Andrzej Pągowski w Alei Gwiazd | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Andrzej Pągowski w Alei Gwiazd

Zdjęcie pochodzi ze stony pagowski.pl

12 X o godz. 13 na Piotrkowskiej 70 zostanie odsłonięta gwiazda Andrzeja Pągowskiego, artysty grafika, autora „kilku scenografii, kilkunastu murali, kilkudziesięciu okładek, kilkuset portretów”, ale przede wszystkim: ponad tysiąca czterystu plakatów, w tym kilkuset plakatów filmowych, a z tego około trzystu do filmów polskich.
Od początku pracy zawodowej związany z filmem, teatrem i sceną muzyczną. Pracował z większością najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych: Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Ryszardem Bugajskim, Januszem Majewskim czy Jerzym Skolimowskim. Za swoje plakaty otrzymał liczne nagrody, w tym między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jako jedyny Polak zdobył sześć Złotych (obok kilku Srebrnych i Brązowych) Medali, a także nagrodę „The Best of Show” za plakat do filmu „Stan Strachu” na The Hollywood Reporter Annual Key Art Awards w Los Angeles.

Jest autorem plakatów zapowiadających najważniejsze filmowe wydarzenia: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Europejski Festiwal Filmowy, Tarnowską Nagrodę Filmową, festiwale: Camerimage, Kino na Granicy czy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych. Stworzył także kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych.

Chętnie angażuje się w akcje społeczne. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, od lat przygotowuje też projekty dla akcji Sprzątanie Świata.

Prace Andrzeja Pągowskiego znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku, które umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti czy Muzeum Plakatu w Warszawie. Kolekcja ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego znajduje się w łódzkim Muzeum Kinematografii. 
Ponadto Andrzej Pągowski zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Pisze wiersze dla dzieci. Uprawia malarstwo w technice printu na płótnie.

Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej: polskiej edycji miesięcznika „Playboy”.

Gwiazda Andrzeja Pągowskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. To druga z gwiazd wmurowanych tej jesieni – od 24 września na Piotrkowskiej można podziwiać gwiazdę Michała Urbaniaka.
Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na otwarte spotkanie z Andrzejem Pągowskim do Hotelu Grand.