Debata o sprawczości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Debata o sprawczości

fot. materiały prasowe

Czy mieszkańcy są liderami zmian mającymi realną sprawczość? Kto słucha mieszkańców i z nimi rozmawia? To, czy mieszkańcy mają realny wpływ na miasto, będzie przedmiotem debaty organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Wydarzenie odbędzie się 7 XII o godz. 18 w Galerii Wozownia 11.
Mieszkańcy polskich miast coraz częściej stają się aktywnymi uczestnikami codziennego życia – nierzadko przeobrażają swoje najbliższe otoczenie oraz wspólne miejskie przestrzenie. Wśród nich są i tacy, którzy chcą mieć wpływ na zmiany zachodzące na poziomie lokalnych samorządów. Miasto należy do nich wszystkich. Przeobrażenia miejskich przestrzeni, zmiany zachodzące w miastach na różnych poziomach wpływają zarówno na jakość życia mieszkańców, jak i na procesy toczące się na poziomie współczesnych społeczeństw. Czy tak faktycznie jest?

Na to i inne pytania szukać odpowiedzi będą eksperci zaproszeni do debaty przez Uniwersytet Łódzki. Udział w niej wezmą: prof. Marek Krajewski  –  socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Mariusz Sokołowicz – urbanista-ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Aleksandra Wysokińska – doktor nauk społecznych, która od 2013 roku fotografuje Łódź. Rozmowę poprowadzi Piotr Salata-Kochanowski – politolog, specjalista gospodarki przestrzennej, społecznik związany ruchami miejskimi.

Punktem wyjścia do rozmowy jest wystawa fotografii Aleksandry Wysokińskiej „Kocham Twą urodę złą”, w której autorka zwraca uwagę między innymi na najbliższe otoczenie mieszkańców Łodzi. Ważnym wątkiem w fotografii tworzonej przez Aleksandrę Wysokińską jest motyw interakcji człowieka z otaczającą przestrzenią – dostosowanie się do otoczenia oraz jego przekształcanie. Kamienice, ulice i podwórka, które uwiecznia tak chętnie jak wielu innych fotografów, są przecież miejscem życia bardzo dużej liczby osób.