Monopolis z kulturą i zielenią | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Monopolis z kulturą i zielenią

Kluczowe etapy prac budowlanych, główne prace konstrukcyjne, w tym wzmocnienie istniejących obiektów, już się zakończyły. Czas na wykończenia. Nad gastro-pasażem ułożona zostanie przezroczysta kładka prowadząca do budynku teatru, ten zaś będzie dysponował ruchomą widownią i mobilną sceną. Jak dziś wygląda Monopolis?
Od października, kiedy wmurowano tutaj kamień węgielny, Monopolis zmienia się niemal z dnia na dzień. Na blisko 30 tys. metrów kwadratowych docelowo działać będą m.in. trzy budynki biurowe, dwa kieszonkowe parki, teatr, stumetrowy pasaż z restauracjami i kawiarniami ulokowany 4 metry poniżej poziomu gruntu, na głębokości odkrytych fundamentów budynków, wreszcie – podziemny parking na około 300 aut. Co ważne, w mieście, które od lat ma problem z dbaniem o zieleń, w obiekcie sięgającym niemal od ulicy Tuwima do skrzyżowania Piłsudskiego z Kopcińskiego powstają zielone tarasy na dachach.

Moonopolis pomyślana jest bowiem jako przestrzeń biurowo-kulturalna, przyjazna dla każdego, otwarta nie tylko na przyszłych pracowników. Docelowo zaplanowano tu przestrzeń zabaw dla dzieci, przedszkole, będzie też galeria, biblioteka, muzeum produkcji wódki, basen i sale fitness, świetlica środowiskowa (Virako od lat wspiera tych, którzy pracują ze środowiskami wykluczonymi). Są też już pierwsi najemcy. Firma Clariant wynajęła około 7 tys. mkw. powierzchni, ofertę gastronomiczną tworzyć będą m.in. „Piekarnia Łódź”, którą otworzy Aleksandra Sowa, mistrzyni konkursów cukierniczych i współwłaścicielka sieci cukierni „Sowa”, a Anna Rubaj i Artur Schutter otworzą lokal będący połączeniem restauracji i galerii sztuki, w którym będzie można również posłuchać muzyki na żywo.

Kluczowe etapy prac budowlanych, główne prace konstrukcyjne, w tym wzmocnienie istniejących obiektów, już się zakończyły. Czas na wykończenia. Krzysztof Witkowski, prezes Virako, które odpowiada za powstanie Monopolis, podkreśla, że projekt rewitalizacji i adaptacji przestrzeni do nowych funkcji od początku realizowano z dbałością o zabytkową tkankę architektoniczną. Ubytki np. cegieł uzupełniano, nie tuszując ingerencji w nią – to co zabytkowe będzie nosiło znaki czasu, to co nowe, zachowa swój charakter, podkreślając zakres prac inwestycyjnych.

Nad gastro-pasażem ułożona zostanie przezroczysta kładka prowadząca do budynku teatru, ten zaś będzie dysponował ruchomą widownią i mobilną sceną. Przed nim powstanie amfiteatr, gdzie możliwe będą letnie wydarzenia (Virako, realizujące Monopolis, w ostatnich latach z powodzeniem organizowało w Parku Źródliska Letnią Scenę, zapraszając spektakle m.in. Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Kamienica Emiliana Kamińskiego).

Kierownictwo artystyczne tej przestrzeni powierzono Kamilowi Maćkowiakowi. Siedem lat temu aktor odszedł z etatu w Teatrze im. Jaracza. Dziś fundacja jego imienia prowadząca prywatny teatr może mówić o wypracowaniu znanej marki. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wraz z końcem roku nowe możliwości stworzy jej Monopolis. Również jesienią mogą już w zabytkowej części Monopolis pojawić się pierwsi użytkownicy obiektów Monopolis, zapewnia prezes Witkowski, który deklaruje, że m.in. na to nakierowane są teraz wszystkie prace.

Rewitalizowany przez Virako Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element krajobrazu Łodzi. Dzięki inwestycjom zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy datują się na koniec lat 70. ubiegłego wieku. W maju 2017 roku firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.

łk.

Kategoria

Wiadomości