40. rocznica pierwszej pielgrzymki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

40. rocznica pierwszej pielgrzymki

Wystawę „Polonia semper fidelis. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Włoska perspektywa” prezentują Łódzki Dom Kultury wraz z Mt 5, 14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Narodowym Centrum Kultury i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie. Otwarcie 16 X o godz. 14 w Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego przy Łódzkim Domu Kultury (od strony ul. Sienkiewicza).
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikatowe fotografie Carla Leidi (1930–1998) – włoskiego fotografa, pisarza i podróżnika, który w czerwcu 1979 r. podążał śladami Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Zdjęciom towarzyszyć będą wspomnienia artysty oraz cytaty Jana Pawła II z homilii w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Auschwitz.

„Każde zdjęcie Carla Leidiego to odkrywanie nadziei i wzruszenia, z jakim Polacy przeżywali nie tylko przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny, ale nade wszystko fakt, że są razem, że są narodem, który łączą wspólne wartości, że odtąd już nigdy nic nie będzie takie samo. Coś ważnego się stało. Coś pękło… Polacy odzyskali zdeptaną przez lata komunizmu godność i poczucie dumy narodowej. Dziś już wiemy, że w czerwcu 1979 roku, wraz z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, rozpoczęła się polska droga do wolności…” – napisała we wstępie do wystawy Joanna Olendzka z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego,  pomysłodawczyni i kurator wystawy.

Fotografie Carla Leidiego – kilka tysięcy wydruków, przezroczy i negatywów – są obecnie przechowywane i archiwizowane w Centrum Badań i Dokumentacji Fotograficznej CRAF w Spilimbergo. Wśród nich znajduje się kolekcja „Polonia Semper Fidelis”, gdzie odnaleźć można obrazy z Warszawy, Częstochowy, Krakowa i z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z 1979 roku. 

Wystawę (w języku polskim, włoskim i angielskim) będzie można oglądać do 17 XI.