Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W lutowym numerze KALEJDOSKOPU przeczytacie, co o tworzeniu kultury w mniejszym ośrodku sądzą najbardziej „wtajemniczeni", czyli dyrektorzy instytucji kultury z województwa łódzkiego.
Co o tworzeniu i animowaniu kultury w mniejszym mieście sądzi Anna Zwardoń, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim?
W Łodzi mają pracownię, ale chcą się przeprowadzić do Inowłodza – Piotr Pastusiak został kasztelanem tamtejszego zamku. Aby być blisko niego, remontują dzierżawiony od gminy zrujnowany domek.
Tematem przewodnim lutowego numeru KALEJDOSKOPU są „Peryferie, prowincje, marginesy kultury”. Zapytaliśmy dyrektorów instytucji kultury z województwa łódzkiego, jak się tworzy i animuje kulturę w mniejszym mieście.
Czytelnicy „Kalejdoskopu” już po raz piąty głosowali na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze! A było w czym wybierać: w 6 kategoriach startowało aż 18 nominowanych. Zwyciężył zespół muzyki dawnej Altberg Ensemble, który mimo ostrej rywalizacji zmiażdżył konkurencję.
Odszedł twórca wybitny, autor tysiąca plakatów, w przeważającej mierze filmowych, twórca znaków graficznych, blisko dwustu okładek i ilustracji książkowych, folderów reklamowych, znaczków pocztowych, scenograf teatralny, a także projektant stoisk promocyjnych Filmu Polskiego na festiwalach w Cannes, Moskwie, Berlinie, Karlovych Varach, Gdańsku.
Upadek polityczny, gospodarczy i kulturalny metropolii dociera spóźnionym echem na prowincję, odbierany tam raczej z niedowierzaniem - pisze w swoim eseju Tomasz Majewski.
Miasto przeznaczy 8 mln zł na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt łódzkich domów kultury. Z tych środków skorzystają m. in. Poleski Ośrodek Sztuki wraz z filią Teatr Szwalnia, Dom Kultury ,"502", Dom Kultury, "Widok" należące do Widzewskich Domów Kultury oraz Ośrodek Kultury Łódź-Górna.
Jeśli dziś jest wtorek, to w witrynach kiosków nowy „Kalejdoskop”. A oto co między innymi można w nim znaleźć.
ANTONI SZRAM, historyk sztuki i miejski konserwator zabytków, wpisując w 1971 r. do rejestru ponad 230 obiektów: fabryk, kamienic, pałaców i willi, sprawił, że Łódź z dnia na dzień stała się miastem zabytkowym.