Cyfrowa wystawa na 600-lecie Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Cyfrowa wystawa na 600-lecie Łodzi

Widok Łodzi, 1927-1939, rys. Wojciech Kowaluk. Ilustracja pochodzi z portalu DIGITEX

W 2023 roku przypada 600-lecie Łodzi. Z tej okazji Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, razem z partnerami: Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza, przygotowało specjalny projekt poświęcony historii miasta. To wirtualna wystawa „600-lecie Łodzi” dostępna bezpłatnie na portalu DIGITEX.
Ponad 100 unikatowych obiektów związanych z historią przemysłowej Łodzi można oglądać za darmo na portalu DIGITEX Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Są wśród nich archiwalne fotografie, tkaniny, elementy stroju czy przedmioty codziennego użytku związane z przeszłością wielkich fabryk i zakładów włókienniczych oraz drobnych warsztatów rękodzielniczych. Eksponaty w formie cyfrowej ukazują dzieje zarówno słynnych fabrykantów, jak i zwykłych robotników.

W 2023 roku obchodzimy 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich. Z tej okazji Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, razem z partnerami: Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Miasta Zgierza, przygotowało specjalny projekt poświęcony rocznicy 600-lecia naszego miasta.

Efektem współpracy jest cyfrowa prezentacja „600-lecie Łodzi” dostępna na portalu DIGITEX. Wystawa podzielona jest na pięć kategorii tematycznych: Przedmioty codziennego użytku, Ubiór i akcesoria stroju, Pamiątki po rzemiośle, przemyśle i handlu, Ikonografia i Archiwalia. Zdjęcia eksponatów uzupełnione są opracowaniami popularnonaukowymi i ciekawostkami, prezentując historię barwnego, wielokulturowego regionu.

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się takie perełki, jak aparat fotograficzny z mieszkiem w postaci harmonijki z przełomu XIX/XX w. czy naczynie do wyrobu bitej śmietany z lat 30. XX w. Znajdziemy też dużo pamiątek pozostałych po łódzkich zakładach przemysłowych: proporczyki, szyldy, próbniki tkanin czy dyplomy. Duża część zbiorów to fotografie łódzkich fabrykantów, zdjęcia robotników, pocztówki czy widoki miasta z XIX i XX wieku, oficjalne dokumenty, umowy, świadectwa pracy i dyplomy.

Cyfrowa wystawa dostępna jest bezpłatnie na platformie DIGITEX – po wejściu na portal wystarczy wybrać z menu kategorię „Wystawy”, a następnie „600-lecie Łodzi” (https://digitex.cmwl.pl/dlibra/publicexhibition/119).

Prezentacja dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a każdy z obiektów opatrzony jest audiodeskrypcją.


Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł