Noc Kupały w Teatrze Szwalnia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Noc Kupały w Teatrze Szwalnia

materiały prasowe

Noc Kupały jest pierwszym z trzech spotkań cyklu "Szwalnia wielokulturowa", które odbędą się w ramach Retrospektywy - jubileuszu 15-lecia Teatru Szwalnia. 22 VI przestrzeń zostanie oddana mniejszości ukraińskiej, by mogła opowiedzieć o tradycjach w temacie Święta Kupały. Opowieści dopełni część warsztatowa oraz występ Chóru Namysto.
Podczas spotkania dowiemy się więcej o pochodzeniu święta, jego symbolice i mitologii. Będzie można poznać tradycje i obrzędy Nocy Kupały na Ukrainie. Odkryć, jak święto jest obchodzone współcześnie, jakie są jego najważniejsze elementy i co one oznaczają.

Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość własnoręcznie wykonać wianki, lalkę-motankę oraz wycinanki z motywami Nocy Kupały. Poznać symbolikę kwiatów i ziół używanych do tworzenia wianków oraz symbolikę lalek. Dowiedzieć się, jak zrobić lalkę z materiałów naturalnych oraz poznać proces powstawania wycinanek. 

Dzięki Chórowi Namysto będzie można usłyszeć ukraińskie pieśni kupałyne, czyli piękne pieśni związane z Nocą Kupały. Zobaczyć występy dziecięcego zespołu Namystynky: Zapoznać się z tradycyjnymi tańcami i zabawami związanymi z Nocą Kupały.

Chór Namysto powstał z inicjatywy Natalii Nazarovej i Iryny Stepas przy wsparciu Fundacji Koper Pomaga i Stowarzyszenia Ekologicznego Feniks. Chór tworzą Ukraińcy, którzy przybyli do Łodzi po rozpoczęciu wojny w 2022 r., jak i ci, którzy mieszkali tu wcześniej. Łączy ich miłość do Ukrainy i kultury ukraińskiej. Śpiewają w Chórze Namysto, bo są pewni, że pieśń pomaga leczyć zranione serca, wygrywać wojny, jednoczyć narody i nie tylko.

Wstęp bezpłatny.
Obowiązuje rezerwacja wejściówek: teatrszwalnia@teatrszwalnia.pl, tel. 665338171

Świętowanie piętnastolecia działalności Teatru Szwalnia trwa od kwietnia do grudnia 2024. Na spotkania wielokulturowe z kulturą romską i kurdyjską oraz na ogólnopolskie festiwale teatralne – Szwalnia_dok (przegląd spektakli non-fiction) i MonoFest (konkurs spektakli jednego aktora) Teatr Szwalnia zaprasza jesienią 2024.