90-lecie modernistycznego osiedla | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

90-lecie modernistycznego osiedla

“Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023” - tak zatytułowaną wystawę można będzie oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Otwarcie 25 II o godz. 17.
Wystawa wielowymiarowo przedstawi niezwykłe modernistyczne osiedle oraz żyjącą na nim społeczność. Opowiada o założeniu architektonicznym, które miało realizować koncepcję nowoczesnego zamieszkania, wzorowaną na nowoczesnych, europejskich trendach.

Muzealna ekspozycja prezentuje proces formowania się osiedla, formowanie się społeczności wprowadzającej się do nowo powstałych budynków. Nie zabraknie wzmianek o sławnych mieszkańcach osiedla: Katarzynie Kobro, Władysławie Strzemińskim czy Karolu Hillerze.

Zgodnie z modernistycznymi wizjami budynki miały regulować nie tylko sprawy bytowe, ale służyć też wyższym celom społecznym – formować zaangażowanego w sprawy publiczne obywatela. Drogą do ich osiągnięcia miało być ograniczenie przestrzeni przeznaczonej na mieszkania (które jednak starano się funkcjonalnie wyposażać) i przeniesienie wielu czynności do współdzielonych pomieszczeń, takich jak pralnia czy suszarnia. Zwracano przy tym również uwagę na opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami, ich edukację i sposoby spędzania czasu wolnego. Na wystawie nie zabraknie również części poświęconej wyposażeniu mieszkań.

Współorganizator: Fundacja Urban Forms
Bilet na wernisaż: 1 zł (ulgowy), 2 zł (normalny)
Muzeum Miasta Łodzi
  • 25-02-2023 godz 17:00 - 28-05-2023

Kategoria

Wiadomości

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł