Honor Academicus - zdobyli ją Jacek Walczak i Kamil Szubański z Polskiej Agencji Prasowej. Jedną z nominowanych osób była Aleksandra Talaga-Nowacka z "Kalejdoskopu".
W Filharmonii Łódzkiej zakończono montaż organów barokowych oraz prospektu - widocznej dla słuchaczy obudowy. Do lutego 2014 roku organy będą strojone. 
Miłośników zabytków ucieszy wiadomość, że dobiega końca prowadzony od września 2011 r. kompleksowy remont konserwatorski willi Leopolda Kindermanna przy ulicy Wólczańskiej.