Komiks i… archeologia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Komiks i… archeologia

Fot. Katarzyna Świętochowska

„Kultura – Przestrzeń – Odnowa” to archeologiczno-komiksowy projekt Stowarzyszenia Twórców „Contur” realizowany we współpracy z Instytutem Archeologii UŁ oraz Wieluńskim Towarzystwem Naukowym. Wakacyjnie przedsięwzięcie, trwające do końca sierpnia, skierowane jest do uczniów z okolic Strońska i Przywozu w województwie łódzkim.
Pierwszym etapem projektu są zajęcia prowadzone przez archeologa i historyka, które przybliżają uczestnikom znaczenie kulturowego dziedzictwa znajdującego się w pobliżu miejsc ich zamieszkania. Dzieci poznają także pracę archeologa. Ten etap realizowany jest w okolicy romańskiego kościoła pw. św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic w Strońsku oraz w rejonie Przywozu, gdzie znajdują się kurhany książęce kultury przeworskiej z przełomu II/III w. n.e.

Podczas drugiego etapu scenarzysta i rysownik przeprowadzają cykl warsztatów wyjaśniających zasady języka komiksu. Przedstawiają też historię komiksu na świecie i w Polsce (w 2019 r. obchodzimy 100-lecie polskiego komiksu). Efektem będą stworzone przez uczestników historie obrazkowe opowiadające o lokalnych (super)bohaterach. Ten etap realizowany jest we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Zapolicach oraz Szkołą Podstawową w Toporowie.

Projekt „Kultura – Przestrzeń – Odnowa” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura – Interwencje 2019”.