Kulturalne Kutno | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Kulturalne Kutno

Tematem przewodnim lutowego numeru KALEJDOSKOPU są „Peryferie, prowincje, marginesy kultury”. Zapytaliśmy dyrektorów instytucji kultury z województwa łódzkiego, jak się tworzy i animuje kulturę w mniejszym mieście.

Radosław Rojewski, dyrektor Kutnowskiego Domu Kultury:

– Kutnowski Dom Kultury od ponad 45 lat jest największą instytucją kulturalną w okolicy. Dzięki szerokiemu zakresowi działalności pobudza i rozwija zainteresowania i pasje mieszkańców. Najważniejsze projekty to Święto Róży, Ogólnopolski Festiwal Złoty Środek Poezji oraz Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno.

Święto Róży jest największą imprezą florystyczną w naszym regionie. Przede wszystkim jej unikatowy charakter przejawia się w kultywowaniu lokalnej tradycji i historii, w której róże odgrywają znaczącą rolę. W roku 2017 odbyła się 43. edycja tego Święta. Poza częścią florystyczną – czyli Wystawą Róż i Aranżacji Florystycznych, Święto Róży rozrosło się na przestrzeni lat do kilkudniowej imprezy plenerowej oferującej wiele atrakcji. Organizujemy równolegle wydarzenia i koncerty na trzech estradach, na których gościmy zarówno znanych i cenionych artystów, jak i lokalnych twórów. Jedną z naszych atrakcji jest Przystanek Dziecko – kompleks konstrukcji i animacji dla najmłodszych w cichym Parku Traugutta.  Dodatkowo imprezie towarzyszy Jarmark Różany i Lunapark.
Ogólnopolski Festiwal Złoty Środek Poezji jest jednym z ważniejszych wydarzeń poświęconych literaturze w kraju. Zyskał on uznanie w środowisku poetyckim, które kibicuje naszemu przedsięwzięciu i aktywnie bierze w nim udział. Obecnie przygotowujemy kolejną, XIV już edycję Festiwalu.
Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno jest pierwszym w Polsce projektem całkowicie poświęconym twórczości Kabaretu Starszych Panów. Od lat nasz Festiwal cieszy się popularnością wśród widzów i środowiska artystycznego.

Za sukcesem Kutnowskiego Domu Kultury stoją przede wszystkim ludzie – otwarci, pracowici i życzliwi. Tacy, dla których kultura jest wspólnym dobrem i olbrzymią wartością. Prawdziwą siłą każdej instytucji kultury jest jej kadra. W przypadku Kutnowskiego Domu Kultury mamy do czynienia ze specjalistami w swoich dziedzinach, którzy zawsze z pełnym zaangażowaniem wprowadzają nowe projekty i dbają o rozwój tych istniejących. Nie brakuje nam pomysłów na dalsze działania. Jednocześnie wszyscy odwołujemy się do doświadczenia z lat ubiegłych. Pozwala nam to sprawnie przewidywać możliwe problemy przy realizacji imprez, a także szybko reagować i zmieniać plany. Myślę, że specyfika pracy w instytucjach kultury sprawia, że najlepiej odnajdują się w niej pasjonaci, którzy w pracy realizują się artystycznie.Zdecydowanym atutem jest także sprawna i owocna współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami, które chętnie zgłaszają swoje projekty, a także aktywnie włączają się w imprezy organizowane przez KDK.


Trudnością jest zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy działalnością impresaryjną a edukacyjno-artystyczną. Zauważamy rosnące zapotrzebowanie na kolejne imprezy i koncerty. Przybywa więc wydarzeń, które realizuje ta sama liczba pracowników merytorycznych. Chcielibyśmy zachować równowagę pomiędzy ofertą rozrywkową i kulturalno-edukacyjną, która wynika bezpośrednio z misji Kutnowskiego Domu Kultury, jaką jest przygotowywanie lokalnej społeczności do odbioru i tworzenia kultury.

Kategoria

Wiadomości