Na półmetku festiwalu Łódź Czterech Kultur piszę ten
felieton z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony na festiwalu i wokół niego
dzieje się dużo dobrego, z drugiej – martwi monopolizacja święta naszego miasta
przez jedno środowisko i odejście od idei obrazu wielokulturowej
(wielonarodowej) Łodzi.
Od środy 15 maja 2013 r. Łódź ma kolejnych Honorowych Obywateli Miasta. To tenor Dariusz Stachura i skrzypek jazzowy Michał Urbaniak oraz profesorowie – Jan Krysiński i Stanisław Liszewski.
Do niedawna łódzkie szkoły i uczelnie kształcące muzyków borykały się z problemem braku sal koncertowych, w których młodzież mogłaby się prezentować. To się zmienia.
Jaki powinien być model publicznych instytucji kultury? Co zrobić, by muzea, galerie i domy kultury zapełniły się ludźmi? Wystarczy dołożyć pieniędzy, czy trzeba myśleć „marketingowo”?
Reżyser Zbigniew Brzoza powraca do Łodzi jako dyrektor festiwalu Łódź Czterech Kultur i bardzo bym się z tego cieszył, gdyby nie fakt, że..
Nie mogę już z tymi gejami. A jeszcze bardziej nie mogę z obrońcami gejów, dla których każdy, łącznie z postaciami historycznymi, jest albo gejem, albo homofobem. Gdyby ci obrońcy tylko bronili biednej mniejszości, to pół biedy. Ale oni atakują..
Jak wspierać i promować twórczość z regionu? Sposobów jest wiele. Łódzki Dom Kultury zaprasza np. artystów amatorów na swoją Regionalną Otwartą Scenę Artystyczną – ROSA.
Po wielu latach starań ruszyła wreszcie rewitalizacja unikatowego robotniczego osiedla. Za jakiś czas będziemy mieli na obrzeżach centrum kolejny ładny kawałek miasta.
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Jolanta Rudzka Habisiak mówi m.in. o konieczności reformy uczelni i jej przyszłości.