Noc Muzeów w komputerze | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Noc Muzeów w komputerze

foto: Grzegorz Walczak/Unsplash

Tegoroczna Noc Muzeów będzie inna od poprzednich - w całości odbędzie się w internecie. Na noc z 16 na 17 maja łódzkie i regionalne instytucje przygotowują sporo atrakcji. Na profilach facebookowych można będzie np. obejrzeć świeżo wyremontowane wnętrza pałacu Poznańskiego, pomieszczenia pałacu Steinertów czy nie prezentowane dotąd zbiory Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
Można będzie obejrzeć "na żywo" wyremontowane wnętrza pałacu Poznańskich, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Po raz pierwszy pokazane zostaną żyrandole, które dzięki nowym mechanizmom można opuszczać, by zmienić żarówki. Muzeum zaprasza też na wystawę poświęconą łódzkim podwórkom.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej pierwszy raz otworzy niedostępne dotąd magazyny mieszczące kilkaset cennych obiektów techniki filmowej, w tym kamery i projektory. Podczas oprowadzania zostanie zaprezentowana kolekcja latarni magicznych wraz z ręcznie malowanymi przeźroczami. Jednym z najcenniejszych obiektów tego typu jest latarnia magiczna Newton, kupiona we francuskim antykwariacie.

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza do zwiedzania wystawy "Atlas nowoczesności" poświęconej procesom i zjawiskom społecznym: emancypacji, autonomii czy industrializacji i prezentujacej różne estetyki i postawy artystyczne. Agnieszka Sej-Wojciechowska z Działu Edukacji opowie o pracach prezentowanych na wystawie, wybierając je tak, by nie tylko przedstawić w atrakcyjny sposób dzieła z kolekcji MSŁ, ale też by pokazać, jak można przy ich pomocy diagnozować aktualną pandemiczną sytuację. Muzeum Sztuki proponuje też wirtualny spacer po Sali Neoplastycznej w siedzibie przy ul. Więckowskiego (będzie to oficjalna premiera tego projektu).

Miejska Galeria Sztuki przygotowała oprowadzania po Galerii Willa mieszczącej się w secesyjnej willi przy Wólczańskiej. Będą też warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Można będzie odwiedzić magazyn zbiorów dzieł sztuki, obejrzeć wystawę Natalii Rybki „Własność przyciąga obecność”. Zostaną też zaprezentowane filmy: z wystawy Natalii Rybki w Galerii Willa, o zabytkowej willi, o zbiorach galerii i ich historii oraz slideshow o galerii w latach 20. XX wieku.

Łódzki Dom Kultury zaprasza na wirtualne zwiedzanie wystawy pt. „2020.20.2” w Galerii Imaginarium wraz z jej autorami: Dominikiem Lejmanem i Wojciechem Lederem. Również 16 V o godz. 18 ŁDK otworzy galerię zewnętrzną, która mieścić się będzie w witrynach okiennych Galerii Imaginarium. Zostaną tam zaprezentowane najlepsze wystawy, które Galeria FF i Galeria Imaginarium prezentowała w latach ubiegłych.

Atrakcją będą zdjęcia wnętrz budynków wykonane w technice 360 stopni (panoramiczne). Podczas transmisji na żywo obejrzymy pomieszczenia pałacu Steinertów z witrażami, sztukateriami i polichromiami, salon lustrzany w pałacu Herbsta czy pokój orientalny w pałacu Poznańskiego. Takie zdjęcia zostaną też wykonane w Palmiarni oraz Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym.

Łódzkie instytucje przygotują również specjalne materiały wideo, m.in. opowieści filmowców o Łodzi i koncert z "podziemnej katedry" - części sieci wodociągowej na Stokach.
Zostanie ożywiony skansen przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa, można będzie posłuchać opowieści o najstarszych tramwajach.


W Nocy Muzeów On-line wezmą udział m.in. Muzeum Sztuki, Centralne Muzeum Włókiennictwa, EC1, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Zajezdnia Muzealna Brus, Muzeum Kinematografii, Akademia Sztuk Pięknych, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Miejska Galeria Sztuki, Eksperymentarium w Manufakturze, Muzeum Fabryki, Fabryka Sztuki, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Palmiarnia oraz Łódzki Ogród Zoologiczny, Fuzja, Centrum Turystyczne Księży Młyn, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, łódzkie teatry, ośrodki kultury oraz kluby sportowe Widzew i ŁKS,

Szczegóły na www.lodz.pl/nocmuzeow
  • od 16-05-2020 godz 18:00

Kategoria

Wiadomości