Nauka przez kulturę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Nauka przez kulturę

Regionalny Kongres Edukacji Kulturalnej, który odbędzie się 13-14września w Łodzi, ma być miejscem inspiracji, twórczych pomysłów dla ludzie związanych z edukacją, animatorów, pracowników instytucji kultury, a przede wszystkim nauczycieli wszystkich przedmiotów – nie tylko plastyki, muzyki czy języka polskiego, ale i nauk przyrodniczych i ścisłych.
Regionalny Kongres Edukacji Kulturalnej to dwudniowe wydarzenie, którego tematyka w całości poświęcona będzie edukacji kulturowej w dziedzinach takich jak: muzyka, teatr i taniec, sztuki plastyczne oraz film. Proponujemy jednak zupełnie nową perspektywę – kongres ma być miejscem inspiracji, twórczych pomysłów, nowych, kreatywnych narzędzi pracy przede wszystkim dla nauczycieli wszystkich przedmiotów – nie tylko plastyki, muzyki, czy języka polskiego, ale i nauk przyrodniczych i ścisłych. Chcemy zainspirować nauczycieli m.in. matematyki, biologii, fizyki do kontaktu ze sztuką i mamy nadzieję, że nauczyciele odkryją nowe zainteresowania, które przerodzą się z czasem w pasję. 

W programie Kongresu znajdują się m.in. motywujące wykłady, warsztaty twórcze kładące nacisk na rozwój osobisty poprzez sztukę. Oprócz części inspiracyjnej nauczyciele będą mieli możliwość zapoznania z wydawnictwami, aplikacjami i innymi narzędziami, przeznaczonymi do pracy z uczniem w zakresie edukacji kulturalnej.

Otwarcie Kongresu będzie miało miejsce w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, 13 września w godzinach 10.00 – 12.00. Odbędą się wtedy mowy powitalne i wystąpienia mówców motywacyjnych oraz prelekcja „Edukacja kulturalna – przekraczanie granic”. Następnie, po lunchu, uczestnicy udadzą się do siedzib partnerów Kongresu: Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Fabryki Sztuki w Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi na część warsztatową, obejmującą zajęcia z zakresu: muzyki, teatru i tańca, sztuk plastycznych oraz filmu (w godzinach 13.30 – 17.30). Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu będzie koncert w Filharmonii Łódzkiej pt. „Młynarski plays Młynarski feat. Gaba Kulka” – godz.19.00.

W drugim dniu Kongresu, 14 września w godzinach 16.00 - 18.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się tzw. BarCamp edukacji kulturalnej, na którym przedstawiona zostanie oferta z zakresu edukacji kulturalnej z całego kraju – będzie możliwość zapoznania się z wydawnictwami, aplikacjami i innymi narzędziami, przeznaczonymi do pracy z uczniem.

Regionalny Kongres Edukacji Kulturalnej jest wydarzeniem bezpłatnym, wymagana będzie jedynie rejestracja uczestników (poprzez stronę internetową Kongresu). BarCamp edukacji kulturalnej będzie natomiast otwarty dla wszystkich. Adresatem Kongresu będą głównie nauczyciele, ludzie związani z edukacja szkolną, jak również animatorzy i pracownicy instytucji kultury.
Liczba uczestników – ok. 200 osób.

Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania z wydawnictwami, aplikacjami i innymi narzędziami, przeznaczonymi do pracy z uczniem w zakresie edukacji kulturalnej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagana jest rejestracja poprzez stronę internetową: kongresedukacji.lodzkie.pl