Elementarz empatii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Elementarz empatii

Centrum Dialogu, fot. materiały prasowe

W ramach obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman Centrum Dialogu przygotowało program artystyczno-edukacyjny „Elementarz empatii”, na który składają się wystawa, warsztaty, spotkania i spektakle interaktywne. Do grudnia Centrum będzie zapraszać dzieci w wieku 3-10 lat oraz bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii.
Alina Margolis-Edelman była łodzianką, lekarką, przyjaciółką dzieci i działaczką społeczną. Jako mała dziewczynka była utożsamiana z Alą z „Elementarza” Mariana Falskiego. W życiu dorosłym pomagała uchodźcom oraz ofiarom konfliktów zbrojnych i przemocy na całym świecie. Wraz ze współpracownikami założyła w Polsce Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która do tej pory kompleksowo zajmuje się tematem dzieci krzywdzonych. Jej życiorys, to historia prawdziwej superbohaterki, której mocą była empatia.

Inspirując się biografią Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin – Centrum Dialogu pragnie rozmawiać z najmłodszym pokoleniem o superbohaterach i superbohaterkach na miarę naszych czasów. Stąd hasło roku 2022 – „Bądź jak Alina”, które ma dodać nam otuchy i pokazać, że każdy może próbować zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze. Właśnie ta idea leży u podstaw programu „Elementarz empatii”. Podczas warsztatów, spotkań i interaktywnych spektakli zostaną postawione pytania o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt, natury. Będzie to także inspiracja do zabawy wokół tematu empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście czy na wsi. Nie zabraknie miejsca na przyglądanie się sobie i swoim emocjom.

Działania w programie „Elementarz empatii” będą odbywać się cyklicznie do końca 2022 roku. Wydarzenia są skierowane do trzech grup odbiorców:


WARSZTATY I SPOTKANIA RODZINNE – w poszczególne weekendy są zaplanowane wydarzenia dla rodzin (dzieci w wieku 3-10 lat): interaktywne spektakle oraz warsztaty plastyczne, filozoficzne, sensoryczne czy zajęcia terenowe. Będzie to okazja do rozmowy o emocjach, do poznania świata z perspektywy osób z niepełnosprawnościami, do wsłuchania się w potrzeby przyrody. Warsztaty prowadzić będzie Anna Mrozińska-Szmajda – animatorka kultury, polonistka, pasjonatka sztuki książki dla dzieci, kuratorka wystaw. Realizuje autorskie projekty działań warsztatowych, spotkań realizujących idee myślenia krytycznego i pedagogiki twórczości. Humanistka wierząca w moc działań performatywnych, zwłaszcza tych – społecznie zaangażowanych.

Różne warsztaty odbywają się w dniach: 19.06, 20.06, 30.07, 21.08.10.09, 17.09, 25.09, 02.10, 15.10, 16.10, 06.11, 27.11.
Opisy poszczególnych warsztatów dostępne są na: https://www.centrumdialogu.com/2022-rok-aliny-margolis-edelman


WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH (PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH) – działania w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii” wokół biografii Aliny Margolis-Edelman oraz zdobywania supermocy empatii.

„Superbohaterka, superbohater – kto to? Odkryj swoją moc” / wiek uczestników: 6-7 lat -- Gdzie leży tajemnica siły superbohaterów? I czy możesz ją odkryć? Spotkanie poświęcone supermocom, które  można zdobywać w zabawie. Działania twórcze w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii”, inspirowane postacią Aliny Margolis-Edelman.

„Bądź jak Alina. Odkryj supermoc empatii” / wiek uczestników: 7-10 lat - Kim była Alina? I czy zwykły człowiek może zostać superbohaterem?! Wspólnie przyjrzymy się pamięci o niezwykłej łodziance: Alinie Margolis-Edelman. Wykorzystamy jej historię jako punkt wyjścia do działań twórczych, inspirujących do rozwijania empatycznych postaw. Warsztat połączony z działaniami w przestrzeni wystawy „Elementarz empatii”.
Warsztaty prowadzone są przez Annę Mrozińską-Szmajdę.


SPOTKANIA DLA DOROSŁYCH – Centrum dialogu zaprasza nauczycielki i nauczycieli (zwłaszcza edukacji wczesnoszkolnej) do udziału w bezpłatnym kursie „O empatycznym słuchaniu siebie i innych”, którego celem będzie wprowadzenie podstawowych kroków i zasad „Porozumienia bez Przemocy”. Teoria będzie punktem wyjścia do praktyki, doświadczania i przeżywania. Cztery 4-godzinne, cotygodniowe spotkania będą miały charakter seminaryjny i warsztatowy z elementami praktyk pomiędzy spotkaniami i wymianą doświadczeń.

Druga propozycja dla dorosłych to spotkanie poświęcone wykorzystaniu książki obrazowej w praktyce pedagogicznej i terapeutycznej „Co masz w swojej kieszonce? Na to 4-godzinne spotkanie zapraszamy pedagogów i terapeutów oraz każdego dorosłego, który chce zainspirować się, jak rozmawiać z dziećmi o empatii.

Warsztaty poprowadzi Jolanta Liczkowska-Czakyrowa – certyfikowana psychoterapeuta psychoanalityczna, członkini zwyczajna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej (PTPP). Prezes Kujawskiego Koła PTPP. Pedagog specjalny, neurologopedia. Superwizor Pracowni Wspierania Rozwoju AIM w Toruniu. Pomysłodawczyni i współprowadząca cyklu comiesięcznych spotkań pt. „Dobry pretekst do rozmowy o….” w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Współprowadząca comiesięczny cykl „Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem” w Centrum Sztuki Współczesnej” w Toruniu.
Uczestniczy w różnych inicjatywach jako ekspert spotkań filmowych w ramach cyklu „ Filmoterapia z sensem” oraz „Retrospektywa filmowa Davida Lyncha”. Prowadzi systematyczne superwizje dla terapeutów różnych specjalności, których przedmiotem jest poznawanie i rozumienie emocjonalnego rozwoju dziecka oraz relacji rodzic dziecko. Prowadzi systematyczne spotkania kliniczne dla grup psychologów i psychoterapeutów. Pracuje w gabinecie prywatnym z dorosłymi, młodzieżą i rodzinami.

Kulminacyjnym wydarzeniem będzie otwarcie 15 X w Centrum Dialogu wystawy „Elementarz empatii”. Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to ilustrowana opowieść o superbohaterce – Alinie Margolis-Edelman. Autorką ilustracji jest Aleksandra Cieślak. Druga część to wyjątkowy plac zabaw, na którym będzie można zbadać moc empatii. Projekt przestrzeni wykonała pracownia Teren Studio.

Opisy poszczególnych warsztatów dostępne są na: https://www.centrumdialogu.com/2022-rok-aliny-margolis-edelman
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram i informacje o zapisach na stronie www.centrumdialogu.com

Kuratorkami wystawy i programu artystyczno-edukacyjnego „Elementarz empatii” jest kolektyw kreatywny: Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya oraz Kamila Majchrzycka-Szymańska.

Projekt „Elementarz empatii” wpisuje się w działania Centrum Dialogu, prowadzone pod wspólnym hasłem #EMPATIA