Dawna szkoła w obiektywie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Dawna szkoła w obiektywie

W holu PBW w Łodzi do końca września można oglądać przygotowaną przez Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej wystawę czasową zatytułowaną „Dawna szkoła w obiektywie”.
Zaprezentowano na niej wybrane z muzealnych zasobów fotografie, ukazujące szkolną rzeczywistość od końca XIX do połowy XX wieku. W dziale ikonografii muzeum znajduje się kilka tysięcy fotografii, przekazanych w formie darów, przede wszystkim przez osoby prywatne i placówki oświatowe. W dużej mierze obrazują one zmieniającą się w czasie polską szkołę. Na zdjęciach widzimy budynki szkolne, klasy, korytarze, sale gimnastyczne oraz ich wyposażenie. Ale głównie znajdują się na nich grupy uczniów i nauczycieli. Dzięki temu możemy min. podziwiać dawną modę szkolną. Zaś wnikliwi obserwatorzy mogą z uchwyconych w kadrze szkolnych dekoracji czy haseł, towarzyszących niegdysiejszym akademiom, zorientować się w panującej w dawnych szkołach atmosferze. Prezentowane zdjęcia oddają obraz minionej rzeczywistości.

Z uwagi na ograniczone miejsce wyeksponowano tylko niewielki ułamek muzealnych zbiorów. Bogata jest w nich ikonografia obrazująca lata 20. i 30. XX wieku, a także początki jego drugiej połowy. Na wystawie więcej uwagi poświęcono dawniejszym czasom, a realia lat 50. czy 60. XX wieku zaprezentowano tylko „sygnalnie”.