598. urodziny Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

598. urodziny Łodzi

Między 23 a 25 lipca w urodzinowy weekend odbędzie się siedem koncertów plenerowych. Na Letnisku Księży Młyn zagrają: Malik Montana, Sorry Boys, Clock Machine i Fisz Emade Tworzywo. W ogrodach Geyera wystąpią Beata&Bajm oraz Kękę, a na Letnich Brzmieniach w EC1 – Krzysztof Zalewski.
Ulica Piotrkowska również wypełni się muzyką i wydarzeniami dla rodzin. Podczas wielkiego grania na balkonach pojawią się songwriterzy i zespoły. Przez cały weekend będzie można wziąć udział w Festiwalu Śniadań Jemy w Łodzi. W programie obchodów znajda się również wycieczki po największych, na co dzień zamkniętych obiektach naszego miasta - łodzianie spotkają się m.in. w Orientarium, na świeżo zrewitalizowanej ulicy Włókienniczej, czy w najważniejszych obiektach sportowych w mieście. Zoo, EC1, MOSiR czy Falę będzie można odwiedzić za symboliczną złotówkę.  Organizatorzy zachęcają, aby podczas tego wyjątkowego weekendu, łodzianie mieli głowę w chmurach – łódzkie niebo wypełnią balony pilotowane przez najbardziej utytułowanych pilotów w Polsce.

Bilety na koncerty na Księżym Młynie dostępne na: www.letniskowlodzi.pl.


Kulturalne propozycje na weekend, podczas którego obchodzone będą Urodziny Łodzi:


24 LIPCA (SOBOTA)


MUZEUM MIASTA ŁODZI

Premiera gry towarzyszącej wystawie czasowej „Łodzianin w podróży”

Dzięki specjalnie zaprojektowanej grze, dostępnej w przestrzeni wystawy „Łodzianin w podróży” najmłodsigoście Muzeum Miasta Łodzi będą mogli spróbować swoich sił w planowaniu skomplikowanych wycieczek, poznają dostępne w przedwojennym mieście atrakcje oraz odkryją sekrety dawnych środków transportu. Przez cały dzień w towarzystwie naszych animatorów zwiedzający będą mieli okazję zagrać w ruchową grę logiczną prezentującą realia dawnych podróży.

Prowadzenie: Antonina Pawłowska
Bilety: Uczestnictwo w grze w cenie biletu wstępu na wystawę czasową (7 zł/ os. (bilet normalny), 5 zł/ os. (bilet ulgowy)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami

 
Strefa Metropolia: początki i rozwój Łodzi do 1989 roku - inauguracja cyklicznych kuratorskich oprowadzań tematycznych po wystawie “Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś” - wydarzenie organizowane w ramach obchodów Urodzin Łodzi

Urodziny Łodzi to doskonała okazja, by zainaugurować cykl kuratorskich oprowadzań tematycznych po nowej historycznej wystawie stałej w Muzeum Miasta Łodzi pt. „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj dziś”. Podczas pierwszego okolicznościowego spotkania skupimy się na zwiedzeniu strefy Metropolia, która opowiada o powstaniu, rozwoju i licznych przeobrażeniach miasta do 1989 roku.

Prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras
Bilety: 7 zł/ os. (bilet normalny), 5 zł/ os. (bilet ulgowy)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami

 
MUZEUM TYRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

Dzieje Stacji Radegast

Spacer edukacyjny poświęcony będzie dawnej bocznicy kolejowej, przekształconej w stację kolejową getta. W jego trakcie uczestnicy zapoznają się z historią getta łódzkiego oraz dziejami Stacji Radegast. Spacer będzie również sposobnością do poznania symboliki Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto.           

Prowadzenie: Maria Szulc
Zbiórka: al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12, godz. 12:00
Bez zapisów
Koszt: 5 zł

MUZEUM TYRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

Spędź noc w Więzieniu przy Gdańskiej

Niepowtarzalna okazja na nocne zwiedzanie wystawy poświęconej historii budynku przy Gdańskiej 13 – dziś oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, w latach 1885-1953 więzienia. Dowiesz się: kto i za co trafiał do więzienia oraz, jakie warunki w nim panowały. Usłyszysz historię ludzi przetrzymywanych w więzieniu w różnym okresie, na przestrzeni 50. lat: w okresie carskim, II Rzeczpospolitej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym, do 1953 r. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną możliwość wejścia do zrekonstruowanych na wystawie cel więziennych, zajrzysz do kibitki, karceru oraz przejdziesz się po spacerniaku. VI Noc w więzieniu przy Gdańskiej” – Noc w więzieniu przy Gdańskiej jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego łodzianie mają okazję uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie więziennej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W czasie oprowadzania – w nocnym klimacie miejsca – mogą poznać dramatyczne losy więźniów aresztu przy Gdańskiej, posłuchać niezwykłych historii o bohaterstwie kobiet osadzonych tu w okresie II wojny światowej, zobaczyć zrekonstruowane cele z różnych okresów funkcjonowania więzienia oraz zwiedzić zamknięty na co dzień karcer.

Z uwagi na sytuację epidemiczną wprowadzony został limit zwiedzających, max 15 osób na grupę.
Godz.: 20:00, 20:45, 21:30
Edukacja@muzeumtradycji.pl
tel. 426200570 lub 426200571
koszt 5 zł

FABRYKA SZTUKI W ŁODZI

Z okazji Urodzin Łodzi Fabryka Sztuki zaprasza wszystkich mieszkańców ul. Abramowskiego i okolic do spędzenia rodzinno-sąsiedzkiego popołudnia w Pasażu Abramowskiego. To kolejne spotkanie w tym wyjątkowym miejscu. W programie wydarzenia między innymi: warsztaty sportowe, kulinarne, strefa relaksu oraz aktywności dla całej rodziny, a także niespodzianki.

Pasaż Abramowskiego, wstęp wolny

 
MIEJSKA GALERIA SZTUKI

11:00 – 13:00 – warsztat „Kartka urodzinowa dla Łodzi” – stworzenie kartki na 598. Urodziny miasta Łodzi, nawiązującej do najważniejszych łódzkich miejsc, osób czy budynków.

Warsztat dla dzieci w wieku 5-14 lat.
Prowadzenie: Joanna Brzózka, Barbara Olesińska, Martyna Nowosiad
Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
bilet na warsztaty: 8 zł

13:00 – oprowadzanie po zabytkowej willi Leopolda Kindermanna i wystawie Sławomira Lorenca w Galerii Chimera. Prowadzenie: Monika Nowakowska

Galeria Willa/Galeria Chimera, ul. Wólczańska 31
bilet na oprowadzania: 8 zł

Galeria zaprasza do jednego z najpiękniejszych zabytków Łodzi – kameralnego, pełnego uroku domu wzniesionego dla rodziny Leopolda Kindermanna w latach 1902-1903 wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera w stylu secesji. Obiekt ma nieregularną, oryginalnie ukształtowaną bryłę, wieńczy go fantazyjnie łamany dach z kroksztynami. Z oryginalnego wyposażenia wnętrz zachowała się rzeźbiona stolarka drzwiowa, okienna oraz schody w holu głównym, dekoracyjne sztukaterie sufitów w salach na parterze i pierwszym piętrze ze stylizowanymi motywami roślinnymi, unikatowy zespół witraży na półpiętrze holu głównego oraz w saloniku muzycznym – najprawdopodobniej sprowadzonych z warsztatu Richarda Schleina z Zittau oraz malowidło ścienne nieznanego autora w saloniku muzycznym na parterze. Jednym wnętrzem z zachowanymi meblami wpisanymi w mahoniową boazerię oraz marmurowym kominkiem jest gabinet pierwszego właściciela obiektu, Leopolda Kindermanna. Na uwagę zasługują też płaskorzeźbione dekoracje reliefowe na fasadach zewnętrznych z motywami roślin i zwierząt oraz baśniowymi – odwołujące się do cykliczności i bujności świata natury. Od 1975 roku w budynku mieści się Galeria Sztuki, od 1993 roku pod nazwą Galeria Willa – jeden z oddziałów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – w której odbywają się wystawy sztuki współczesnej, koncerty, warsztaty, prelekcje oraz Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (od 1979 roku). 

15:00 – oprowadzanie po zabytkowej willi Leopolda Kindermanna i wystawie Sławomira Lorenca w Galerii Chimera. Prowadzenie: Monika Nowakowska
Galeria Willa/Galeria Chimera, ul. Wólczańska 31
bilet na oprowadzania: 8 PLN/1 osoba


LETNISKO

Sorry Boys

Jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie alternatywno-popowej. Od początku działalności trzon grupy stanowią: charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów - Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Na swoim artystycznym koncie mają już cztery płyty.

Bilety: 49 zł
Miejsce: Księży Młyn
godz. 20:00


EC1

Letnie Brzmienia

Krzysztof Zalewski
Bilety: 99 zł
godz. 20:00


BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY
Piknik artystyczny
Spotkania międzypokoleniowe - warsztaty artystyczne, gry i zabawy
godz. 11:00 – 14:00 - OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28
Wstęp wolny

Spacer Pt. „Łódź – sekrety najbardziej nieodkrytego dużego miasta „Z serca Łodzi – Placu Wolności do Fabryki snów" - spacer prowadzi Bartosz Mielniczek

Podczas wędrówki będziemy odkrywali Łódź, jakiej nie znaliśmy dotąd. Pragniemy przybliżyć mieszkańcom historię Łodzi przez pryzmat jej dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem architektury, urbanistyki, sztuki, filmu.

godz. 11 00 - 13 00
Zbiórka : Plac Wolności


POLESKI OŚRODEK SZTUKI
Łódź You Hustle? Warsztaty z podstaw Hustle i Jam taneczny

Warsztaty dla początkujących: 18.00-19.00, Jam taneczny: 19.00-21.00
Miejsce: ogród Poleskiego Ośrodka Sztuki, Krzemieniecka 2a
Wstęp: bezpłatny

Hustle jest to taniec w parach. W stylu tym można znaleźć wiele inspiracji z takich technik jak: house, hip hop, salsa, latin hustle czy np. zouk. Wyróżnia się dużą otwartością na wprowadzanie do niego swoich własnych tanecznych doświadczeń i inspiracji, kreatywność jest jedynym limitem. Esencją jest improwizacja, swoboda i zabawa, połączenie między dwójką tancerzy.

Dla tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z tym tańcem, o 18 zaczną się bezpłatne warsztaty z podstaw.


TME POLÓWKA

Music, reż. Sia
Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)
godz. 21:00, wstęp wolny


25 LIPCA (NIEDZIELA)

MUZEUM MIASTA ŁODZI

Oprowadzanie po wystawie czasowej pt. „Łodzianin w podróży” - wydarzenie organizowane w ramach obchodów Urodzin Łodzi

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Łodzianin w podróży”, podczas którego zostaną przedstawione różnorodne wątki i oblicza podróży oraz wyjazdów turystycznych łodzian do wybuchu II wojny światowej.

Podczas spotkania będą zaprezentowane i opatrzone kuratorskim komentarzem m.in. akcesoria podróżne, dokumenty podróżnych, materiał ikonograficzny i przestrzenne obiekty związane z tematyką wyjazdów krajowych i zagranicznych mieszkańców dawnej Łodzi.

Prowadzenie: Beata Kamińska, Sebastian Glica
Bilety: 7 zł / os. (bilet normalny),  5 zł/ os. (bilet ulgowy)
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl
Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami
godz. 12.00 (I tura) i 14.00 (II tura)


MUZEUM TYRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

Urodziny Łodzi na Radogoszczu

11.00 oprowadzanie kuratorskie - oprowadzanie po wystawie stałej Zabrał ich ogień, w czasie którego dr Jakub Parol opowie o losach Łodzi w trakcie II wojny światowej i dziejach radogoskiego więzienia.

12.30-14.00 Radogoskie gry wojenne - w tym czasie na dzieci i ich opiekunów czekać będzie gra planszowa i gra karciana opowiadające historię II wojny. Najmłodsi będą mogli sprawdzić swoją pamięć w memory

14.00 oprowadzanie kuratorskie - oprowadzanie po wystawie stałej Zabrał ich ogień, w czasie którego dr Jakub Parol opowie o losach Łodzi w trakcie II wojny światowej i dziejach radogoskiego więzienia.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy: b.kowska@muzeumtradycji.pl , tel. 42 620 05 82
Koszt: 5 zł


MUZEUM TYRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

Dzieje Stacji Radegast

Spacer edukacyjny poświęcony będzie dawnej bocznicy kolejowej, przekształconej w stację kolejową getta. W jego trakcie uczestnicy zapoznają się z historią getta łódzkiego oraz dziejami Stacji Radegast. Spacer będzie również sposobnością do poznania symboliki Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto.           

Prowadzenie: Maria Szulc
Zbiórka: al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12, godz. 12:00
Bez zapisów
Koszt: 5  zł


ŁÓDZKI SZLAK KOBIET

Spacer śladami zasłużonych łodzianek. Okolice Manufaktury

Na spacerze organizatorzy opowiedzą o łodziankach, które mieszkały lub pracowały w bliskich okolicach Manufaktury, terenu znanego kiedyś jako imperium przemysłowe Izraela Poznańskiego, a następnie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego. Wśród bohaterek nie zabranie Ireny Tuwim, która urodziła się w kamienicy przy alei 1 Maja 5 m. 13 (wówczas Pasaż Szulca), słynnej skrzypaczki i kompozytorki Grażyny Bacewicz czy włókniarek, które w lutym 1971 roku odważnie zastrajkowały w obronie własnej godności w Zakładach im. Marchlewskiego.
godz. 11:00
Zbiórka na rogu ul. Gdańskiej 1 i al. 1 Maja, (przy Akademii Muzycznej).

CENTRALNE MUZUEM WŁÓKIENNICTWA

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej
godz. 12:30 - 14:00 i 15:00 - 16.30


MIEJSKA GALERIA SZTUKI

12:30 – 14:00 – warsztaty towarzyszące wystawie „Joanna Babula. Urywki” otworzą wyobraźnię na nowe, tylko pozornie nieartystyczne materiały. Uczestnicy zrealizują dwie prace, do których posłużą rolki i listki papieru toaletowego. Uczynimy z codzienności pole do twórczej improwizacji! – prowadzenie kuratorka Dominika Pawełczyk

Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
bilet na warsztaty: 8 zł

15:00 – spotkanie z Markiem Szyrykiem, autorem wystawy „O pięknie życia” – prowadzenie kurator Dariusz Leśniowski

Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44
bilet na spotkanie: 8 zł

 
ŁÓDZKIE CENTRUM WYDARZEŃ

Letnisko

Fisz Emade

Fisz Emade to bracia Waglewscy: producent muzyczny i instrumentalista Piotr „Emade” Waglewski oraz raper i wokalista Bartosz „Fisza” Waglewski. Ich muzyka to hip-hop, m.in. z wpływami takich gatunków jak jazz, downtempo czy funk.

Clock Machine

Clock Machine to grupa, która w przeciągu swojej niemal 10-letniej kariery eksplorowała bardzo różne estetyki i z każdym kolejnym albumem zaskakuje świeżością. Mają na koncie 3 krążki oraz EP-kę, ale ich muzyka będąca mieszanką rocka, funku i muzyki elektronicznej zyskuje niesamowitego impetu podczas koncertów.

Bilety: 59 i 69 zł
godz. 20:00
Miejsce: Księży Młyn


BAŚNIOWA PIOTRKOWSKA

Muzyczne Zoo - spektakl dla dzieci

Musicalowa opowieść dla najmłodszych o historii nawiązania przyjaźni małpki Eli i słonika Trąbonika. Spektakl uczy, że trudności pokonuje się wspólnymi siłami. Dzieci wzbogacają swoją wiedzę o zwierzętach, poznają ich zwyczaje i odgłosy. Uczymy, żeby nie oceniać innych po wyglądzie, pokazujemy wartość przyjaźni. Na zakończenie dzieci biorą udział w koncercie finałowym na rzecz ocalenia Zoo.

godz. 12:00, wstęp wolny


MUZEUM KINEMATOGRAFII

Filmowy spacer w związku z urodzinami Łodzi
Spacer ulicą Moniuszki – najbardziej filmową ulicą Łodzi. Kręcono tu m.in. „Karierę Nikodema Dyzmy”, „Ziemię obiecaną”, „Stawkę większą niż życie”, „Zezowate szczęście”, „Powidoki” i  serial „Bodo”. Przy niej miała siedzibę słynna kawiarnia Honoratka, miejsce spotkań studentów i wykładowców Szkoły Filmowej, a budynek YMCA stał się planem dla filmów „Aktorzy prowincjonalni” i „Porno”.
godz. 12.00
Zbiórka: przed wejściem do budynku YMCA przy ul. Moniuszki 4A.
Prowadzenie: Paweł Hapka, Agnieszka Wranicz
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: edukacja@kinomuzeum.pl 42 6740957 w. 155


MUZUEM MIASTA ŁÓDŹ

Oprowadzanie po wystawie czasowej pt. „Łodzianin w podróży” - wydarzenie organizowane w ramach obchodów Urodzin Łodzi

Organizatorzy zaprezentują różne oblicza podróży oraz wyjazdów turystycznych łodzian do wybuchu II wojny światowej, opatrzone kuratorskim komentarzem akcesoria podróżne, dokumenty, materiał ikonograficzny oraz obiekty związane z tematyką wyjazdów krajowych i zagranicznych mieszkańców dawnej Łodzi."

godz. 12.00 (I tura) i 14.00 (II tura)

OŚRODEK KULTURY GÓRNA

Plac Zabaw Twórczych. Grunt to kultura

Piknik kulturalny w ogrodzie godz. 12:00 - 15:00
Miejsce: ogród Ośrodka Kultury Górna, ul. Siedlecka 1

7. edycja flagowego projektu Ośrodka Kultury Górna. Tym razem wakacyjny program warsztatów rodzinnych i aktywności twórczych skoncentrowany będzie wokół ekologii i powrotu do korzeni, stąd podtytuł edycji: ""Grunt do kultura"". Zadanie łączy twórcze działania i nowatorskie podejście do dziedzictwa kulturowego i ekologii. Dzieci, młodzież i rodzice wezmą udział w twórczych warsztatach i artystycznych podchodach inspirowanych naturą i zdrowym stylem życia. Spoiwem tematycznym tegorocznej edycji Placu Zabaw Twórczych będzie eko-art, land art, dziedzictwo kulturowe oraz twórczy recykling.


FUNDACJA PRZĘDZALNIA SZTUKI

Garden Party u Scheiblera i Stacja Księży Młyn 3 Targ Staroci, Rękodzieła I Sztuki Użytkowej

Koci Szlak/Księży Młyn

Zaproszenie na plenerowe party, które będzie tematycznie nawiązywać do robotniczo–fabrykanckiej historii osiedla Księży Młyn. Uczestnicy mogą przynieść cylindry, binokle, stare suknie, fotografie przedstawiające dawną Łódź lub inne przedmioty, które mogą posłużyć jako dodatkowe rekwizyty do działań fotograficznych. W programie m.in.: międzypokoleniowe warsztaty artystyczne i sesje fotograficznej z rekwizytami na tle przestrzennych fotozastawek.

Stacja Księży Młyn 3 Targ Staroci, Rękodzieła I Sztuki Użytkowej

Targ dla miłośników staroci, rzeczy dawnych i dawniejszych, a także dla poszukiwaczy dobrych smaków i zwiedzania. Targowy, łódzki eklektyzm w cieniu murów dawnego fabrycznego osiedla Karola Scheiblera.

Na targu można kupić m.in: płyty winylowe, stare albumy i książki, monety, niewielkie meble, szklane bibeloty, odzież i biżuterię vintage, wszelkie starocie typu „przydasię”, fajansowe jelonki, szmaciane misie, porcelanowe lalki, sztuka użytkowa, rękodzieło - wszelkiego typu handmade od eko biżuterii po makramy i ręcznie dziergane swetry.

godz. 11:00 - 16:00
Miejsce: teren rekreacyjny osiedla Księży Młyn w Łodzi przy tzw. Kocim Szlaku (wejście od ul. Księży Młyn lub od ul. Fabrycznej przy Parku Źródliska 1 lub od ul. Przędzalnianej 49 i 51 przy szlabanie)


TME POLÓWKA

Krzyk, reż. Wes Craven

Miejsce: parking TME (ul. Rozalii 1), konieczność rejestracji przez portal Evenea Moto Polówka

godz. 21:00, wstęp wolny


TME POLÓWKA

Kłamstewko, reż. Lulu Wang

Miejsce: Fuzja (ul. Milionowa 6)

godz. 21:00, wstęp wolny



26 LIPCA (poniedziałek)

 
TME Polówka

Miejsce: EC1

Fuga, reż. Agnieszka Smoczynska

godz. 21:00, wstęp wolny


Ośrodek Kultury Górna

zGRAJMY się w ogrodzie

Zajęcia z wykorzystaniem zabaw integracyjnych, gier planszowych oraz wielkoformatowych gier plenerowych.

w godz. 10:00 - 13:00 Miejsce: ogród Ośrodka Kultury Górna, ul. Siedlecka 1, koszt: 25 zł/os, zapisy: projekty@gorna.pl

 
Poleski Ośrodek Sztuki

Ogrody poetyckie - zdarzenie poetyckie

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza do swojego przepięknego ogrodu, w którym umieszczone zostały „zaklęte” w kodach QR wiersze Tadeusza Różewicza oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 27 listopada 2020 roku, Sejm ustanowił jednym z Patronów roku 2021 Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin tego wybitnego poety.

Do pełnego uczestnictwa w akcji, potrzebny jest telefon (smartfon) – pomocy technologicznej będzie udzielał wolontariusz, w godzinach 12.00-13.00

Zapisy: Obowiązują pod nr. telefonu 42 687  02 07, wew. 21 / 501 939 033