Maja Komorowska przy Piotrkowskiej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Maja Komorowska przy Piotrkowskiej

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostanie odsłonięta gwiazda Mai Komorowskiej, jednej z najbardziej cenionych polskich aktorek filmowych i teatralnych. Po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z bohaterką wydarzenia, które poprowadzi Łukasz Maciejewski.
W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. Debiutowała w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Wystąpiła w tym czasie m.in. w „Kordianie”, w pierwszej wersji „Akropolis” oraz w „Księciu Niezłomnym”.

Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego dołączyła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego,  a później Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: z Erwinem Axerem – m.in. w sztukach Thomasa Bernharda „Święto Borysa” i „U celu”, z Maciejem Englertem – m.in. „Letycja i lubczyk” (Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Letycji) i „Wniebowstąpienie”, z Jerzym Jarockim –  m.in. „Stara kobieta wysiaduje”, z  Krystianem Lupą – „Wymazywanie” Thomasa Bernharda, „Na szczytach panuje cisza”, a także „Niedokończony utwór na aktora” według Czechowa i Rezy, z Krzysztofem Warlikowskim – „Anioły w Ameryce” Tony'ego Kushnera.

Maja Komorowska współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami filmowymi. Stworzyła niezapomniane kreacje w kilkunastu filmach Krzysztofa Zanussiego m.in. w „Życiu rodzinnym”, „Bilansie kwartalnym”, „Spirali”, „Roku spokojnego słońca”, „Cwale”. Filozoficzne rozważania Zanussiego uosabiane są właśnie w jej bohaterkach. Dlatego często podkreśla się intelektualny wymiar współpracy reżysera z aktorką. Za swoje kreacje w filmach Zanussiego była wielokrotnie nagradzana zarówno na polskich, jak i międzynarodowych festiwalach.

Zagrała też u Andrzeja Wajdy m.in. w filmach: „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Wyrok na Franciszka Kłosa”, „Katyń”, Tadeusza Konwickiego w „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawie”, i  Edwarda Żebrowskiego w „Ocaleniu”. Jednak to wspaniała kreacja Joli w „Pannach z Wilka” najlepiej pokazuje elastyczność aktorki. Charyzmatyczna, uwodzicielska, a przy tym wciąż budząca szacunek bohaterka wybija się na tle sióstr dzięki niezwykłej umiejętności balansowania na skali emocjonalnej swojej postaci.

Otwarte spotkanie z Mają Komorowską, które poprowadzi Łukasz Maciejewski, odbędzie się o godzinie 13 w sali konferencyjnej EC1. Fundatorem gwiazdy Mai Komorowskiej jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Odsłonięcie gwiazdy jest częścią obchodów 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Głównym wydarzeniem będzie multimedialna wystawa „Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego” w siedzibie NCKF w Łodzi w dniach 26 czerwca – 12 września. Wśród eksponatów znajdą się m.in. oryginalne dokumenty, scenariusze, fotografie, fotosy, plakaty, nagrody, pamiątki, a także kamery i aparaty fotograficzne, których używał reżyser.