Nie żyje Teresa Żylis-Gara | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Nie żyje Teresa Żylis-Gara

fot. z portalu AM w Łodzi

Nie żyje wybitna śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara. Sopranistka występowała na scenach całego świata, była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi i doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Zmarła 28 sierpnia 2021 roku.
Ze strony Akademii Muzycznej w Łodzi:

W wieku 91 lat zmarła Maestra Teresa Żylis-Gara – jedna z najwybitniejszych śpiewaczek operowych przełomu XX i XXI wieku, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Jej niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie oraz dramatycznych możliwościach zachwycał zarówno słuchaczy sal koncertowych, jak i publiczność teatrów operowych całego świata.

Urodziła się w Landwarowie k. Wilna. Studiowała u prof. Olgi Olginy w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, obecnej Akademii Muzycznej. Pierwsze laury zdobyła w 1953 r., wygrywając Międzyuczelniany Konkurs Śpiewaczy w Warszawie. W latach 1954-55 została zaangażowana jako solistka Państwowej Filharmonii w Krakowie. Na scenie operowej zadebiutowała w Operze Krakowskiej, kreując główną rolę w operze Halka S. Moniuszki.

Przełom w karierze Teresy Żylis-Gara przyniosła nagroda zdobyta na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Radia Bawarskiego w Monachium. Wkrótce po tym sukcesie została solistką teatru operowego w Oberhausen, a następnie w Dortmundzie. Już jako primadonna związała się z jedną z najznakomitszych scen niemieckich – Deutsches Oper am Rhein w Düsseldorfie. Jej bogata paleta możliwości wokalnych zyskała szybko wielkie uznanie, którego wyrazem było m.in. zaproszenie do udziału w renomowanym festiwalu w Glyndebourne, gdzie znakomicie zaprezentowała się w partii Octaviana w Rosenkavalier R. Straussa.

Debiut w Operze Paryskiej, w której kreowała postać Donny Elviry w Don Juanie W. A. Mozarta, zapoczątkował wielką światową karierę Artystki.

Teresa Żylis-Gara występowała na Festiwalu Mozartowskim w Salzburgu pod batutą Herberta von Karajana, debiutowała w londyńskiej Covent Garden w roli Violetty w Traviacie G. Verdiego, śpiewała z oszałamiającym sukcesem w San Francisco, by uwieńczyć rok 1968 kontraktem z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Z tą właśnie sceną była związana najdłużej. Widownią sukcesów primadonny stały się największe teatry operowe świata: mediolańska La Scala, Wiener Staatsoper, Monachium, Hamburg, Berlin, Tokio, Buenos Aires, Warszawa oraz wiele innych. Jej partnerami na scenie byli najwięksi artyści scen operowych, m.in. Carlo Bergonzi, Monserath Caballe, Jose Carreras, Franco Corelli, Fiorenza Cosotto, Placido Domingo, Mikołaj Giaurov, Sherill Milnes, Wiesław Ochman, Luciano Pavarotti, Ruggiero Raimondi, Teresa Stratas, Jon Vickers.

Repertuar Teresy Żylis-Gara jest imponujący. Obejmuje wielkie role w operach Mozarta, Verdiego, Pucciniego, Straussa, Chaussona, Czajkowskiego i wielu innych, długą listę pieśni i dzieł oratoryjnych. Artystka występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, w tym w Salzburgu, Orange, Aix-en-Provence i Glyndebourne. Nagrywała dla wielu renomowanych firm fonograficznych: EMI, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Erato, a także dla Polskich Nagrań i wydawnictwa DUX.
Ostatnie lata przyniosły rozszerzenie działalności Maestry o pracę pedagogiczną. Prowadziła cieszące się wielkim powodzeniem w kraju i za granicą mistrzowskie kursy techniki i interpretacji wokalnej. Jej wybitne osiągnięcia dydaktyczne stanowiły podstawę do nadania tytułu profesora sztuk muzycznych, który otrzymała w 1999 r.

W 2004 r. prof. Teresa Żylis-Gara otrzymała tytuł doctora honoris causa Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, a w roku 2016 – swojej Alma Mater – Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Orderem Oficerskim Legii Honorowej Republiki Francuskiej (2012).


sierpień 2021

Kategoria

Wiadomości