Festiwal Łódź Czterech Kultur 2021 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2021

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur - 10-18 IX - zaplanowano cztery premiery teatralne, muzyczne spotkania z artystami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Izraela, wystawy z intymną, osobistą sztuką, filmowo-literackie spacery dla dorosłych i filozoficzne dla dzieci.
Festiwalowe hasło „Przyszłość teraz!” to kontynuacja ubiegłorocznej refleksji nad ewolucją miasta i ludzi w jego przestrzeniach. Bliżej nieokreślone JUTRO, wyobrażane w oparciu o mniej lub bardziej przewidywalne scenariusze, niespodziewanie zjawiło się już DZIŚ. „Po raz pierwszy od wielu lat żyjemy w czasie rzeczywistym. Doświadczamy jego materialności i bezruchu, a jednocześnie wiemy, że wiele zmieniło się w nas i w naszym życiu na stałe. Nie czekamy już na przyszłość; jeśli chcemy mieć jakąkolwiek, musimy ją stworzyć TERAZ” – pisze kuratorka Agnieszka Zawadowska.

Festiwalowe wydarzenia są zaplanowane na 10-18 września, ale już w 14 sierpnia zapowiedzą je dwa otwarte koncerty, wplecione w obchody 75. rocznicy urodzin Daniela Libeskinda. W związanych z rodziną architekta podwórkach kamienic przy Więckowskiego 4 i Piotrkowskiej 42 wystąpią: wokalistka i mulitiinstrumentalistka Ola Bilińska oraz muzyk, aranżer i kompozytor Leszek Kołodziejski.

Muzyka
Festiwal Ł4K otworzą 10 września trzy muzyczne spotkania w ogrodzie Radia Łódź. Patryk Pietrzak ze swoim solowym debiutem, rockowe Muchy oraz Smolik i Kev Fox przywołają najlepsze festiwalowe tradycje: wielość stylów, poetyk i kultur w najlepszym wydaniu.

W części muzycznej festiwalu 11 września odbędzie się widowisko „Muzyka Ksiąg Jakubowych” autorstwa Mirona Zajferta, Tomasza Pokrzywińskiego i festiwalowego kuratora Marcina Tercjaka, inspirowane epickim dziełem Olgi Tokarczuk. Usłyszymy klasyczne utwory m.in. Haydna i Mozarta oraz oryginalne kompozycje czerpiące z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów, mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych. W ewangelicko-augsburskim kościele św. Mateusza wystąpią m.in. światowej sławy kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel, Bastarda Trio i Lutosławski Quartet.

W piątkowy wieczór 17 września w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki wystąpią: białoruski postpunkowy zespół Super Besse i jedna z najbardziej znaczących niemieckich grup na światowej scenie alternatywnej The Notwist, która na FŁ4K zaprezentuje utwory z wydanego w styczniu 2021 roku, świetnie ocenianego albumu „Vertigo Days”. Muzycznie festiwal ma również propozycje dla młodszych słuchaczy. Podczas międzypokoleniowego pikniku w sobotę 18 września w Parku Ocalałych zaśpiewa Majka Jeżowska, a wieczorem dla nieco starszych fanów wystąpi grający world music zespół Dicanda.

Na zakończenie festiwalu w Klubie Konkret wystąpi supergwiazda ukraińskiego hip-hopu, nauczycielka przedszkolna z Barysziwki na obrzeżach Kijowa alyona alyona. Jej występ poprzedzi spotkanie autorskie z Konstantym Usenko, muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i producentem, którego nowa książka: „Wykresy Fal środkowej Wołgi” właśnie trafia do księgarń. Wieczór zamknie set DJ-ski w jego wykonaniu.

Teatr
Przed nami cztery premiery: o inności i wykluczeniu, niezgodzie na przemoc, zderzeniu starych i nowych porządków, odkłamywaniu przeszłości. 11 i 12 września zobaczymy widowisko realizowane we współpracy FŁ4K i Teatru Lalek Arlekin „Król Bawełny” w reżyserii Arkadiusza Buszki, poświęcone postaci Karola Scheiblera. „Podobno był przeraźliwie bogaty. Podobno był chciwy, zły i do tego Niemiec. Podobno podpisał pakt z diabłem. Podobno sam był diabłem, gdyż nosił wysokie buty i bryczesy, w których chował ogon” – twórcy chcą w budowniczym włókienniczej potęgi Łodzi zobaczyć człowieka – wysłuchać go i zrozumieć.

W niedzielę 12 i w poniedziałek 13 września na scenie Art_Inkubatora inscenizacja (work in progress) uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020 kontrowersyjnej i budzącej emocje sztuki Maliny Prześlugi „Debil” w reżyserii kuratora sekcji teatralnej Piotra Ratajczaka. Dramat, podejmujący istotny i trudny temat niepełnosprawności intelektualnej, może być odczytywany jako wymowna alegoria, obnażająca uniwersalne mechanizmy wykluczenia. Po wydarzeniu odbędzie się spotkanie dotyczące spektaklu i tekstu.

Środa 15 i czwartek 16 września przyniosą z kolei dwa premierowe pokazy „Powrotu Odysa” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Spektakl wprowadza ponad stuletni dramat Stanisława Wyspiańskiego we współczesność. Tekst to kopalnia ciągle aktualnych motywów władzy i buntu, które reżyser przenosi na scenę w oparciu o dzisiejszą sytuację społeczno-polityczną.

W piątek 17 i sobotę 18 września FŁ4K i Teatr Nowy w Łodzi zaprezentują sztukę na motywach „Ludowej Historii Polski”. Zaproponowane w bestsellerowej książce Adama Leszczyńskiego – nowe spojrzenie na historię Rzeczpospolitej z perspektywy grupy społecznej, która nigdy nie była dopuszczona do głosu, ciemiężona i wykorzystywana przez uprzywilejowaną elitę – staje się inspiracją do opowiedzenia historii niedokończonej emancypacji. Bardzo młody zespół twórców, złożony w większości ze studentów, działa z przekonaniem, że zadaniem żywego, zaangażowanego teatru jest dawać nadzieję na spełnienie marzenia o lepszym jutrze, fantazji o sprawiedliwym świecie – snu o równości.

Sztuki wizualne
W sekcji pod kuratelą Agnieszki Zawadowskiej w dniach 1-15 września na billboardach i citylightach w całym mieście będzie można oglądać wystawę „Wolne miejsce”. Projekt oddaje twórcom reprezentującym różne dziedziny kreatywne miejskie nośniki reklamowe. Przestrzeń hałasu i przyśpieszonego tętna stanie się na chwilę przestrzenią intymną, cichą przystanią dla osobistych zwierzeń. Reklama, która ma działać na zmysły i podświadomość, zniknie, ustępując miejsca temu, co zwykle niewidoczne i nieprzykuwające uwagi śpieszących się przechodniów.

Do kreatywnego zwiedzania miasta zachęcą także festiwalowe spacery – filmowe dla dorosłych i filozoficzne, w nurcie głębokiej ekologii, dla dzieci. Chcących uwrażliwić się na tu i teraz Festiwal zaprasza na otwarte warsztaty uważności.

Organizatorem FŁ4K jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 tys. zł, dotacja 256 460 zł, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku będą to m.in. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Rossmann, MCKB, Veolia i Fujitsu oraz prywatni darczyńcy.

Program

14 SIERPNIA / sobota
KONCERTY W PODWÓRKACH
g. 17 WIĘCKOWSKIEGO 4 – KONCERT KOŁYSANEK OLI BILIŃSKIEJ
g. 18.30 PIOTRKOWSKA 42 – KONCERT AKORDEONOWY LESZKA KOŁODZIEJSKIEGO
WSTĘP WOLNY

15 SIERPNIA / niedziela
PIKNIK WIELOKULTUROWY W PARKU OCALAŁYCH
g. 16 WOJSKA POLSKIEGO 83
WSTĘP WOLNY

1-15 WRZEŚNIA
WOLNE MIEJSCE
WYSTAWA W PRZESTRZENI MIASTA

10 WRZEŚNIA / piątek
KONCERT OTWARCIA
g. 19 PATRYK PIETRZAK
g. 20 MUCHY
g. 21.30 SMOLIK I KEV FOX
RADIO ŁÓDŹ, SCENA PLENEROWA, NARUTOWICZA 130
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 27 LIPCA

11 WRZEŚNIA / sobota
g. 10-14 OTWARTE WARSZTATY UWAŻNOŚCI DLA DOROSŁYCH CZ. 1
PROWADZENIE: JULIAN CZURKO
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA, WOJSKA POLSKIEGO 83
REZERWACJA MIEJSC / ZAPISY OD 27 LIPCA
g. 11 SPACER / ŁÓDŹ: MIASTO CZTERECH KULTUR NA EKRANIE. FILMOWE WCIELENIA STOLICY POLSKIEJ KINEMATOGRAFII
PROWADZENIE: BARTOSZ DAMIAN MIELNICZEK
START: OFF PIOTRKOWSKA, PIOTRKOWSKA 138/140
WSTĘP WOLNY
g. 17 SPEKTAKL / KRÓL BAWEŁNY
REŻ. ARKADIUSZ BUSZKO 
FUZJA ŁÓDŹ, TYMIENIECKIEGO 5
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 27 LIPCA
g. 19.15 SPEKTAKL / KTO NIE MA NIC, TEN MOŻE WSZYSTKO
TEATR NOWY IM. KAZIMIERZA DEJMKA W ŁODZI – MAŁA SALA, ZACHODNIA 93
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE, BILETOWANE / INFORMACJE O SPRZEDAŻY TEATR NOWY
g. 20 KONCERT / MUZYKA KSIĄG JAKUBOWYCH
KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI ŚW. MATEUSZA W ŁODZI, PIOTRKOWSKA 279/283
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 15 LIPCA

12 WRZEŚNIA / niedziela
g. 10-14 OTWARTE WARSZTATY UWAŻNOŚCI DLA DOROSŁYCH CZ. 2
PROWADZENIE: JULIAN CZURKO
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA UL. WOJSKA POLSKIEGO 83
REZERWACJA MIEJSC / ZAPISY OD 27 LIPCA
g. 11 SPACER / WIELOKULTUROWYM TROPEM FILMOWO-KSIĄŻKOWYM
PROWADZENIE: KRZYSZTOF OLKUSZ
START: CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA UL. WOJSKA POLSKIEGO 83
WSTĘP WOLNY
g. 17 SPEKTAKL / KRÓL BAWEŁNY
REŻ. ARKADIUSZ BUSZKO
FUZJA ŁÓDŹ, TYMIENIECKIEGO 5
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 27 LIPCA
g. 19 SPEKTAKL / DEBIL
TEKST: MALINA PRZEŚLUGA I REŻ. PIOTR RATAJCZAK
POKAZ „WORK IN PROGRESS”
ART_INKUBATOR W FABRYCE SZTUKI, TYMIENIECKIEGO 3
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 27 LIPCA

13 WRZEŚNIA / poniedziałek
g. 19 SPEKTAKL / DEBIL

15 WRZEŚNIA / środa
g. 17-21 OTWARTE WARSZTATY UWAŻNOŚCI DLA DOROSŁYCH CZ. 1
PROWADZENIE: JULIAN CZURKO
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA, WOJSKA POLSKIEGO 83
REZERWACJA MIEJSC / ZAPISY OD 27 LIPCA
g. 18 SPEKTAKL / POWRÓT ODYSA
REŻ. TOMASZ KACZOROWSKI
TEATR PINOKIO, KOPERNIKA 16
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 27 LIPCA

16 WRZEŚNIA / czwartek
g. 17-21 OTWARTE WARSZTATY UWAŻNOŚCI DLA DOROSŁYCH CZ. 2
PROWADZENIE: JULIAN CZURKO
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA, WOJSKA POLSKIEGO 83
REZERWACJA MIEJSC / ZAPISY OD 27 LIPCA
g. 18 SPEKTAKL / POWRÓT ODYSA

17 WRZEŚNIA / piątek
g. 17 SPACERY FILOZOFICZNE DLA DZIECI W NURCIE GŁĘBOKIEJ EKOLOGII
PROWADZENIE: ANNA JUREK
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA, WOJSKA POLSKIEGO 83
REZERWACJA MIEJSC / ZAPISY OD 27 LIPCA
g. 18 POKAZ FILMU @MIRIAMFROMPOLAND
FILM DOKUMENTALNY, REŻ. PIOTR SZCZEPAŃSKI
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA, WOJSKA POLSKIEGO 83
REZERWACJA MIEJSC / ZAPISY OD 27 LIPCA
g. 19.15 SPEKTAKL / LUDOWA HISTORIA POLSKI
REŻ. PIOTR PACZEŚNIAK
TEATR NOWY, MAŁA SCENA, ZACHODNIA 93
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 27 LIPCA
g. 21 KONCERT / SUPER BESSE I THE NOTWIST
FABRYKA SZTUKI, TYMIENIECKIEGO 3
WYDARZENIE BILETOWANE / SPRZEDAŻ BILETÓW OD 27 LIPCA

18. WRZEŚNIA / sobota
g. 14 SPACERY FILOZOFICZNE DLA DZIECI W NURCIE GŁĘBOKIEJ EKOLOGII
g. 15 MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK W PARKU OCALAŁYCH
GRY I ZABAWY (g. 15)
KONCERT: MAJKA JEŻOWSKA (g. 17)
KONCERT: DIKANDA (g. 19)
PARK OCALAŁYCH, U. WOJSKA POLSKIEGO 83
WSTĘP WOLNY
g. 19.15 SPEKTAKL / LUDOWA HISTORIA POLSKI
g. 20 SPOTKANIE Z KOSTKIEM USENKO / Wykresy fal środkowej Wołgi
KLUB KONKRET, WIĘCKOWSKIEGO 36
WSTĘP WOLNY
g. 21 KONCERT / ALYONA ALYONA I DJ SET KONSTANTY USENKO
ALYONA ALYONA (g. 21)
DJ SET KONSTANTY USENKO (g. 22.30)
KLUB KONKRET, WIĘCKOWSKIEGO 36
WSTĘP WOLNY

Najświeższe informacje na stronie 4kultury.pl

Materiały prasowe